Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Znakowanie energetyczne mieszkania

Redakcja

04 kwietnia 2014 11:19

Udostępnij
na Facebooku
Znakowanie energetyczne mieszkania

Przy kupnie i sprzedaży mieszkania w Norwegii warto zwrócić uwagę na to, jaka jest klasa energetyczna danej nieruchomości.


Oznakuj swoje mieszkanie

Jest to o tyle, istotne, że daje nam pewne pojęcie o tym, jak wysokie rachunki trzeba będzie potem płacić za prąd. Jak z kolei określić parametry energetyczne własnego domu i jak go oznakować, by uzyskać certyfikat energetyczny? Wbrew pozorom jest to dość proste.

Korzystając z bramki ID (ID-porten) lub systemu Altinn można zalogować się do systemu znakowania energetycznego (EMS) Norweskiego departamentu dróg wodnych i energetyki (NVE) i korzystając z zawartych tam wskazówek przeprowadzić oznakowanie. Można też zlecić to komuś innemu, pod warunkiem, że przydzieli mu się odpowiednie uprawnienia w systemie. Skupimy się jednak na zrobieniu tego samodzielnie.


dom izolowany ziemią i trawą
 Tradycyjny sposób izolowania domów: ziemią i trawą. fot. Borys bond/Wikimedia.commons

 

Jak to zrobić

Dokumenty

Na początek należy przygotować dokumenty i dane dotyczące nieruchomości: numer działki i numer budynku oraz raport/wycenę rzeczoznawcy, prospekt lub rysunki potrzebne do udzielenia informacji o przeróbkach, przybudówkach itp.

Logowanie

Do usługi znakowania energetycznego logujemy się za pomocą kodów MinID. Jeśli ktoś nie ma kodów, może bardzo łatwo zamówić je na tej stronie. Przyjdą pocztą na adres zarejestrowany w urzędzie rejestracji ludności (Folkeregister) w przeciągu kilku dni.

Znakowanie

Jeśli wybierzemy rejestrację uproszczoną, procedura będzie bardzo prosta. System poprosi jedynie o najbardziej podstawowe informacje, konieczne do stworzenia atestu energetycznego, mianowicie o rodzaj budynku, rok budowy, powierzchnię użytkową i sposób ogrzewania. Ocena energetyczna i ocena systemu ogrzewania zostaną obliczone na ich podstawie.

Jeśli ktoś posiada nieco większą wiedzą o zmianach i przeróbkach dokonanych w domu czy mieszkaniu, może wybrać rejestrację szczegółową, by uzyskać dokładniejszy atest. W takim przypadku będzie trzeba podać informacje np. o nowych oknach, o tym, czy izolacja jest lepsza, niż typowa dla danego roku budowy i tym podobne.

Jeśli brakuje nam jakiejś informacji, można zapamiętać wprowadzone dotąd informacje i dokończyć znakowanie później.


Ogrzewanie podłogowe 
 Ogrzewanie podłogowe. Fot. H.Raab/Wikimedia.commons

 

Uprawnienia i pomoc

Do znakowania energetycznego istniejących domów i mieszkań nie potrzeba żadnych szczególnych kwalifikacji ani uprawnień. Tylko nowe mieszkania muszą być znakowane przez eksperta.

W razie problemów ze znakowaniem można skontaktować się z serwisem pomocowym NVE telefonicznie: 800 49 003 (połączenie bezpłatne) lub mailowo: svarer@enova

Jak już wspomniano, możliwe jest też zlecenie oznakowania energetycznego mieszkania komuś innemu, np. znajomemu, który zna się na tym lepiej lub wspomnianemu ekspertowi, poprzez przydzielenie odpowiednich uprawnień w systemie Altinn.

Korzystając z rozwiązania elektronicznego, użytkownik wyraża zgodę na to, by jego dane były przechowywane w systemie NVE, gdyż departament chce mieć informację, kto dokonywał oznakowania.


Formularz NVE 
 Fragment formularza papierowego do oznaczania energetycznego nieruchomości . Il. NVE/zrzut ekranu

 

Papier dla tradycjonalistów

Jeśli ktoś nie chce lub nie może skorzystać z rozwiązania elektronicznego, ani nie ma nikogo (znajomego, rzeczoznawcy, pośrednika w handlu nieruchomościami itp.), kto mógłby to zrobić za niego, może wypełnić formularz papierowy, który można pobrać tutaj, i przesłać go do NVE. Rozpatrywanie zgłoszeń nadesłanych na formularzu papierowym z reguły zabiera od 2 do 3 tygodni. Formularzem tym można posłużyć się jedynie w celu dokonania zgłoszenia uproszczonego, bez uwzględniania ewentualnych zmian, mających wpływ na parametry energetyczne, dokonanych już po wybudowaniu domu lub mieszkania.



Źródło: energimerking.no, NVE

Zdjęcie nagłówkowe: Georg Zumstrull/Wikimedia.commons





Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok