Artykuł sponsorowany

Jak dbać o bezpieczeństwo w Internecie?

ExpressVPN

22 marca 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Jak dbać o bezpieczeństwo w Internecie?

VPN to zabezpieczony tunel między urządzeniem a Internetem, który chroni prywatność online przed ingerencją osób trzecich i cenzurą. Fot. ExpressVPN

Wraz z upowszechnieniem Internetu, prywatne informacje użytkowników są łatwo ujawniane. Konieczne jest zatem zachowanie środków ostrożności, aby uniknąć przechwycenia danych przez cyberprzestępców. Co więcej, sprzęt zaatakowany przez złośliwe oprogramowanie może spowolnić pracę samego urządzenia. Podpowiadamy, co zrobić, żeby pozostać bezpiecznym w sieci.

Jakie funkcje bezpieczeństwa aktywować?

Pandemia koronawirusa spowodowała konieczność pracy zdalnej wielu osób. Przełożyło się to na zwiększenie liczby ataków hakerów, którzy próbują przechwycić poufne dane. Pełnia bezpieczeństwa w sieci nie jest możliwa. Istnieją jednak środki, które można zastosować w codziennym życiu, a które pomogą chronić informacje w jak największym stopniu i zmniejszyć ryzyko cyberataku.

Jeśli chcesz zadbać o dane, przede wszystkim wybierz bezpieczne hasło. Używaj haseł trudnych do złamania. Powinno być inne dla każdej witryny, a także zmieniane regularnie. Nie wybieraj imion bliskich osób ani domowych zwierzątek, zrezygnuj też z daty urodzenia i innych łatwych do odgadnięcia, jak rocznica ślubu. Najlepiej stosować hasła alfanumeryczne, czyli zastąpić niektóre litery znakami specjalnymi: zamiast „Sara Lisiecka” napisz: „$@®@ L!$!€ck@”.

Podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi nie wchodź na strony, na których przechowujesz poufne informacje, takie jak konto bankowe ani nie rób zakupów online. Jeżeli jest to absolutnie niezbędne, aktywuj wirtualną sieć prywatną, czyli VPN. Co to takiego? VPN to zabezpieczony tunel między urządzeniem a Internetem, który chroni prywatność online przed ingerencją osób trzecich i cenzurą. Pozwala na zmianę adresu IP telefonu lub laptopa, co czyni sprzęt niewidocznym dla hakerów.
Gdy tylko to możliwe, aktywuj opcję uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA, czyli Multi-factor Authentication). Weryfikacja dwu- lub więcej etapowa polega najczęściej na konieczności wpisania podczas logowania – poza hasłem – dodatkowego jednorazowego kodu wysyłanego na telefon komórkowy lub skrzynkę e-mail. Niestety, nie jest to rozwiązanie niezawodne, gdyż można je obejść poprzez funkcję odzyskiwania hasła. Włącz zatem powiadomienia przychodzące na Twój telefon lub e-mail gdy ktoś zaloguje się na Twoje konto z innej niż zazwyczaj lokalizacji lub z nieznanego urządzenia.

Co jeszcze możesz zrobić?

Nie ujawniaj danych osobowych w Internecie. Ustaw ograniczenia dotyczące prywatności w serwisach społecznościowych, tak aby informacje takie jak data urodzenia czy numer telefonu nie były dostępne publicznie.

W realiach koronawirusa coraz częściej zdarzają się nadużycia w postali kampanii e-mail podszywających się pod Światową Organizację Zdrowia lub krajowe organy zdrowia. Jeśli nadawca wiadomości wzbudza najmniejsze wątpliwości, nie klikaj w żaden z linków, mogą one być fałszywe i przekierowywać do podejrzanych witryn. Bądź wrażliwy na phishing, czyli witryny i adresy podszywające się pod inne – na przykład e-mail z banku, którego adres różni się od właściwego zaledwie literówką.

Podczas zakupów przez Internet kupuj wyłącznie w zaufanych sklepach internetowych, sprawdź również opinie innych kupujących. Podczas dokonywania płatności upewnij się, że adres witryny zaczyna się od „https”. Bądź przewrażliwiony na zbyt atrakcyjne oferty – jeśli dany sprzęt oferowany jest po cenie dużo niższej niż rynkowa, może to oznaczać próbę oszustwa. W przypadku podejrzeń o wiarygodność sklepu, skorzystaj z opcji płatności przy odbiorze – mimo że zapłacisz kilka złotych więcej, będziesz mógł obejrzeć towar przed odbiorem.
Gość
Wyślij


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok