Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Zakaz lotów nad obiektami Equinor. „Musimy mieć pewność, że nie będą obserwowane”

Emil Bogumił

06 grudnia 2022 10:06

Udostępnij
na Facebooku
Zakaz lotów nad obiektami Equinor. „Musimy mieć pewność, że nie będą obserwowane”

Na zdjęciu: infrastruktura zakładu Tjeldbergodden. Fot. Harald Pettersen, materiały prasowe Equinor

Urząd Lotnictwa Cywilnego (Luftfartstilsynet) wprowadził zakaz lotów nad trzema obiektami norweskiego przemysłu naftowo-gazowego. Jak tłumaczy instytucja, decyzja podyktowana jest względami bezpieczeństwa.
Przestrzeń powietrzna pozostanie zamknięta nad trzema obiektami należącymi do koncernu Equinor. Przelot nie będzie możliwy nad infrastrukturą Tjeldbergodden (Møre og Romsdal) oraz Stureterminalen i Kollsnes (Vestland). Permanentny zakaz dotyczy wszystkich obiektów latających, czyli również dronów. Nowe regulacje weszły w życie z trybem natychmiastowym i obowiązują przez całą dobę. Z przestrzegania przepisów zwolnione są jedynie służby i przedstawiciele Equinor. Wniosek w sprawie zamknięcia przestrzeni powietrznej złożyły władze norweskiego koncernu paliwowego.

Służby tłumaczą się względami bezpieczeństwa

Jak tłumaczy Håvard Vikheim, dyrektor ds. komunikacji Urzędu Lotnictwa Cywilnego, działalność obiektów może stanowić zagrożenie dla małego lotnictwa i dronów. Wśród powodów zamknięcia przestrzeni powietrznej wymienia także kwestie bezpieczeństwa narodowego. – Sytuacja w zakresie polityki bezpieczeństwa w Europie doprowadziła do konieczności zapewnienia, że osoby nieupoważnione nie uzyskają możliwości obserwacji obiektów. Uzyskane w ten sposób informacje zagrożą ważnej krajowej infrastrukturze, wykorzystywanej do pozyskiwania i eksportu gazu oraz ropy naftowej – czytamy w liście do NTB.
Kwestie bezpieczeństwa infrastruktury wydobywczej stały się szczególnie ważne po akcie sabotażu na gazociąg Nord Stream.

Kwestie bezpieczeństwa infrastruktury wydobywczej stały się szczególnie ważne po akcie sabotażu na gazociąg Nord Stream. Fot. wikimedia.org/ fot. Einherjer/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad obiektami Equinor to tylko część elementów, które wprowadziły norweskie służby. Od października infrastruktury wydobywczej kraju fiordów strzegą oddziały Norweskiej Obrony Narodowej (Heimevernet). Część przemysłu uzbrojono w sprzęt wykrywający m.in. drony. Działania mają zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną przed uszkodzeniem lub obserwacją przez państwa niesprzyjające Norwegii.

Źródła: NTB, EnergiWatch, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok