Bezpłatna pomoc dla rodziców-imigrantów

Doradztwo Voksne for Barn jest bezpłatne, anonimowe, a doradców obowiązuje klauzula poufności. Alina Wiese/Voksne for Barn
Alina jest również siłą napędową nowej usługi doradczej skierowanej do wschodnioeuropejskich rodzin z dziećmi. Sama pochodzi z Litwy i w 2014 r. uruchomiła w Voksne for Barn usługę doradczą dla litewskich rodziców. Rodzice, opiekunowie, profesjonaliści i inni mogą zgłaszać się z pytaniami dotyczącymi dzieci i młodzieży w swoim ojczystym języku. Później nawiązała się współpraca między innymi ze stowarzyszeniem litewskim.
Ta popularna oferta rozszerza się obecnie zarówno o rosyjsko-, jak i polskojęzycznych doradców. W każdy wtorek od godz.16:30 do godz. 19:00 osoba dyżurna będzie odbierać telefony na wschodnioeuropejskiej linii. Można dzwonić bezpłatnie i na życzenie zachować anonimowość. Istnieje również możliwość przesłania pytania o dowolnej porze za pośrednictwem strony internetowej vfb.no/radgivning. Czas oczekiwania na odpowiedź to około tydzień.

Łatwiej prosić o pomoc
Jest to szczególnie widoczne wśród rodzin z dziećmi. Choć do Norwegii nie przybywa tak wiele rodzin, co samych imigrantów zarobkowych z Europy Wschodniej, wciąż jest ich wiele. Muszą samodzielnie szukać informacji na temat organów pomocniczych, systemu społecznego i różnych form współpracy, które często różnią się od oferty w ich kraju ojczystym. W razie potrzeby norweskie rodziny często ściśle współpracują z ośrodkiem zdrowia, przedszkolem, szkołą i innymi instancjami. Dla wielu osób z krajów Europy Wschodniej może to być obce zjawisko.
– Sposób wychowywania dzieci i kultura, do której się przynależy, są ściśle ze sobą powiązane. W niektórych kulturach powszechne jest, że cała rodzina uczestniczy w wychowaniu dzieci, podczas gdy w innych decydują o tym tylko rodzice – mówi Alina Wiese. Według niej, fakt ten może powodować niechęć rodzin z innych krajów do podejmowania kontaktu z różnymi instancjami w Norwegii. – Widzimy, że możliwość rozmowy w ojczystym języku z kimś znającym naszą kulturę ułatwia zwrócenie się o pomoc – dodaje Wiese.
Wykwalifikowani doradcy
Przykładowe tematy rozmów to:
– Urząd Ochrony Praw Dziecka (Barnevernet) i inne instytucje zajmujące się sprawami dzieci
– Spory dotyczące kontaktów z dzieckiem i podziału opieki po rozwodzie rodziców
– Zdrowie psychiczne
– Komunikacja z dziećmi i młodzieżą
– Stawianie granic
– Mobbing
–Wyzwania w przedszkolu lub w szkole
– Prawa [dzieci] i ustawodawstwo
– Poczucie wykluczenia i braku przynależności
obowiązuje klauzula poufności.
Odpowiadamy na wszelkiego rodzaju pytania dotyczące codziennych wyzwań, takich jak sen i stawianie granic, a także poważniejszych tematów jak mobbing
czy żałoba.
Numer telefonu do naszych doradców posługujących się językami
wschodnioeuropejskimi to: 810 00 040.
Pytania w języku rosyjskim, polskim i litewskim przyjmujemy we wtorki pomiędzy godz. 16:30 i 19:00.
To może Cię zainteresować
10-05-2018 11:00
0
-1
Zgłoś
09-05-2018 16:35
5
0
Zgłoś