Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

13
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Zamknięte drogi i kierowcy uwięzieni w samochodach. Atak zimy sparaliżował Norwegię

Emil Bogumił

17 marca 2023 09:26

Udostępnij
na Facebooku
Zamknięte drogi i kierowcy uwięzieni w samochodach. Atak zimy sparaliżował Norwegię

Widok z kamery drogowej w pobliżu Notodden. Fot. kamera drogowa Statens vegvesen

Nawet 10 godzin zajęło kierowcom przejechanie przez tunel Haukelifjell (Vestland). 5,6-kilometrowy odcinek był zablokowany w wyniku ataku zimy, z którym zmierzyli się 16 marca mieszkańcy południowej i zachodniej Norwegii. W obu regionach trudna sytuacja utrzymuje się także 17 marca.
W piątek służby drogowe zamknęły z powodu złych warunków atmosferycznych większość przełęczy w południowych gminach kraju. Podobny los spotkał część dróg, m.in. DK52 Hemsedalsfjellet, DK13 Vikafjell oraz trasy nad Hardangervidda, w Aurland-Hol i Tyin-Årdal. Na wybranych jezdniach obowiązuje jazda w kolumnie. Czas trwania utrudnień nie jest znany. Zamknięcie ma związek m.in. z lokalnie występującymi osuwiskami oraz małymi lawinami śnieżnymi. Usuwanie skutków zjawisk pogodowych utrudnia nawracająca burza śnieżna.

Ruter – operator komunikacji miejskiej w Oslo i Viken – poinformował, że 17 marca będą występowały utrudnienia w ruchu autobusów i tramwajów. – W związku z żółtym alertem pogodowym podróżni proszeni są o zarezerwowanie większej ilości czasu na podróż – czytamy w komunikacie firmy. Organizacja zwraca uwagę, że część kursów może nie dojść do skutku.

Poniżej: efekt czwartkowych opadów śniegu w Trondheim.

Nieczynna kolej, zamknięty tunel

Z dużymi utrudnieniami mierzyli się także pasażerowie Bergensbanen. 16 marca po 21:00 pociąg z Oslo do Bergen utknął w Myrdal, ponad 180 km od Bergen. Początkowe informacje wskazywały, że postój będzie tymczasowy. Ostatecznie podróżujący czekali na zmianę sytuacji blisko 10 godzin. Trasę otwarto ponownie w piątek, po 7:00. Osoby, które utknęły w wagonach, o 8:45 zostały przetransportowane autobusami do Bergen. W nocy otrzymali koce, wodę oraz batony energetyczne.

Z podobnymi problemami mierzyli się kierowcy, którzy wybrali trasę przez tunel Haukelifjell w Vestland. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych trasa została zamknięta na 10 godzin. Centrala Ruchu Drogowego (Vegtrafikksentralen) zorganizowała wyjazd, z zastosowaniem zasad jazdy kolumnowej, 16 marca o 23:05. Utrudniona podróż trwała trzy godziny – do 2:00.
Na zdjęciu: sytuacja na DK nr 7.

Na zdjęciu: sytuacja na DK nr 7.Fot. kamera drogowa Statens vegvesen

Ostrzeżenie związane z trudnymi warunkami atmosferycznymi obowiązuje w kilku regionach Norwegii. Intensywne opady śniegu, burze śnieżne oraz porywisty wiatr mogą utrudniać funkcjonowanie mieszkańcom Vestfold og Telemark, Agder, Rogaland, Hordaland, Vestland, Oslo, Viken oraz Trøndelag.

Źródła: NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok