Aktualności
Zielone Świątki – a jakie to ma znaczenie?

Większość Norwegów czeka na Zielone Świątki (Pinse), ponieważ mają wtedy wolne. Wiedzą, że święto jest związane z chrześcijaństwem, ale niewielu zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę świętują.
Jan Asbjørn Sagen, norweski pastor ze wspólnoty w Lade, potwierdza, że znaczenia święta prawie nikt nie zna.
- Ludzie uważają Zielone Świątki za dobrą okazję, by wymienić dach w domku letniskowym albo zrobić taras z drewna - mówi pastor.
Zielone Świątki to uczczenie zesłania Ducha Świętego. Może to brzmieć skomplikowanie dla niektórych Norwegów, ale pastor tłumaczy to prosto.
- W Boże Narodzenie świętujemy to, że Bóg stał się człowiekiem, podczas Wielkanocy zmartwychwstanie Jezusa, a w Zielone Świątki zesłanie Ducha Świętego - tłumaczy Sagen

wikipedia.org
Uważa on, że jest wiele powodów, dlaczego ludzie nie znają znaczenia Zielonych Świątek.
- To jest święto nieco mniej konkretne niż Boże Narodzenie czy Wielkanoc i nie są z nim związane tradycje o podobnych formach - mówi Sagen
Od pogaństwa do chrześcijaństwa
Pierwotnie Zielone Świątki związane były z tradycją żydowską i również pogańską. Teraz związane są z Duchem Świętym.
-Kiedy apostołowie przyjęli Ducha Świętego, udało im się przełamać barierę językową i mogli nauczać - tłumaczy Sagen.
Zielonoświątkowe ogniska
Historyk kultury Ørnulf Hodne tłumaczy na stronie Uniwersytetu w Oslo, że tradycja palenia ognisk na Zielone Świątki (pinsebål) była rozwinięta przede wszystkim w Trøndelag.

pixabay.com
Był to zazwyczaj towarzyski i kolorowy festyn pełen zabawy, tańca i picia. Doszło do tego, że władze zaczęły zwalczać takie świętowanie. Jednak palenie pinsebål jest nadal popularne, jak pisze Hodne.
Zielone Świątki odgrywały ważną rolę dla przewidywania pogody przez ludzi. Polegało to na tym, że zimne Zielone Świątki gwarantowały ciepłe lato i dobry rok, a ciepłe dni Zielonych Świątek wskazywały, że będzie odwrotnie - tego lata nie będzie już ciepło.
Urodziny Kościoła
Kościoły chrześcijańskie świętują Zielone Świątki uroczystą mszą - podobnie jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Pastor nie ukrywa, że jest to wielkie święto.
- Dla aktywnych członków Kościoła jest to radość, bo to przecież jak urodziny nas wszystkich. Zarówno Kościół, jak i my jako rodzina boża świętujemy tego dnia urodziny - podkreśla pastor Sagen.
W Lade urządzono „urodziny" z wyprzedzeniem. Wszystkie przedszkola z obszaru wspólnoty zebrały się i zaśpiewały norweskie „Sto lat" („Hurra for deg") dla Kościoła.
- Trzymaliśmy się za ręce i okrążaliśmy kościół śpiewając „Hurra for deg". Piękne przeżycie - mówi pastor.

pixabay.com
W Polsce znaczenie Zielonych Świątek jest szerzej znane, jednak nie mamy z tej okazji wolnego drugiego dnia.
Źródło: nrk.no, dagen.no, wikipedia.org; zdjęcie frontowe: wikipedia.org
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować
1