Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Źródło śmiertelnej choroby wciąż nieznane. Liczba zgonów wśród psów stale rośnie

Maja Zych

09 września 2019 12:42

Udostępnij
na Facebooku
3
Źródło śmiertelnej choroby wciąż nieznane. Liczba zgonów wśród psów stale rośnie

W najgorszym przypadku od wystąpienia objawów do zgonu psa wystarczyła zaledwie doba. pxhere.com / CC0 Public Domain

Mattilsynet (Inspekcja Nadzoru Żywności) oraz Instytut Weterynarii (Veterinærinstituttet) wciąż szukają przyczyny śmiertelnej choroby, która od środy 4 września atakuje psy na terenie Norwegii – do tej pory wiadomo o przynajmniej kilkudziesięciu przypadkach zachorowań oraz 26 zgonach w kilkunastu okręgach w całym kraju.
Do czasu odnalezienia źródła choroby właściciele proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności – należy przede wszystkim unikać kontaktu zwierząt z innymi psami oraz nie zmieniać podawanej karmy.

Wykryto dwa rodzaje bakterii

Już od zeszłego tygodnia trwają intensywne poszukiwania źródła choroby, która rozprzestrzenia się wśród psów w Norwegii – prowadzone są przede wszystkim badania próbek oraz wywiady z właścicielami zarażonych czworonogów – chodzi o to, by znaleźć cechy wspólne dla wszystkich przypadków. Do tej pory wyniki obdukcji psów wykazały obecność dwóch rodzajów bakterii, które spowodowały poważną infekcję jelit: Clostridium perfringens oraz Providencia alcalifaciens. Wciąż nieznane pozostaje jednak źródło zakażenia – opierając się na pierwszych wynikach, wykluczono jednak zatrucie trutką na szczury lub podobnymi substancjami.

Do tej pory przypadki niebezpiecznej choroby odnotowano w Nordland, Oslo, Vestfold, Aust-Agder, Hordaland, Møre og Romsdal, Trøndelag, Buskerud, Hedmark, Rogaland, Østfold, Sogn og Fjordane, Telemark oraz Akershus.

Tych zasad trzeba przestrzegać

Do czasu znalezienia źródła rozprzestrzeniania się choroby właściciele psów w całym kraju powinni zachować szczególną ostrożność. Objawy, które świadczą o zakażeniu, to intensywna i krwista biegunka lub/oraz wymioty i zły stan ogólny. Na razie nic nie wskazuje na to, że infekcja może zagrać innym gatunkom zwierząt lub ludziom. Nie odnotowano też podobnych przypadków w innych krajach.

Aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko zakażenia u psa, należy:  
  • Nie dopuszczać do kontaktu między psami i nie pozwalać psom wąchać miejsc, w których były inne zwierzęta
  • Unikać miejsc, w których może przebywać dużo psów, np. parków, wystaw
  • Przestrzegać zaleceń weterynarzy dotyczących szczepień
  • Nie zmieniać stosowanej karmy, jeśli nie występują niepokojące objawy
  • W przypadku zauważenia niepokojących objawów natychmiast zgłosić się do weterynarza
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Kama Kama

09-09-2019 19:41

Biedulki, trzeba pilnować i obserwować zwierzaki . Z niecierpliwością czekamy aż to minie , my tez obawiamy siw o naszego psiaka .

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok