Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Wysokoprocentowy julebord

Redakcja

16 listopada 2015 13:44

Udostępnij
na Facebooku
Wysokoprocentowy julebord

fotolia.com - royalty free

Czy Norwegowie przesadzają z piciem z kolegami z pracy?
Jak podaje Aftenposten, według najnowszych badań centrum Akan, zajmującego się walką z uzależnieniami w środowisku pracy, jeden na dwóch zatrudnionych uważa, że część jego współpracowników przesadza z używkami podczas imprez firmowych.

- Można powiedzieć, że sezon świąteczny, przed tzw. julebord (wigilią pracowniczą), to dla wielu  bardzo stresujący okres. Jednak brak umiaru w piciu alkoholu to nie jest tylko problem typowy dla tego świątecznego czasu, to dotyczy całego roku - mówi Elisabeth Ege, dyrektorka Akan - Równie często dzieje się to z okazji konferencji lub delegacji.

Ege opowiada, że telefon do zgłoszeń Akan dzwoni równie często przez cały rok - rocznie mówimy o około 800 skierowaniach. Dzwoniący to zarówno osoby odpowiedzialne za BHP i kadry, jak i zwykli pracownicy zaniepokojeni w imieniu części swoich kolegów z miejsca zatrudnienia. Większość alarmów dotyczy spożycia alkoholu, jednak średnio 1 na 7 rozmów ma związek z narkotykami.

Poważny problem?

Badanie wskazuje, że aż 1 na 3 badanych pracowników uważa, że pije się zbyt dużo przy szeroko pojętych sytuacjach związanych z pracą. 

Ma to również przełożenie na jakość wykonywanego zawodu. Aż 32,5 proc wszystkich uczestników badania Akan opowiada, że doświadczyło chociaż raz tego, że ktoś przyszedł do pracy nietrzeźwy, przez co nie był w stanie odpowiednio wykonywać swoich obowiązków. Fakt, że ludzie przychodzą do pracy na kacu lub, biorą z tego powodu zwolnienie lekarskie, to także nic wyjątkowego.

Co jednak należy zrobić, aby uniknąć powtarzania się nieprzyjemnych sytuacji? Akan udziela rad osobom, które pragną zająć się kulturą picia w środowisku pracy.

- Nie chodzi tu o to, żeby wcale nie pić, ale żeby priorytetem było wspólne spędzenie czasu, a alkohol grał tylko rolę przyjemnego dodatku – mówi Ege. - Powinno się otwarcie dyskutować w pracy o tym, jakie normy i zasady powinny być przyjęte, jakie zachowanie jest dopuszczalne, a jakie nie.

Doświadczenie Akan wskazuje na to, że proste zasady dotyczące spożywania alkoholu są korzystne dla środowiska pracy - zarówno bezpieczeństwa, jak i efektywności w miejscu pracy.

Czy rzeczywiście w Norwegii pije się tak dużo na spotkaniach firmowych? Czy jest porównywalnie do polskich imprezach pracowniczych?
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok