Aktualności

World Happiness Report 2017: Norwegia najszczęśliwszym państwem świata

Iga Jaruszewska

20 marca 2017 13:15

Udostępnij
na Facebooku
12

Najbardziej zadowoleni z życia są mieszkańcy państw nordyckich, głosi World Happiness Report 2017. Fot. fotolia - royalty free

Według World Happiness Report 2017 opublikowanego 20 marca, Norwegia jest najszczęśliwszym krajem świata. Polska zajęła natomiast 46 miejsce, co jest dużym awansem –  w zeszłym roku była na 57. lokacie.
Jak wynika z tegorocznej edycji World Happiness Report (Ranking Najszczęśliwszych Krajów Świata), którą opublikowano 20 marca, najbardziej zadowoleni z życia są mieszkańcy państw nordyckich, a w szczególności – Norwegii. Tegoroczny raport obejmuje 155 krajów.

– Szczęśliwe kraje to te, w których panuje zdrowa równowaga między dobrobytem (...) i kapitałem społecznym, co oznacza wysoki poziom zaufania w społeczeństwie, niski poziom nierówności oraz zaufanie do rządu – powiedział cytowany przez portal forsal.pl Jeffrey Sachs, dyrektor SDSN i specjalny doradca sekretarza generalnego ONZ, w rozmowie z agencją Reutera.
Reklama

Szczęśliwa Norwegia

1  miejsce oznacza dla Norwegii awans – w ubiegłym roku kraj zajmował 4. lokatę. Tytuł lidera w rankingu najszczęśliwszych państw świata zajmowała wówczas Dania, która tym razem jest druga. Po Norwegii i Danii następne miejsca w pierwszej dziesiątce zajmują kolejno: Islandia, Szwajcaria, Finlandia, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Australia i Szwecja.

Badaczka Ragnhild Bang Nes z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet) zauważa, że w rankingu są cztery kraje (Dania, Szwajcaria, Norwegia i Islandia), które od kilku lat utrzymują się w czołówce.
– Wyraźnie ma to związek z państwem dobrobytu, zagwarantowaniem praw człowieka i dobrym ustrojem politycznym ze zdrową gospodarką. To wiele mówi  –  powiedziała Nes w rozmowie z VG.

Thomas Hansen, naukowiec z Norweskiego Instytutu Badań Społecznych (NOVA), powiedział, że wysoka pozycja Norwegii wiąże się z dobrymi warunkami w dziedzinie zdrowia i gospodarki.
– W porównaniu z innymi krajami mamy również wysoki stopień zaufania między ludźmi, co sprawia, że jesteśmy mniej sceptyczni i czujemy się bezpieczniej – powiedział Hansen.

Sprawę na Twitterze skomentował także minister spraw zagranicznych Børge Brende:
Wyniki rankingu od rana odbijają się też dużym echem wśród norweskich mediów.
VG
VG
screenshot/VG
NRK
NRK
screenshot/NRK
screenshot/DN
screenshot/DN
DN

Polska na 46 miejscu

W tym roku Polska zajęła 46 miejsce, co jest dużym awansem –  w zeszłym roku uplasowała się na 57.

Na końcu rankingu figurują natomiast: Rwanda, Syria, Tanzania, Burundi oraz Republika Środkowoafrykańska.
WORLD HAPPINESS REPORT 2017
WORLD HAPPINESS REPORT 2017 s3.amazonaws.com

Ranking od 2012

World Happiness Report jest opracowywany przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN), inicjatywę ONZ zapoczątkowaną w 2012 roku. Jak podaje portal forsal.pl, celem raportu jest dostarczenie rządom, biznesowi i społeczeństwu obywatelskiemu kolejnego narzędzia, które mogłoby pomóc znaleźć lepszą drogę do dobrego samopoczucia obywateli w swoich krajach. Przeprowadzone badanie opiera się na danych pracowni sondażowej Gallupa i uwzględnia m.in. następujące czynniki: realne PKB na jednego mieszkańca, oczekiwaną długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej, bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje rodzinne, poziom korupcji i przestrzeganie swobód obywatelskich.


źródło: s3.amazonaws.com, vg.no, forsal.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Robert16

29-05-2017 12:19

a co niby norwegowie mają powiedzieć że są nieszczęśliwi ?! oni są dziwni, zamknięci w sobie, nie otwierają się na innych bo się boją że barnevernet zabierze im dzieci ! chora instytucja stojąca ponad prawem wystarczy domysł lub podejrzenie, wystarczy że pocałujesz swoje dziecko w usta lub dasz zbyt słodkie śniadanie tak naprawdę wystarczy ich widzimisię i mogą wtargnąć tobie do domu i zabrać dzieci zadzwonisz na policję zapomnij oni są nad policją ! Tylko 10% dzieci jest odzyskiwanych reszta przepada ! To ogromy biznes bo rodziny zastępcze często psychopaci wykorzystujący dzieci również seksualnie dostają ogromne pieniądze każdego miesiąca na ich utrzymanie ! To jest sposób na niski wskaźnik urodzeń dzieci w norwegii ze względu na duży alkoholizm wśród kobiet i dzieci z zepsułem dawna co jest konsekwencją chowu wtórnego czyli kojarzenia bliskich krewnych !

Jabin Hazo

25-03-2017 19:59

Co za pech !!!!....
To ja myslalem,ze ogladanie Tefalenu , czytanie Gazwybu i uczestniczenie w radosnych marszach,organizowanych przez najbardziej rozsmieszajacego prezydenta doprowadzi mnie
do pelni szczescia i zadowolenia.Okazuje sie jednak,ze nie,bo po tylu latach jestesmy na 56 miejscu.

Lord_Wader.

25-03-2017 17:55

Co ty ciągle z tą izbą i alkoholem masz z tym jakiś problem?? widzę że orientujesz się w aktualnych cenach chyba sam jesteś częstym pensjonariuszem.

Jan Henryk Wachala

25-03-2017 17:20

zamyślony • 4 dni temu

jeszcze przyjdzie czas że wrócicie z tej norwegii ze spuszczonymi głowami do tej "nieszczęśliwej" Polski. Sczęśliwy w Norwegii to może jest norweg ale nie emigrant

Tak ludzie marzyli już w ,,Szklanych domach. Ale to było 2-3 wieki temu.

Jan Henryk Wachala

25-03-2017 17:08

Pamiętajcie. Polska to jedna wielka izba wytrzeżwień. Narzekasz że tu ci żle wróć do izby wytrzeżwień.
U mnie na podkarpaciu /Po za Rzeszowem / 1200 zeta na rękę /
Lepiej ?

Jan Henryk Wachala

25-03-2017 17:05

To wróć do izby wytrzeżwień za 1200 zeta na miesiąc .

km896450

21-03-2017 20:02

Emigrant ( osoba opuszczają dany kraj)
Imigrant ( osoba która opuściła i zasiedla inny kraj)
Tak więc Norwegowie są szczęśliwi jak i imigranci czyli wszystko jest dobrze.

zamyślony

21-03-2017 15:44

jeszcze przyjdzie czas że wrócicie z tej norwegii ze spuszczonymi głowami do tej "nieszczęśliwej" Polski. Sczęśliwy w Norwegii to może jest norweg ale nie emigrant.

Jan Kowalski

21-03-2017 09:20

A gdzie San Escobar?

Josef Satan

21-03-2017 08:31

km896450 napisał:
Ważne że nasi pną się w górę!

Jasne ze jest dobrze.
Za sto lat wejdzie Polska do scislej trzydziestki. Az strach myslec, ze moze za 200 lat bedzie Polska na 20 miejscu. Co zrobic z taka iloscia szczescia?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram