Artykuł sponsorowany

Jak przelać pieniądze z Norwegii do Polski i odwrotnie

InternetowyKantor.pl

08 lipca 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
4

Sama operacja przelewu z e-kantoru pod kątem technicznym niewiele różni się od tej realizowanej w bankowości elektronicznej. InternetowyKantor.pl

Kraj fiordów wciąż stanowi popularny kierunek dla polskich emigrantów zarobkowych. Co za tym idzie, realizowanie przelewów z Norwegii jest częstą operacją, bowiem większość ludzi pracujących za granicą stara się wspomagać finansowo swoich bliskich, którzy pozostali w rodzinnym kraju. Obserwuje się również wzrost zainteresowania przelewami do Norwegii, ponieważ niektórzy na początku pobytu za granicą potrzebują wsparcia materialnego. Ponadto wielu polskich przedsiębiorców posiada norweskich kontrahentów handlowych.

Możliwe opcje

Wykonanie przelewu z Norwegii, jak również w drugą stronę, może wydawać się problematyczne. Choćby dlatego, że Norwegia pozostaje konsekwentna względem przystąpienia do Unii Europejskiej – nie jest członkiem wspólnoty i nic nie wskazuje na to, aby była skłonna do niej dołączyć. Mimo to jako państwo należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu współpracuje z UE m.in. w kwestiach jednolitych płatności. W praktyce oznacza to możliwość realizowania przelewów SEPA.

W kontekście pracy zarobkowej Polaków na terenie Norwegii nie jest to jednak zbyt wygodne i opłacalne, gdyż  transfer europejski musi zostać wykonany w euro. Wiąże się więc z dodatkowym przewalutowaniem środków (przez nadawcę, a później odbiorcę), co z kolei generuje koszty i często też spowalnia sprawne otrzymanie pieniędzy. Lepiej zatem wziąć pod uwagę inne dostępne opcje: przelew bankowy w NOK z norweskiego konta bankowego oraz przelew pozabankowy – np. z kantoru internetowego.

Konto bankowe w Norwegii

Aby móc bezproblemowo przekazywać pieniądze do Polski, warto zacząć od założenia rachunku w norweskim banku. Formalność ta nie jest zbyt zawiła ani dla osób przebywających w Norwegii tymczasowo, ani też dla tych, którzy spędzili tam okres 6 miesięcy lub dłuższy. Tym pierwszym większość banków stawia jedynie wymóg okazania paszportu oraz tymczasowego numeru personalnego (d-nummer). Drudzy z kolei potrzebować będą do uruchomienia konta numeru stałego (fødselsnummer) albo umowy potwierdzającej zatrudnienie. Posiadanie rachunku w Norwegii otwiera drogę do przelewów prosto z banku, jak również za pośrednictwem kantorów online.

Przelew z banku – łatwo, ale kosztownie

Przelew w koronach norweskich bezpośrednio z konta bankowego na polski rachunek choć łatwy do zrealizowania, bywa kosztowny. Środki, które zamierzamy przekazać, pomniejszone zostają bowiem o prowizję oraz koszt przewalutowania koron na złote.  Trzeba liczyć się z tym, że automatyczna wymiana waluty prawdopodobnie będzie niekorzystna – przez wysoki spread i narzucony przez bank kurs, na który nie mamy absolutnie żadnego wpływu.

Teoretycznie rozwiązaniem mogłoby być założenie rachunku w NOK w Polsce, jednak niewiele banków oferuje konta walutowe w koronach norweskich, a poza tym wątpliwym jest, aby nasi bliscy skłonili się ku tej kombinacji. Wygodniejsze rozwiązanie stanowi zarejestrowanie bezpłatnego konta w e-kantorze, który obsługuje wymianę NOK na PLN i odwrotnie oraz księguje przelewy z zagranicy. Taki zakres usług oferuje np. Internetowykantor.pl, w którym obecnie trwa promocja.

Przelew z kantoru online

Sama operacja przelewu z e-kantoru pod kątem technicznym niewiele różni się od tej realizowanej w bankowości elektronicznej. Znaczącą różnicę da się jednak odczuć w kosztach. Większość kantorów online, w tym wspomniany wcześniej Internetowykantor.pl, oferuje dużo bardziej atrakcyjny kurs przewalutowania niż banki, a przy tym niższy spread, wręcz symboliczny – w granicach kilku groszy. Konta walutowego w Polsce oczywiście zakładać nie trzeba, ponieważ po wpłaceniu środków (koron norweskich) z zagranicznego rachunku do kantoru internetowego wymieniamy je na PLN. Trwa to zaledwie kilka sekund. Kolejno realizujemy przelew w złotych na dowolnie wskazane polskie konto bankowe – przy współpracujących bankach całkowicie bezpłatnie.

W identyczny sposób można przekazać pieniądze z Polski do Norwegii, omijając wysokie koszty przewalutowania PLN na korony norweskie. Za przelew zagraniczny zapłacimy w Internetowykantor.pl zaledwie kilka złotych. W porównaniu do przelewu bankowego jest to metoda bardzo opłacalna, a ponadto komfortowa i w pełni bezpieczna. W przypadku wspomnianego wcześniej serwisu Internetowykantor.pl świadczą o tym nie tylko opinie milionów zadowolonych klientów oraz liczne wyróżnienia, lecz także fakt, że operator Internetowykantor.pl, firma Currency One, posiada licencję KNF.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Rafael29

12-07-2019 09:14

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Krzysztof Brucki

09-07-2019 07:42

Ja używam azimo pieniądze są tego samego dnia na koncie opłata za przelewy 9 nok pokazuje kurs korony i ile otrzymam odrazu na pl koncie dla mnie rewelacja.A bank przelew idzie bite 3dni i 80kr za przelew a kurs zawsze mialem wiekszy z azimo niz przez bank

Karol Pitek

08-07-2019 21:42

warto sprawdzić transfergo.com
bardzo tanio i bezproblemowo

Tomasz Kotkowski

08-07-2019 18:39

Ja za przelew koron z Norwegii , każdej ilości koron, płacę 60 koron więc niezbyt wiele a wiem że na 100% trafią na moje konto po 3-4 godzinach a w e-kantorze nie byłem i nie zaryzykuję......a kurs mam na pewno lepszy

Facebook Messenger YouTube Instagram