Artykuł sponsorowany

Rozliczenie podatkowe – jakie dokumenty należy przygotować

info@multinor.no

29 stycznia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
 Rozliczenie podatkowe – jakie dokumenty należy przygotować

Jakie dokumenty należy przygotować? Fot. fotolia - royalty free

Żeby rozliczyć się w Norwegii za ubiegły rok podatkowy, należy zgromadzić odpowiednią dokumentację. Dlatego, zanim zaczniemy składać deklaracje podatkową w Urzędzie Podatkowym, musimy wiedzieć, które dokumenty są podstawą nie tylko właściwego rozliczenia, ale umożliwiają ubieganie się o przysługujące nam odpisy i ulgi od podatku.

Podstawowe dokumenty wymagane przez urząd

Jakie dokumenty należy zebrać, żeby złożyć zeznanie podatkowe w Norwegii? 

Pierwszym dokumentem, niezbędnym podczas rozliczenia, jest tzw. wstępne zeznanie podatkowe za poprzedni rok podatkowy (norw. Skattemelding, wcześniej Selvangivelse), wysyłane przez norweski Urząd Podatkowy na adres zarejestrowany w norweskiej ewidencji ludności (Folkeregisteret) z dniem 4 kwietnia 2017 roku. Użytkownicy systemu Altinn otrzymają dostęp do elektronicznej wersji omawianego dokumentu z powyższą datą i będą mieli możliwość realizacji swojego obowiązku podatkowego począwszy od tego dnia. 

Drugim, nie mniej ważnym dokumentem, stanowiącym o możliwości dokonania rozliczenia podatkowego, jest tzw. roczne zestawienie dochodów za poprzedni rok podatkowy. To potwierdzenie dochodów wystawiane przez pracodawcę/pracodawców, a określające wysokość osiągniętych w danym roku podatkowym dochodów w Norwegii oraz wysokość pobranej zaliczki na poczet podatku dochodowego. Jeżeli podatnik w ubiegłym roku podatkowym pobierał opodatkowane świadczenia z Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) np. zasiłek dla bezrobotnych (norw. dagpenger), zasiłek chorobowy (norw. sykepenger) czy, z tytułu opieki nad dzieckiem, zasiłek rodzicielski (norw. foreldrepenger), jest również zobowiązany do przedstawienia rocznego rozliczenia z NAV, tzw. Årsoppgave fra NAV, które Urząd Pracy i Polityki Socjalnej wystawia i wysyła z automatu. W przypadku pozostałych zasiłków niepodlegających opodatkowaniu, tj. zasiłku rodzinnego i opiekuńczego czy jednorazowej zapomogi, tzw. becikowego, norweski Urząd Podatkowy nie wymaga tego typu zaświadczeń.

Chcę ubiegać się o odpis – jak mogę to udokumentować?

W zależności od przysługującego statusu podatkowego, podatnik ma prawo ubiegać się o odpowiednie zniżki. Jeżeli zatem spełnia wymogi dla statusu pendler, podróżując z odpowiednią częstotliwością do rodziny lub samodzielnego lokalu w Polsce, może wnioskować o szereg odpisów z tytułu np. kosztów podróży między Norwegią a krajem ojczystym, zakwaterowania i wyżywienia w Norwegii. W tym celu należy udokumentować odbyte podróże oraz potwierdzić fakt posiadania rodziny w Polsce.  

Aby poświadczyć podróże, podatnik musi przedstawić jedną z trzech dokumentacji: odpowiednią liczbę kopii biletów lotniczych lub promowych, potwierdzić rezerwacje lub odcinki z pensji, jeżeli pracodawca dokonywał potrącenia kosztów biletów. Żeby udowodnić poniesione samodzielnie przez podatnika opłaty z tytułu zakwaterowania i kosztów z nimi związanych, np. opłat za prąd elektryczny, urząd wymagać będzie kopii odcinków płacowych, jeśli koszty były potrącane przez pracodawcę. Może też wymagać potwierdzenia przelewów bankowych w sytuacji, gdy podatnik sam ponosił wydatki na rzecz właściciela mieszkania. Jeżeli koszty związane z opłatami za mieszkanie wyniosą w ciągu roku 10 000 NOK, wystarczająca będzie umowa najmu mieszkania w Norwegii oraz pisemne poświadczenie kosztów od właściciela lokalu.

A co z rodziną w Polsce?

Gdy podatnik podróżuje do Polski, musi posiadać rodzinę albo mieć tam mieszkanie, które stanowią cel jego regularnych wyjazdów. Żeby potwierdzić fakt odwiedzin małżonka przebywającego w Polsce, potrzebna będzie kopia aktu małżeństwa. Gdy ktoś podróżuje, żeby odwiedzić dziecko – musi przedstawić kopię jego aktu urodzenia. Co więcej, od osoby ubiegającej się o odpisy z tego tytułu, norweski Urząd Podatkowy wymaga aktualnego zaświadczenia o wspólnym zameldowaniu z rodziną w Polsce. W przypadku gdy podatnik ubiega się o drugą klasę podatkową, będzie mu potrzebny powyższy dokument oraz zaświadczenie z polskiego urzędu skarbowego o dochodach współmałżonka za 2016 rok.

Jeżeli jest samotnym pendlerem, który posiada samodzielne mieszkanie w Polsce (wynajmowane lub własnościowe), musi zadbać o dokument, który poświadczy taki stan rzeczy, tj. akt własności lub umowę najmu. Gdy podatnik to osoba poniżej 22. roku życia, która dojeżdża do rodziców w Polsce, musi dostarczyć akt urodzenia. 

Warto wcześniej zadbać o odpowiednią dokumentację, ponieważ, dzięki temu, można lepiej przygotować się do zbliżającego się sezonu podatkowego, a tym samym zwiększyć swoje szanse na wyższy zwrot podatku.
Gość
Wyślij


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok