Nowe limity dochodu dla bezpłatnej pomocy prawnej

Nadal niewiele osób wie o możliwości skorzystania z darmowej pomocy prawnej. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/
Od 1.01.2022 podniesiono limit dochodów umożliwiający skorzystanie z bezpłatnej pomocy prawnej
Tak jak poprzednio, obowiązują zasady dotyczące opłaty własnej, tzw. egenandel - osoby o dochodach poniżej 100 000 NOK rocznie jej nie płacą.
Opłata własna obecnie wynosi 1 121 NOK.

Justyna Dobrowolska
Według Justyny Dobrowolskiej nadal niewiele osób wie o możliwości skorzystania z darmowej pomocy prawnej. Ci, którzy wiedzą, zazwyczaj mają trudności ze zrozumieniem warunków korzystania z niej. Często kierują się oni dochodem brutto, jaki osiągnęli w poprzednim roku podatkowym. Natomiast brany pod uwagę jest dochód brutto posiadany przez klienta w chwili rejestracji sprawy. Ten zaś często jest zerowy, np. w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę czy też odmowy przyznania świadczenia przez NAV. Warto zatem skonsultować się z prawnikiem, by upewnić się, czy możemy skorzystać z pomocy w ramach darmowej pomocy prawnej.
Bezpłatna pomoc prawna przysługuje osobom, które mają dochody i majątek poniżej tych limitów:
- w sprawach dotyczących bezpodstawnego wypowiedzenia umowy o pracę oraz zwolnienia dyscyplinarnego
- w związku z odwołaniem od decyzji organów publicznych, np. NAV-u w sprawie chorobowego czy AAP
- w sprawach dotyczących praw rodzicielskich, prawa do odwiedzania dziecka itp.
- w sprawach dotyczących spraw małżeńskich, podziału majątku itp.
- w sprawach dotyczących bezprawnego wyrzucenia z wynajętego mieszkania.
Warto zauważyć, że w niektórych rodzajach spraw przysługuje bezpłatna pomoc prawna bez względu na dochód i majątek. Dotyczy to m.in. spraw o wydanie orzeczenia w trybie nagłym i przejęcia opieki nad dzieckiem, roszczeń o odszkodowanie i zadośćuczynienie w przypadku bezprawnego ścigania karnego oraz obowiązkowej opieki psychiatrycznej, a także spraw dotyczących wydalenia z Norwegii z powodu popełnienia przestępstwa oraz odmowy udzielenia azylu.
Justyna Dobrowolska zaznacza, że oprócz rodzajów spraw, o których mowa w ustawie, wyjątkowo można otrzymać bezpłatną pomoc prawną w innych sprawach. Organ udzielający bezpłatnej pomocy prawnej ma również możliwość zignorowania limitu dochodów. W praktyce dzieje się to jednak bardzo rzadko.
Kancelaria Skaun ma duże doświadczenie w sprawach objętych bezpłatną pomocą prawną. Większość polskich klientów kancelaria Skaun obsługuje w ramach właśnie darmowej pomocy prawnej. Kancelaria oferuje również 30-minutową darmową konsultację, która zazwyczaj wystarcza, by dokonać wstępnej oceny sprawy i prawa do darmowej pomocy prawnej. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z Justyną Dobrowolską pod numerem telefonu: 942 11 973 bądź mailowo jd@skaunadvokat.no.
Więcej informacji dostępnych tutaj: skaunadvokat.no

To może Cię zainteresować