Aktualności

Wysokie ceny apartamentów w skandynawskich stolicach. Polska na końcu stawki

Emil Bogumił

03 sierpnia 2020 11:10

Udostępnij
na Facebooku

Oslo wyróżnia się na rynku nieruchomości wśród europejskich stolic. fot. Pexels

Za metr kwadratowy mieszkania w Monako kupimy mieszkanie w Polsce. Tak podsumować można najnowsze dane dotyczące rankingu cen apartamentów w Europie. Jak wynika z lipcowego rankingu, luksusowe mieszkania nad Wisłą należą do jednych z tańszych na kontynencie. W Norwegii wyróżniają się ceny lokali znajdujących się w Oslo.
Reklama
Średnia cena 120-metrowego apartamentu najniższa jest w Mołdawii, gdzie za metr kwadratowy płacimy 965 euro. Niewiele droższe mieszkania nabyć można w Macedonii Północnej, Czarnogórze, Bułgarii oraz na Cyprze i w Rumunii. W rankingu 37 państw, przygotowanym przez statista.com, Polska zajęła 25. miejsce. Wśród państw UE, ze średnią ceną 2793 euro za metr kwadratowy, polskie apartamenty plasują się na 19. lokacie.

Monako nie do pobicia

W rankingu wszystkich państw europejskich nie do pobicia okazało się Monako. W księstwie zapłacimy średnio 44,5 tys. euro za metr kwadratowy, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 196 tys. zł. Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły Wielka Brytania (21 179 euro za metr kwadratowy), Szwajcaria (13 280 euro za metr kwadratowy) oraz Francja (12 796 euro za metr kwadratowy). Miejsca od szóstego do ósmego okupują w rankingu państwa skandynawskie - Finlandia (8376 euro za metr kwadratowy), Norwegia (8281 euro za metr kwadratowy) oraz Szwecja (6991 euro za metr kwadratowy).

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy zaczniemy analizować jedynie europejskie stolice. Wysokie ceny apartamentów charakteryzują Paryż, Wiedeń i Helsinki. Tuż za nimi uplasowały się Oslo i Sztokholm. W stolicy kraju fiordów, za metr kwadratowy luksusowego mieszkania zapłacimy średnio 36,5 tys. złotych.
Ceny w stolicach zdecydowanie odbiegają od kosztów w reszcie kraju.

Ceny w stolicach zdecydowanie odbiegają od kosztów w reszcie kraju. Fot. Pexels

Jak wynika z danych DNB Eiendom, coraz więcej Norwegów może pozwolić sobie na zakup apartamentu lub luksusowego domu. Pośrednik sprzedał w tym roku 189 domów za ponad 15 mln NOK, w porównaniu ze 115 w tym samym okresie ubiegłego roku. 72 domy zostały sprzedane za ponad 20 mln koron. Mieszkańcy kraju fiordów nabyli także rekordowe siedem domów o wartości powyżej 50 mln NOK.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram