Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Zgubiłeś się w górach? Aplikacja w smartfonie uratuje ci życie

Redakcja

04 sierpnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Zgubiłeś się w górach? Aplikacja w smartfonie uratuje ci życie

W zeszłym roku według statystyk Głównego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa (Hovedredningssentralen) zarejestrowano 1253 interwencje dotyczące zaginionych osób. fotolia.pl - royalty free

Norweski Czerwony Krzyż wraz z policją testują aplikację Rescue Me. Technologia, która opiera się na systemie GPS, skróci czas poszukiwań zaginionej osoby do minimum. Pomysłodawcami aplikacji są ochotnicy z norweskiego CK.
Norweski Czerwony Krzyż (Norges Røde Kors) i policjanci testują nową aplikację na smartfona – Rescue Me. Ma ona pomoc w poszukiwaniu osób, które zaginęły lub się zgubiły.

Aplikacja działa następująco: zaginiony dzwoni na numer alarmowy policji. Dyspozytor wysyła mu wiadomość SMS z linkiem. Dzięki temu, gdy dana osoba kliknie w link, policja może śledzić aktualną jej aktualną lokalizację.

– Aplikacja jest idealna dla wszystkich, którzy lubią wędrówki. Sprawdzi się również w przypadku gdy użytkownikiem jest osoba z problemami słuchu. Rescue me bazuje na wiadomościach tekstowych, więc jest niezależna od mowy – mówi szef Czerwonego Krzyża w Oslo, Stig Andersen.

Policja usprawnia aplikację

Technologia stale się rozwija. Nad nowymi rozwiązaniami mającymi usprawnić jej działania pracuje laboratorium innowacyjności policji „PITlab”. Pilotażowy projekt objął trzy okręgi, w których dyspozytorzy korzystają z funkcji aplikacji Rescue Me.

– Technologia sprawdza się bardzo dobrze w lokalizowaniu zaginionych osób – mówi szefowa laboratorium Kristin Talgøe.

Obecnie, aby namierzyć zaginionych, aplikacja wykorzystuje sygnał stacji bazowych telefonii komórkowej. Takie rozwiązanie jest skuteczne, ale niezbyt dokładne. Nad rozwiązaniem tego problemu pracuje firma Accenture wraz z policjantami z laboratorium PITlab.

1253 interwencje

W zeszłym roku według statystyk Głównego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa (Hovedredningssentralen) zarejestrowano 1253 interwencje dotyczące zaginionych osób. Odnotowano również 690 akcji ratowniczych, gdy trzeba było pomóc turystom, którzy nie mogli samodzielnie zejść z gór.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok