Artykuł sponsorowany

Gmina informuje polskich pracowników o zmianach w przepisach antycovidowych

Asker kommune

12 stycznia 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Gmina Asker informuje pracowników z Polski o zmianach w przepisach. Fot. Asker kommune

Mieszkasz w Polsce i pracujesz w Norwegii? Zastanawiasz się nad wyjazdem do Norwegii przed 18 stycznia do pracy lub wyjazdem z Norwegii do Polski na kilka dni wolnych? Przeczytaj poniższe informacje dotyczące COVID-19.
Norweski rząd odradza wszelkich podróży międzynarodowych, które nie są bezwzględnie konieczne. Zalecenia dotyczące wyjazdów będą obowiązywać do 18 stycznia 2021 r. Porady dotyczące podróży mają na celu zmniejszenie ryzyka zarażenia się koronawirusem za granicą i przeniesienia zakażenia do Norwegii. Ważne jest, aby codziennie na bieżąco śledzić aktualne porady dotyczące obostrzeń, ponieważ mogą się one szybko zmienić.

Norweskie zasady dotyczące podróży

Test na koronawirusa

Polacy podróżujący do Norwegii muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, który został wykonany w ciągu 72 godzin od wjazdu. Niewykonanie tej czynności może spowodować, że służby odmówią nam prawa do wjazdu. Zatwierdzonymi metodami są testy PCR oraz szybkie testy antygenowe. Zaświadczenie powinno zostać przedstawione w języku norweskim lub angielskim. O wyjątkach od przedstawionych zasad przeczytamy tutaj.

Przyjezdni muszą poddać się testowi na lotnisku po przylocie samolotem lub na granicy norweskiej, jeśli przyjeżdżają samochodem lub innym środkiem transportu.

Obowiązek rejestracji dla podróżujących

Jeżeli pomimo restrykcyjnych ograniczeń w podróżowaniu musimy odbyć podróż z Polski do Norwegii, jesteśmy zobowiązani wypełnić formularz rejestracyjny. Zgłoszenia należy dokonać w wersji cyfrowej lub papierowej. Jeśli wybierzemy rejestrację cyfrową, otrzymamy potwierdzenie, które należy przedstawić służbom po przyjeździe do Norwegii. Formularz papierowy należy wypełnić przed przyjazdem i pokazać go służbom po przybyciu do Norwegii. Rejestracji należy dokonać przed przybyciem do Norwegii, ale nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Aby dokonać rejestracji cyfrowej w Polsce, należy kliknąć tutaj: reg.entrynorway.no. Pomoc przy wypełnieniu formularza otrzymamy, wysyłając maila pod adres support@entrynorway.no lub dzwoniąc na numer +47 33 41 28 70.

Kwarantanna

Każdy, kto przyjeżdża do Norwegii z Polski, musi odbyć 10-dniową kwarantannę. Osoby podróżujące do Norwegii muszą przebywać w hotelach kwarantanny. Nie jest to wymagane, jeśli możemy udokumentować jeden z następujących punktów:

1. Jesteś norweskim rezydentem lub możesz udokumentować pobyt stały w Norwegii, niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem, czy wynajmujesz mieszkanie.
2. Masz odpowiednie miejsce zamieszkania do przeprowadzenia kwarantanny. Osoby mieszkające w tym samym gospodarstwie domowym, podróżujące razem do Norwegii, mogą podlegać kwarantannie wjazdowej w tym samym miejscu, bez wymogu posiadania pojedynczego pokoju.
3. Jesteś żoną/mężem lub masz wspólne dzieci z osobą, która ma stałe miejsce zamieszkania w Norwegii. Następnie możesz przeprowadzić kwarantannę w miejscu zamieszkania współmałżonka lub drugiego rodzica. Dotyczy to również Twoich niepełnoletnich dzieci.
4. Pracodawca zapewnia odpowiednie miejsce pobytu, w którym można uniknąć bliskiego kontaktu z innymi osobami, z prywatną telewizją i dostępem do Internetu, prywatną łazienką, własną kuchnią lub cateringiem.
5. Zawodowi kierowcy na tirach transgranicznych, personel pociągów (oprócz pociągów towarowych) i personel wojskowy są zwolnieni z zasad kwarantanny.

Pobyt w hotelu kwarantanny kosztuje 500 NOK za dobę w przypadku osób prywatnych w wieku powyżej 18 lat. W przypadku dzieci od 10 do 18 lat opłata wynosi 250 NOK, a pobyt dzieci w wieku poniżej 10 lat, które mieszkają w pokoju z opiekunem, jest darmowy.

Naruszenie obowiązku kwarantanny jest przestępstwem.

Zasady przeprowadzania kwarantanny

Kwarantanna trwa 10 dni od przybycia do Norwegii. Osoby przebywające na kwarantannie powinnny:

1. Pozostać we własnym domu, w hotelu kwarantanny lub w odpowiednim miejscu z prywatnym pokojem, które zapewnia pracodawca.
2. Nie chodzić do pracy, szkoły ani przedszkola.
3. Nie odbywać podróży krajowych.
4. Nie uczęszczać do miejsc, w których trudno jest zachować niezbędny dystans do innych osób.
5. Nie korzystać z transportu publicznego (z wyjątkiem przyjazdu z zagranicy w drodze na kwarantannę lub odwrotnie, jeśli opuszczają Norwegię przed zakończeniem kwarantanny. Osoby w wieku powyżej 12 lat powinny zakrywać nos i usta).
6. Nie odwiedzać miejsc publicznych, takich jak sklepy, apteki i kawiarnie. Jeśli nie mamy innego wyjścia, możemy dokonać niezbędnych zakupów w sklepie lub w aptece, zachowując odpowiednią odległość od innych.
7. Unikać odwiedzin. Dzieci nie powinny bawić się z osobami spoza własnego domu.

W trakcie kwarantanny można wyjść na zewnątrz, ale zachowując odpowiednią odległość od innych. Najważniejsze jest to, aby unikać ewentualnego zarażenia innych, dopóki nie wystąpią u nas objawy COVID-19.

Skrócony okres kwarantanny

Osoby przybywające do Norwegii mogą skrócić okres kwarantanny wjazdowej, jeśli dwukrotnie otrzymają negatywny wynik testu na koronawirusa. Muszą wykonać następujące czynności: pierwszy test należy wykonać w ciągu trzech dni od przybycia i może to być szybki test antygenowy lub test PCR. Kolejny należy wykonać najwcześniej siedem dni po przybyciu. Drugi musi być testem PCR. Obowiązek kwarantanny obowiązuje do momentu otrzymania negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Norweskie władze podkreślają, że zaleca się odłożenie wszystkich podróży do Norwegii do 18 stycznia 2021 roku, chyba że podróż jest bardzo ważna. Apelują o śledzenie na bieżąco aktualizacji, by posiadać informacje o obowiązujących obostrzeniach.

Aktualne informacje można znaleźć tutaj:

https://www.regjeringen.no/no/tema/Koronasituasjonen/corona-information-in-other-languages/id2814563/
https://www.helsenorge.no/en/coronavirus/international-travels/
https://www.helsenorge.no/en/coronavirus/polish/
https://reg.entrynorway.no/
https://www.asker.kommune.no/korona/innreise-til-norge/

Razem możemy wygrać z pandemią!
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram