Bezpłatna pomoc dla rodziców-imigrantów Artykuł sponsorowany
Voksne for Barn 09 maja 2018
08:00

Bezpłatna pomoc dla rodziców-imigrantów

3
Skomentuj
Doradztwo Voksne for Barn jest bezpłatne, anonimowe, a doradców obowiązuje klauzula poufności. Alina Wiese/Voksne for Barn
Norweska organizacja Voksne for Barn (Dorośli dzieciom) oferuje poradnictwo dla rodziców z Europy Wschodniej. Porady można uzyskać w językach polskim, litewskim i rosyjskim, pisemnie lub telefonicznie.
– Istnieje duża luka informacyjna wśród imigrantów zarobkowych przybywających do Norwegii, ponieważ nie ma dla nich oferty kursów wprowadzających na podobieństwo tych, które organizuje się dla przyjeżdżających tu uchodźców. Widać to szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi – twierdzi Alina Wiese, z zawodu psycholog. Obecnie pracuje w ramach projektu organizacji Voksne for Barn jako doradca w sprawach dotyczących dzieci. 

Alina jest również siłą napędową nowej usługi doradczej skierowanej do wschodnioeuropejskich rodzin z dziećmi. Sama pochodzi z Litwy i w 2014 r. uruchomiła w Voksne for Barn usługę doradczą dla litewskich rodziców. Rodzice, opiekunowie, profesjonaliści i inni mogą zgłaszać się z pytaniami dotyczącymi dzieci i młodzieży w swoim ojczystym języku. Później nawiązała się współpraca między innymi ze stowarzyszeniem litewskim.  

Ta popularna oferta rozszerza się obecnie zarówno o rosyjsko-, jak i polskojęzycznych doradców. W każdy wtorek od godz.16:30 do godz. 19:00 osoba dyżurna będzie odbierać telefony na wschodnioeuropejskiej linii. Można dzwonić bezpłatnie i na życzenie zachować anonimowość. Istnieje również możliwość przesłania pytania o dowolnej porze za pośrednictwem strony internetowej vfb.no/radgivning. Czas oczekiwania na odpowiedź to około tydzień.
Na linii polsko-rosyjsko-litweskiej (wschodnioeuropejskiej) pracuje obecnie czworo doradców mówiących w języku polskim oraz czworo doradców mówiących w języku rosyjskim i litewskim.
Na linii polsko-rosyjsko-litweskiej (wschodnioeuropejskiej) pracuje obecnie czworo doradców mówiących w języku polskim oraz czworo doradców mówiących w języku rosyjskim i litewskim.

Łatwiej prosić o pomoc

– Dostosowanie się do norweskiej codzienności może być trudne. Przeprowadzka do nowego kraju sama w sobie jest dużym obciążeniem psychicznym. Dodatkowo brak znajomości języka może prowadzić do nieporozumień i stresujących sytuacji – wyjaśnia Alina.  

Jest to szczególnie widoczne wśród rodzin z dziećmi. Choć do Norwegii nie przybywa tak wiele rodzin, co samych imigrantów zarobkowych z Europy Wschodniej, wciąż jest ich wiele. Muszą samodzielnie szukać informacji na temat organów pomocniczych, systemu społecznego i różnych form współpracy, które często różnią się od oferty w ich kraju ojczystym. W razie potrzeby norweskie rodziny często ściśle współpracują z ośrodkiem zdrowia, przedszkolem, szkołą i innymi instancjami. Dla wielu osób z krajów Europy Wschodniej może to być obce zjawisko.  

– Sposób wychowywania dzieci i kultura, do której się przynależy, są ściśle ze sobą powiązane. W niektórych kulturach powszechne jest, że cała rodzina uczestniczy w wychowaniu dzieci, podczas gdy w innych decydują o tym tylko rodzice – mówi Alina Wiese. Według niej, fakt ten może powodować niechęć rodzin z innych krajów do podejmowania kontaktu z różnymi instancjami w Norwegii. – Widzimy, że możliwość rozmowy w ojczystym języku z kimś znającym naszą kulturę ułatwia zwrócenie się o pomoc – dodaje Wiese.

Wykwalifikowani doradcy

Na linii polsko-rosyjsko-litweskiej (wschodnioeuropejskiej) pracuje obecnie czworo doradców mówiących w języku polskim oraz czworo doradców mówiących w języku rosyjskim i litewskim. Wszyscy doradcy-wolontariusze mają co najmniej trzyletnie wykształcenie wyższe w zakresie pedagogiki, psychologii lub opieki zdrowotnej, a oprócz tego odpowiednie doświadczenie zawodowe.  

Przykładowe tematy rozmów to:  
– Urząd Ochrony Praw Dziecka (Barnevernet) i inne instytucje zajmujące się sprawami dzieci 
– Spory dotyczące  kontaktów z dzieckiem i podziału opieki po rozwodzie rodziców 
– Zdrowie psychiczne 
– Komunikacja z dziećmi i młodzieżą 
– Stawianie granic 
– Mobbing 
–Wyzwania w przedszkolu lub w szkole 
– Prawa [dzieci] i ustawodawstwo 
– Poczucie wykluczenia i braku  przynależności 


Doradztwo Voksne for Barn jest bezpłatne, anonimowe, a naszych doradców
obowiązuje klauzula poufności.  

Odpowiadamy na wszelkiego rodzaju pytania dotyczące codziennych wyzwań, takich jak sen i stawianie granic, a także poważniejszych tematów jak mobbing

czy żałoba.  

Numer telefonu do naszych doradców posługujących się językami
wschodnioeuropejskimi to: 810 00 040. 


Pytania w języku rosyjskim, polskim i litewskim przyjmujemy we wtorki pomiędzy godz. 16:30 i 19:00. 
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
55555555 55555555
55555555 55555555 10-05-2018 11:00

Artykuł sponsorowany...rozumie kto chce

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kamil k*****l
kamil k*****l 09-05-2018 23:06

jura bo twoj ojciec chcial cie dobrze wychowac a nie znecac sie fizycznie nad toba
ja bym pewnie siedzial do dzis w kryminale gdyby tato nie poreafil mnie sprawnie naprostowac

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jura gładysz
jura gładysz 09-05-2018 16:35

No tak absolutne wychowanie bezstresowe . A ja albo braciaki coś za bardzo narozrabialiśmy to pasek obowiązkowo był w urzyciu i jaki wniosek od razu był porządek a stres to ja mam w życiu dorosłym a szacunek zawsze był i będzie do ojca

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas