Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Totalna rewolucja cenowa w MultiNOR od teraz nowe, NIŻSZE ceny!

Reklama

Aktualności

Żółty stopień zagrożenia powodziami i osunięciami ziemi we wschodniej Norwegii. Może być jeszcze groźniej

Monika Pianowska

07 września 2024 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Żółty stopień zagrożenia powodziami i osunięciami ziemi we wschodniej Norwegii. Może być jeszcze groźniej

NVE uważnie śledzi sytuację w dialogu z Norweskim Instytutem Meteorologicznym. Na zdjęciu efekty ekstremalnej pogody w Lillehammer w sierpniu 2023. Nataliia - stock.adobe.com - tylko do użytku redakcyjnego

Norweski Urząd ds. Zasobów Wodnych i Energii (NVE) ostrzega, że w związku z powodziami i osunięciami ziemi we Wschodniej Norwegii (Østlandet) i południowej części Trøndelag w poniedziałkowe popołudnie będzie obowiązywać żółte ostrzeżenie pogodowe.
Nadal istnieje duża niepewność co do rozwoju warunków atmosferycznych i miejsca wystąpienia opadów.
– Jest jeszcze wcześnie, ale już chcemy poinformować, że wysłane dzisiaj żółte ostrzeżenie o niebezpieczeństwie może zostać zmienione na wyższy poziom zagrożenia – mówi analityk stanów powodziowych Sjur Kolberg z NVE.

Woda i jeszcze więcej wody

To było mokre lato i w ziemi znajduje się dużo wody, więc jeśli pogoda dotknie wschodnią Norwegię i południowe części Trøndelag, może szybko przekształcić się w poważną sytuację, z dużym ryzykiem powodzi i osunięć ziemi w miejscach narażonych na osuwiska. Będzie to miało konsekwencje dla dostępności dróg i doprowadzi do zniszczenia np. budynków.
Nadal istnieje duża niepewność co do rozwoju warunków atmosferycznych i miejsca wystąpienia opadów.

Nadal istnieje duża niepewność co do rozwoju warunków atmosferycznych i miejsca wystąpienia opadów.Źródło: NTB/NVE

NVE zachęca do wykorzystania weekendu na działania profilaktyczne, jak oczyszczenie rynien, basenów i innych kanałów na posesji i w okolicy ze żwiru, śmieci, gałązek i liści. Meble ogrodowe i kosztowności należy umieścić z dala od obszarów, które mogą zostać zalane. Dotyczy to również właścicieli przyczep kempingowych, samochodów i rolników, którzy mają okrągłe bele leżące w odsłoniętych miejscach. Szczególnie narażone są zbocza, strumienie i rzeki o dużym przepływie wody.
NVE uważnie śledzi sytuację w dialogu z Norweskim Instytutem Meteorologicznym, a także pozostaje w kontakcie z organami administracji państwowej, Państwowym Zarządem Dróg i Autostrad oraz organami regulacyjnymi ds. energetyki.
Źródła: NVE, NTB, Meteorologene
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok