Artykuł sponsorowany

10 faktów o polskich emigrantach w Norwegii

InternetowyKantor.pl

20 października 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
8
10 faktów o polskich emigrantach w Norwegii

Perspektywa wyższych zarobków wiąże się jednak często z rozłąką z rodziną. /zdjęcie ilusracyjne materiały prasowe

Od 2010 roku, gdy wjazd do Norwegii przestał wiązać się z koniecznością starania o pozwolenie na pobyt lub pracę, liczba Polaków decydujących się na emigrację w tym kierunku znacznie wzrosła. Oto 10 faktów o polskich emigrantach w Norwegii.
1. Polacy stanowią największą grupę migrantów zarobkowych

Obecnie imigranci, do których zalicza się również dzieci przyjezdnych urodzone już na miejscu, stanowią w Norwegii 18 proc. populacji. W 2019 roku w kraju fiordów naszych rodaków było tam już około 100 tysięcy, co dało nam pierwsze miejsce wśród migrantów zarobkowych w tym kraju. Tuż za Polakami znaleźli się Litwini i Szwedzi. 

2. Do Norwegii migruje niewielu najmłodszych Polaków

Grupa osób zaraz po zakończeniu edukacji, czyli do 24 lat, wśród polskich emigrantów w Norwegii stanowi bardzo mały odsetek. Według raportu NBP o Polakach pracujących za granicą w 2018 roku najwięcej Polaków pracujących w Norwegii było w wieku od 35-44 lat (33 proc., a więc o 8 proc. więcej od średniej dla wszystkich polskich emigrantów) oraz 25-34 lat (29 proc.). 

3. Na północ jadą osoby z każdym wykształceniem

W Norwegii pracuje najwięcej Polaków o wykształceniu średnim zawodowym, ale odsetek ten nie jest wiele wyższy niż osób z wykształceniem wyższym. Grupa polskich pracowników jest więc bardzo zróżnicowana pod kątem zdobytych dyplomów, z czym poniekąd wiąże się fakt, że bardzo różne są także zawody, jakie wykonują.
4. Głównym powodem emigracji są wyższe zarobki w Norwegii

Ten powód dotyczy większości polskich emigrantów, a szczególnie popularny był w ostatnich latach, w których bezrobocie w Polsce było minimalne. Trudno powiedzieć, jak na sytuację wpłynie pandemia i związany z nią kryzys gospodarczy, ale dotychczas argument o braku pracy w Polsce nie był zbyt często podnoszony. Norwegia, w której zarobki są bardzo wysokie, przyciąga wielu migrantów zarobkowych, a Polacy stanowią bardzo dużą ich część.

5. Na emigracji częściej bez rodziny

Perspektywa wyższych zarobków wiąże się jednak często z rozłąką z rodziną. Wśród Polaków mieszkających w Norwegii aż 44 proc. przebywa w tym kraju bez żadnych krewnych. Może to być skutek wysokich kosztów utrzymania na Północy, ale także tego, że wielu Polaków decyduje się na emigrację na krótki okres lub sezonowo w celu podreperowania budżetu.

6. Profil polskiego emigranta - wykwalifikowany robotnik

Najwięcej polskich emigrantów w Norwegii zajmuje stanowiska, które wpisują się w wyznaczoną w raporcie NBP kategorię robotnik/rzemieślnik - jest to aż 40 proc. Na drugim miejscu znajdują się prace proste, które wykonuje 20 proc. polskich migrantów - te często wiążą się z migracją sezonową. Stosunkowo duża liczba Polaków prowadzi też własne przedsiębiorstwa. Najwięcej Polaków znajduje zatrudnienie w branży budowlanej, wielu w gastronomicznej i stoczniowej. Częstym wyborem jest także pomoc domowa i opieka nad osobami starszymi.
7. Większość twierdzi, że nie pracuje w Norwegii poniżej swoich kwalifikacji

Według raportu NBP polscy emigranci w Norwegii najrzadziej spośród Polaków na emigracji deklarują, że pracują poniżej swoich kwalifikacji. Aż 66 proc. respondentów stwierdziło, że ich praca na emigracji jest mniej więcej zgodna z ich poziomem kwalifikacji, podczas gdy w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii odsetek ten był znacznie mniejszy. 

8. Przekazują pieniądze do Polski średnio co dwa miesiące

Polscy emigranci przesyłają z Norwegii pieniądze średnio 6 razy w roku, czyli całkiem regularnie. Najwięcej z nich przesyła małe kwoty, do tysiąca koron norweskich, ale dużo osób decyduje się na kwoty bardzo duże, bo powyżej 10 tysięcy koron. Duża częstotliwość ma związek z dwiema cechami polskiej emigracji do Norwegii - tym, że często wyjeżdża się samotnie i wspiera krewnych w Polsce, i tym, że są to migracje czasowe i zarobkowe, a więc ich celem jest odłożenie pieniędzy na koncie w kraju. 

9. Najczęściej przelewają pieniądze za pośrednictwem transferu bankowego 

Ponad 50 proc. Polaków przekazując korony norweskie, decyduje się na tradycyjny przelew bankowy. To zaskakujące, bo forma ta nie jest najbardziej opłacalna, a przecież regularna wysyłka pieniędzy powinna motywować do zmniejszania kosztów. Podczas gdy w bankach wymiana waluty jest obciążona dużymi spreadami, w kantorach internetowych można przewalutować korony norweskie bardzo korzystnie, nawet o 6 proc. taniej niż w banku lub zwykłym kantorze. Serwis InternetowyKantor.pl pozwala nie tylko oszczędzić na wymianie, ale umożliwia proste i szybkie przelewy. Dzięki temu przekaz jest równie komfortowy jak transfer bankowy, ale o wiele tańszy od niego. 

10. Pracujący w Norwegii oszczędzają częściej niż inni polscy emigranci

Najwięcej pieniędzy przekazywanych przez emigrantów zawsze jest przeznaczanych na bieżącą konsumpcję i przekazy z Norwegii nie są tu żadnym wyjątkiem. Wyróżnia je natomiast to, że największy odsetek jest przekazywany na oszczędności. Dość duża część, niemal 15 proc. środków, przeznaczana jest na spłatę zobowiązań, takich jak kredyty hipoteczne.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dupek Stary

25-10-2020 22:37

O święty gabrielu niektóre portale kaza sobie płacić ale podejrzewać schibsted o proweniencje niemiecka nie uchodzi... W Polsce portali o niemieckiej proweniencji jest więcej ...jak zawsze stary dupek......pozatym place roznym portalom zeby byc na biezaco

Onty_Ja_Gabriel_3.

22-10-2020 18:11

Nieobecny napisał:
Oceny mogą się różnić w zależności od czasu i tematu. Akurat w Covid-19 palma przodownictwa niezbyt chwalebna.
www.aftenposten.no/norge/i/dlO391/reiste...n-av-viruset-til-nor
W tym przypadku, jesteś gorszy niż zaraza koronaświruska ponieważ reklamujesz portal, który żąda za swoje usługi bezwzględną opłatę.
Info za aftenposten:
\"...Wypróbuj Aftenposten przez 30 dni za 1 NOK
Wypróbuj 30 dni za 1 NOK
Powiadomimy Cię przed zakończeniem okresu próbnego .
Subskrypcja jest automatycznie odnawiana od 229 NOK (115 NOK dla osób poniżej 30 lat) co 30 dni.
Zakończ, kiedy chcesz, ale nie później niż 48 godzin przed nowym okresem...\"

To jeszcze nie te czasy, by jakikolwiek polaczyna ze mną włącznie, płacił chociaż øre za niemieckiego szmatławca w języku Norge.
Weź się ogarnij.

Tomasz Lenartowicz

22-10-2020 14:29

Oceny mogą się różnić w zależności od czasu i tematu. Akurat w Covid-19 palma przodownictwa niezbyt chwalebna.
www.aftenposten.no/norge/i/dlO391/reiste...n-av-viruset-til-nor

Onty_Ja_Gabriel_3.

22-10-2020 11:43

kamil75 napisał:
Art tylko po to pisany aby naxiagnac ludzi na ich nie oplacalny kantor, nic a nic nie wychodzi lepiej jak rewolut gdzie nie ma oplat. Może sa też inne firmy
Jeżeli Ty tutaj, faktyczne pisałeś te superlatywy na temat >revolta< to jak na razie, przestaję ciebie \"szanować\" a miałem naprawdę poważanie na niektóre twoje wypowiedzi.
REVOLT to bank pro putinowskich oligarchów.
Ten bank zarabia nie tyle na oficjalnych prowizjach, co na różnicy w kursach walut niezauważalnie zawyżonych względem innych podmiotów, oferujących taką samą ofertę handlową.
Ponadto, by płacić revoltem i tak w większości zjadaczy chleba, trzeba przelać własną forsę z podstawowego banku, na który wpływa legalna gotówka.
Jak na razie, jest jeszcze mało takich \"biznesów\" jak twój, którzy wpłacają bezpośrednie wynagrodzenie za usługi na to wątpliwe konto wspierające ROSYJSKI REŻIM. i tak dalej.

światowiec

20-10-2020 19:12

Ciekawi mnie z jakich części Polski są ci polscy "Norwegowie"? Pewnie najwięcej z Podkarpacia i Podlasia, tak jak w USA.

światowiec

20-10-2020 19:11

A po co te koszty. Konto w Polsce a wpłaty i wypłaty NA CAŁYM ŚWIECIE BEZ OPŁAT. Takiego banku szukajcie. Sprawdziłem na Ukrainie i w Rosji (tankowanie paliwa w wielu stacjach) - ŻADNYCH OPŁAT.

natalia MojaNorwegia

20-10-2020 08:53

Tak, tekst to reklama - jest oznaczony jako artykuł sponsorowany.

mathkaczy Kaczy

20-10-2020 08:17

mała reklama InternetowyKantor.pl ? xD kumaci znają jeszcze lepsze kantory

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok