Artykuł sponsorowany

Nowe limity dochodu dla bezpłatnej pomocy prawnej

Udostępnij
na Facebooku
Nowe limity dochodu dla bezpłatnej pomocy prawnej

Nadal niewiele osób wie o możliwości skorzystania z darmowej pomocy prawnej. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/

W niektórych przypadkach możesz skorzystać w Norwegii z prawa do bezpłatnej pomocy prawnej - jeśli twój roczny dochód brutto, będący podstawą wymiaru emerytury, jest niższy niż limit dochodu określony w ustawie o pomocy prawnej (rettshjelpsloven).

Od 1.01.2022 podniesiono limit dochodów umożliwiający skorzystanie z bezpłatnej pomocy prawnej

Nowy limit dochodów dla osób samotnych został podniesiony do 320 000 NOK, natomiast dla małżonków i konkubentów 490 000 NOK. Justyna Dobrowolska, advokatfullmektig z kancelarii Skaun, uważa, że zmiana limitu dochodów, który pozostawał na tym samym poziomie od 2009 roku, daje możliwość znacznie większej ilości osób skorzystać z tej oferty.

Tak jak poprzednio, obowiązują zasady dotyczące opłaty własnej, tzw. egenandel - osoby o dochodach poniżej 100 000 NOK rocznie jej nie płacą.

Opłata własna obecnie wynosi 1 121 NOK.

Justyna Dobrowolska

Justyna Dobrowolska

Bez zmiany pozostał limit majątku netto. Oprócz limitów dochodów należy pamiętać, że istnieje również limit majątku netto w wysokości 100 000 NOK. Justyna Dobrowolska tłumaczy, że majątek, na który składa się własny dom, nie będzie brany pod uwagę przy ocenie, czy granica majątku nie została przekroczona. Wyjątek ten nie obowiązuje jednak, jeśli dom ma wyjątkową wartość. Aktywa, które są brane pod uwagę, to na przykład oszczędności na koncie, samochody, łodzie, akcje i depozyty bankowe itp.

Według Justyny Dobrowolskiej nadal niewiele osób wie o możliwości skorzystania z darmowej pomocy prawnej. Ci, którzy wiedzą, zazwyczaj mają trudności ze zrozumieniem warunków korzystania z niej. Często kierują się oni dochodem brutto, jaki osiągnęli w poprzednim roku podatkowym. Natomiast brany pod uwagę jest dochód brutto posiadany przez klienta w chwili rejestracji sprawy. Ten zaś często jest zerowy, np. w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę czy też odmowy przyznania świadczenia przez NAV. Warto zatem skonsultować się z prawnikiem, by upewnić się, czy możemy skorzystać z pomocy w ramach darmowej pomocy prawnej.

Bezpłatna pomoc prawna przysługuje osobom, które mają dochody i majątek poniżej tych limitów:
- w sprawach dotyczących bezpodstawnego wypowiedzenia umowy o pracę oraz zwolnienia dyscyplinarnego
- w związku z odwołaniem od decyzji organów publicznych, np. NAV-u w sprawie chorobowego czy AAP
- w sprawach dotyczących praw rodzicielskich, prawa do odwiedzania dziecka itp.
- w sprawach dotyczących spraw małżeńskich, podziału majątku itp.
- w sprawach dotyczących bezprawnego wyrzucenia z wynajętego mieszkania.

Warto zauważyć, że w niektórych rodzajach spraw przysługuje bezpłatna pomoc prawna bez względu na dochód i majątek. Dotyczy to m.in. spraw o wydanie orzeczenia w trybie nagłym i przejęcia opieki nad dzieckiem, roszczeń o odszkodowanie i zadośćuczynienie w przypadku bezprawnego ścigania karnego oraz obowiązkowej opieki psychiatrycznej, a także spraw dotyczących wydalenia z Norwegii z powodu popełnienia przestępstwa oraz odmowy udzielenia azylu.

Justyna Dobrowolska zaznacza, że oprócz rodzajów spraw, o których mowa w ustawie, wyjątkowo można otrzymać bezpłatną pomoc prawną w innych sprawach. Organ udzielający bezpłatnej pomocy prawnej ma również możliwość zignorowania limitu dochodów. W praktyce dzieje się to jednak bardzo rzadko. 

Kancelaria Skaun ma duże doświadczenie w sprawach objętych bezpłatną pomocą prawną. Większość polskich klientów kancelaria Skaun obsługuje w ramach właśnie darmowej pomocy prawnej. Kancelaria oferuje również 30-minutową darmową konsultację, która zazwyczaj wystarcza, by dokonać wstępnej oceny sprawy i prawa do darmowej pomocy prawnej. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z Justyną Dobrowolską pod numerem telefonu: 942 11 973 bądź mailowo jd@skaunadvokat.no.

Więcej informacji dostępnych tutaj: skaunadvokat.no
Gość
Wyślij


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok