Artykuł sponsorowany

Emigranci wysyłają do Polski miliardy złotych. Znaczna część płynie z Norwegii

InternetowyKantor.pl

27 sierpnia 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
6

Jedynie w 2017 roku emigranci przesłali do Polski aż 16,3 miliarda złotych. Internetowykantor.pl

Nie jest żadną tajemnicą, że na emigracji przebywa obecnie ogromna rzesza Polaków. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, jak wiele pieniędzy zarobionych na obczyźnie wraca do Polski w postaci finansowego wsparcia dla rodzin i bliskich – od czasu naszego wejścia do Unii Europejskiej emigranci przesłali do ojczyzny łącznie ponad 246 000 000 000 złotych, a w samym 2017 roku aż 16,3 miliarda złotych.
Znaczna część tej kwoty pochodzi właśnie z Norwegii, gdzie mieszka obecnie nawet ponad 100 tys. Polaków.
Reklama

Skąd płyną pieniądze?

Największe transfery płyną naturalnie z państw, w których pracuje najwięcej Polaków, ale duże znaczenie ma również średnia wysokość zarobków emigrantów w danym kraju oraz czas, jaki spędzili za granicą. Przodownikami we wspieraniu bliskich w Polsce są osoby pracujące w Wielkiej Brytanii, która od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej i gdzie mieszka obecnie ponad milion Polaków. Wysoko pod względem kwot przekazanych do Polski plasuje się także Norwegia, w której znajduje się teraz około 105 tys. naszych rodaków. Duże transfery pieniężne wysyłają także pracownicy z Niemiec i Holandii.

Emigracja a wsparcie finansowe dla rodzin

W 2007 roku ponad 46 proc. emigrantów wspierało finansowo rodziny w Polsce, podczas gdy w 2010 roku robiło to 40 proc., a w 2012 roku już tylko 37 proc. Malejący odsetek osób przekazujących część zarobków do ojczyzny z jednej strony mógł wynikać ze sprowadzania rodzin do siebie, ale z drugiej strony także z poprawiających się warunków życia w naszym kraju – to z kolei wiąże się nie tylko z mniejszymi potrzebami mieszkańców, ale też ze zmianą powodów emigracji na inne niż zarobkowe.

Transfery z zagranicy – rosną, czy maleją?

Polacy mieszkający w Norwegii są grupą, która, zaraz po tych przebywających w Wielkiej Brytanii, najczęściej przelewa pieniądze do kraju – transfery stamtąd przychodzą do Polski coraz częściej i są coraz wyższe. W 2014 roku średni przelew wynosił 3 000 koron norweskich, a w 2016 roku kwota ta wzrosła do 5 000 koron. Coraz wyższe są również przekazy z Holandii, a te z Niemiec utrzymują się zaś na podobnym poziomie. Zmniejszyły się natomiast transfery pieniężne płynące z Wielkiej Brytanii, które w 2017 roku przeciętnie opiewały na kwotę 250 funtów. Głównej przyczyny tego spadku można upatrywać w zapowiadanym Brexicie, ale w przypadku tego kraju znaczenie może mieć również fakt, że zgodnie ze statystykami im dłużej ktoś przebywa na obczyźnie, tym mniej pieniędzy przelewa do Polski.

Przelewy do Polski – jak to zrobić najtaniej?

Ciekawa jest też kwestia metod, jakimi pieniądze do Polski są przekazywane. Jeszcze w 2012 roku ponad połowa emigrantów deklarowała, że wspiera bliskich za pośrednictwem zwykłych przelewów bankowych. W 2019 roku liczba platform, które ułatwiają międzynarodowe przekazy pieniężne, może przyprawić o zawrót głowy, a duża konkurencja działa na korzyść klientów.  

Jednym z takich serwisów jest Internetowykantor.pl, który nie wymaga zakładania konta walutowego, gdyż po wpłaceniu koron norweskich z zagranicznego rachunku do kantoru internetowego, pieniądze wymienione zostaną na PLN. Internetowykantor.pl oferuje dużo bardziej atrakcyjny kurs w porównaniu do banków dzięki niskim spreadom – czyli różnicy pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna. W kolejnym kroku kantor realizuje przelew w złotych na dowolnie wskazane polskie konto bankowe – w przypadków współpracujących banków usługa jest całkowicie bezpłatna. Na stronie Internetowykantor.pl można wymienić aż 20 walut z całego świata, co będzie przydatne dla rodzin, których członkowie wyemigrowali do różnych krajów.  

Internetowykantor.pl to najdłużej działający kantor internetowy w Polsce. W ciągu prawie 10 lat klienci serwisu wystawili mu aż 813 tys. pozytywnych opinii! Tak duże wsparcie dla kantoru online nie powinno dziwić nie tylko ze względu na szybką wymianę, duża wygodę i bezpieczeństwo, ale też niski kurs walut. Wszystko to powoduje, że kantory internetowe cały czas zyskują na popularności i stają się silnym rywalem dla tradycyjnych form wymiany walut.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
kazimierz batorowski

27-08-2019 23:23

No ale wczym jest problem,zarabiam place podatki i sam decyduje gdzie lokuje pieniazki ,czy w Tajlandii,Hiszpanii jak to robia Norki. A Mi sie podoba Polska.

55555555 55555555

27-08-2019 20:37

Hhahahahahahahahaha....

Xx1

27-08-2019 11:55

Jak byłem ostatnio w Warszawie to przejeżdżałem przez wilanow i widziałem reklamę mieszkań 20000zl/metr kwadratowy (pewnie jeszcze trzeba sobie wyremontować). Kogo stać na takie ceny i skąd się takie ceny biorą? Są oczywiście doozsze wille na obrzeżach. Polska to nie tylko wioski gdzie nawet autobus nie dociera, wiele firm się naprawdę rozrosło i wiele się zmieniło, cudu jeszcze nie ma, ale na pewno jest dużo lepiej. Przedsiębiorcy mówią ze rząd im kłody pod nogi rzuca, ale dzięki dostępowi do innych rynków, inwestycjom w Polskę idzie to wszystko jakoś do przodu. Ukraińcy tez od nas wysyłają kasę do siebie.

Xx1

27-08-2019 11:46

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Josef Satan

27-08-2019 08:33

To ten slynny wzrost gospodarczy i cud nas Wisla. Pieniadze emigrantow.

Facebook Messenger YouTube Instagram