Artykuł sponsorowany

Karta podatkowa – czym jest? Jak ją zamówić?

info@multinor.no

22 stycznia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Karta podatkowa – czym jest? Jak ją zamówić?

Karta podatkowa screenshot/Skatteetaten

Wszystkie osoby, które podejmują pracę zarobkową w Norwegii, powinny posiadać kartę podatkową. Dlatego dziś przedstawiamy najważniejsze informacje o tym dokumencie, a także sposób, w jaki można go zdobyć.

O czym informuje karta podatkowa?

Karta podatkowa (norw. skattekort) jest dokumentem zawierającym informacje, które określają wysokość przewidywanych dochodów w danym roku podatkowym oraz zaliczki na poczet podatku. Na podstawie karty podatkowej norweski pracodawca dokonuje potrącenia zaliczki od uzyskiwanego przez pracownika dochodu. Osoby, które nie posiadają karty podatkowej, a pracują w Norwegii, obciążone są podatkiem od uzyskiwanego dochodu w wysokości 50 proc. Jest to jeden z argumentów, aby który przemawia za tym, by uzyskać tego rodzaju dokument. 

Posiadanie karty podatkowej jest również ważne, kiedy ktoś ubiega się o świadczenia socjalne wypłacane przez NAV, czyli Urząd Pracy i Polityki Socjalnej. Załączenia omawianego dokumentu wymaga chociażby wniosek o zasiłek dla bezrobotnych (norw. dagpenger), w przypadku którego urząd norweski wymaga aktualnej karty podatkowej.

Forma karty podatkowej

Od grudnia 2014 roku norweski Urząd Podatkowy (norw. Skatteetaten) wprowadził zmiany w zakresie formy karty podatkowej. Tym samym obowiązek korzystania z elektronicznej karty podatkowej zastąpił poprzednią, papierową wersję tego dokumentu. Nowe rozwiązanie stanowi duże udogodnienie zarówno dla urzędu norweskiego, jak i podatników. Ograniczono w ten sposób ryzyko niedostarczenia karty podatkowej w niewłaściwym terminie lub pod nieaktualny adres zamieszkania. Jak wiadomo, tego typu sytuacje są możliwe w przypadku wysłania karty tradycyjną pocztą. Od tego momentu każdy podatnik może zamówić wymagany dokument w dogodnym dla niego terminie oraz dokonywać zmian lub poprawek w jego treści. Z uwagi na nieograniczony dostęp przełożonego do informacji dotyczących karty podatkowej pracownika w systemie Altinn, zniesiono również wymóg w postaci obowiązku dostarczania karty podatkowej pracodawcy

Jak zamówić nową kartę podatkową?

Sposób zamówienia karty podatkowej zależy od rodzaju posiadanego przez podatnika numeru personalnego. Osoby legitymujące się stałym numerem personalnym (norw. fødselsnummer) mogą zamówić kartę drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu Altinn. Informacje o nowej karcie podatkowej są dostępne i widoczne w ciągu 5 dni roboczych we wspomnianym systemie. Podatnicy z tymczasowym numerem personalnym (tzw. D-nummer) posiadający już skattekort za lata poprzednie, zamówienia omawianego dokumentu mogą dokonać za pośrednictwem tradycyjnej poczty, adresując przesyłkę do lokalnego oddziału urzędu skarbowego. W przypadku zaś osób z D-nummer, które nie miały wcześniej karty podatkowej, zamówienie karty podatkowej wiąże się z koniecznością wizyty w oddziale Skatteetaten wraz z podaniem i wymaganą dokumentacją.

Dokonywanie zmian i poprawek na karcie podatkowej

Po uzyskaniu dostępu do zamówionej karty podatkowej, należy na bieżąco sprawdzać status zamieszczonych w systemie informacji. Inaczej mówiąc, należy sprawdzać, czy podana przez podatnika wysokość dochodu, która decyduje o treści danych zawartych w karcie, jest aktualna. Jeżeli dochód podatnika w danym roku uległ zmianie, należy wprowadzić odpowiednie poprawki na karcie, których zaktualizowanie możliwe jest drogą elektroniczną w przypadku osób mających dostęp do karty w systemie Altinn. 

Osoby, które nie mają dostępu do karty za pośrednictwem systemu internetowego, muszą wypełnić podanie o zmianę danych na niej zawartych. O zaktualizowaniu informacji mających wpływ na treść danych umieszczonych na karcie, warto poinformować swojego pracodawcę, żeby zapobiec w ten sposób powstałej z tego tytułu różnicy w wysokości potrącanej przez przełożonego zaliczki na poczet podatku a wartością wprowadzonych na karcie zmian.
Gość
Wyślij


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok