Artykuł sponsorowany

Niski kurs korony norweskiej. Jakie będą finansowe skutki dla polskich pracowników?

Internetowy Kantor

19 maja 2023 08:00

Udostępnij
na Facebooku
9
Niski kurs korony norweskiej. Jakie będą finansowe skutki dla polskich pracowników?

Każdy kto zarabia w walucie norweskiej, a w Polsce mieszka, inwestuje, planuje wrócić lub spędza tu swój wolny czas i nie zaznał podwyżki Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Norwegia to kraj o wysokim poziomie życia, stabilnej gospodarce i jednym z najwyższych PKB na mieszkańca na świecie. Jednak mimo tych sprzyjających czynników, kurs korony norweskiej w ostatnim czasie spada. Dlaczego? Co to oznacza dla Polaków zarabiających w norweskiej walucie? Z jakimi skutkami muszą się oni mierzyć?

Wahania NOK/PLN, czyli szybka analiza kursu korony norweskiej w ostatnich latach

Wykres korony norweskiej do polskiego złotego po 2020 roku przedstawia się dość burzliwie. Po wybuchu pandemii kurs NOK/PLN chwilami zszedł poniżej wartości 0,38 PLN, co oznaczało umocnienie złotego względem norweskiej waluty. Kolejne dwa lata to zmiana kierunku o 180 stopni. Polska waluta zaczęła tracić – do tego stopnia, że na początku 2022 na wykresie NOK/PLN rysowała się najwyższa wartość po roku 2020 –  0,50 PLN, po czym nastąpiło odreagowanie, które trwa do dziś. Aktualny kurs korony norweskiej wynosi ok. 0,40 PLN, co można sprawdzić na stronie: internetowykantor.pl/land/nok/. Jest to wartość, poniżej której kurs korony w XXI wieku nie spadał znacząco. Czy tak będzie i tym razem?

Korona norweska traci do euro i złotego

Warto tutaj zauważyć, że kurs NOK/PLN to iloraz dwóch innych kursów – EUR/PLN i EUR/NOK, co znaczy, że jeżeli podzielimy kurs EUR/PLN przez EUR/NOK otrzymamy wartość kursu NOK/PLN. Co wynika z tej zależności? Gdy przyjrzymy się wskazanym wykresom, dostrzegamy, że korona norweska od drugiej połowy roku 2022 sukcesywnie osłabia się względem euro. Nieco inna sytuacja rysuje się na wykresie EUR/PLN, gdzie widoczne jest umocnienie złotego w stosunku do unijnej waluty (zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch miesięcy). W wyniku słabości korony norweskiej do euro i umocnienia PLN, otrzymujemy lepszą pozycję polskiej waluty względem NOK, co przekłada się na spadki kursu NOK/PLN.

Co to oznacza dla polskich pracowników?

Każdy kto zarabia w walucie norweskiej, a w Polsce mieszka, inwestuje, planuje wrócić lub spędza tu swój wolny czas i nie zaznał podwyżki, z pewnością odczuł nominalnie mniejszą ilość złotych po wymianie zarobionych koron. Dodatkowo, wartość złotego jest coraz mniejsza przez inflację, która pozostaje w Polsce na dwucyfrowym poziomie. Czy NOK/PLN będzie dalej spadać?   

Tego nie wiemy, jednak warto wiedzieć, że wymiana NOK na PLN na korzystniejszych warunkach może nieco złagodzić skutki niskiego kursu korony. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad rozsądnym przewalutowaniem środków na złotówki. Na stronie internetowykantor.pl/land/nok/ można porównać oferowaną przez serwis InternetowyKantor.pl cenę sprzedaży korony w stosunku do banków, by sprawdzić, ile na tej wymianie można zaoszczędzić. Serwis działa w oparciu o licencję KNF, co daje gwarancję bezpiecznych transakcji, a fakt, że większość wymian realizowana jest bez dodatkowych opłat, sprawia, że jest to naprawdę korzystna oferta na rynku, którą warto rozważyć przy wymianie NOK na PLN. Lub odwrotnie.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dariusz G.

07-07-2023 10:25

Gdzie to widzisz ? Bo ja jakoś nie bardzo. Jasnowidz czy ki ..uj ?

Dariusz G.

07-07-2023 10:24

W 2012-2013 była po 0,56 gr więc nie ściemniaj że w dół non stop.
Jak się nie ma innych zainteresowań niż praca to trudno docenić piękno takiego kraju, jak Norwegia.
Pewnie w d... byłeś i g ... widziałeś, bo latasz prosto do Polski, z polskiej firmy, która jeszcze cię rżnie na.kasie.
A trzeba było pomieszkać tu trochę , nauczyć się języka, zobaczyć coś i wtedy może miałbyś jakieś pojęcie o Norwegii.
Nikt tu za tobą tęsknił nie będzie, możesz spokojnie wracać.

Tomasz Lenartowicz

30-05-2023 18:21

Spadek wartości NOK w stosunku do PLN to realny spadek zarobków dla Polaków pracujących w Norwegii.
W sierpniu 2022 kurs NOK/PLN wynosił 2,02 obecnie 2,63.
To oznacza spadek o ok.30%
Warto to brać pod uwagę układając swoje dalsze plany życiowe w Królestwie Norwegii…

LewySierpowy

22-05-2023 18:27

Nie narzekaj,za Tuska korona tez wysoko stala...

jan kaczmarek

21-05-2023 16:18

Kurs NOK w październiku 2002...0,54 PLN...wtedy rozpocząłem pracę w Norlandii.
I co się wydarzyło przez 21 lat?W dół non-stop, a euro i dolar...w górę non-stop.
Trzyma mnie tutaj tylko system rotacyjny pracy i przyzwyczajenie.
Nic, powtarzam, nic poza tym.
Rzygam tymi fiordami, wodą i skałami.Ale już niedługo pożegnam NO na zawsze, bye, bye.

Martin19

19-05-2023 23:39

Widzę ze rozmowy ze hoho.. jak spadnie korona do 30gr to więcej będzie tu wpadać na rybki połowic i tyle.. będzie tanio dla Polaków jak w Rumuni hehe aaa norki będą mazyc o wypadzie do Pl .. to juz całkiem będzie zabawnie Polak zawsze sobie poradzi .. wyjedzie do DE i po temacie .. a ten co nabrał kredytow w No na zadzerwiale samochody to niech dyma na raty..

Tomasz012

19-05-2023 13:53

Jak narazie to raczej napewno najlepszy przelicznik jest w Revolut a nie jakies tam internetowe kantory. Wspolczuje ludzią ktorzy maja cos jeszcze do utrzymania w swoim kraju pracujac tutaj . Ktos kto zdecydowal sie na osiedlenie w norwegi az tak duzo nie traci. Ceny? Wszedzie ida do gory jesli na swiecie burdel sie zaczyna czy to pandemia czy tez psychiczny Putek wojujacy szabelką tego nawet wrozbita nie przewidzi

Tomi84

19-05-2023 11:49

Polo Norek
Te przewidywania kursu korony norweskiej to można wsadzić sobie 4 litery.
Ludzie dobrze jutrzejszej pogody nie mogą przewidzieć a co dopiero kurs jakiejś waluty i to aż do 2027r Chyba 3 lata temu taka sama prognoza była przewidywana do dolara , ze będzie po 3 zł a wywaliło go na ponad 5zl wiec wiesz haha
Przyjdzie pandemia nr 2 albo wojna i wszystko znów zmieni , nie ma co myśleć aż tak do przodu ,bo człowiek jeszcze wyląduje w psychiatryku przez te fake newsy

Polo Norek

19-05-2023 08:39

Rząd norweski to dobrze rozrgrał:
* W roku 2020 pandemia wymiotła rynek pracowników zagranicznych.
* W roku 2021 kwarantanny i zamknięte granice wymiotły pracowników, którzy z D- nummer siedzieli na socjalu z racji braku na wezwanie stawiennictwa w NAV.
* W roku 2023 zamykane bemanningi w obszarze Oslo i Viken wymiatają pracowników najemnych.
* Na to wszystko nakłada się spadek kursu korony, polityka Norges Bank.
Prognozy kursu korony są przerażające, spadek aż do 0,31 w roku 2027.
usdforecast.com/pl/nok-pln.html
* Pochodną powyższego będzie kolejna miotła związana z patologia polskich konsultantów w Bemanning-ach, którzy żyli na braku świadomości prawnej polskich pracowników najemnych i ich niezaradności, przenosząc polskie zachowania i relacje pracownik-firma na grunt norweski.

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok