Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Walczą o zakazanie grilli jednorazowych. Problem pożarów i zaśmiecania zgłaszają od kilku lat

Emil Bogumił

29 kwietnia 2023 13:40

Udostępnij
na Facebooku
1
Walczą o zakazanie grilli jednorazowych. Problem pożarów i zaśmiecania zgłaszają od kilku lat

Zdjęcie poglądowe/ Fot. PxFuel

Działacze Norsk Brannvernforening (Norweskie Stowarzyszenie Ochrony Przeciwpożarowej) po raz kolejny apelują o wprowadzenie zakazu korzystania z grilli jednorazowych. Aktywiści twierdzą, że zajęcie się problemem przyczyni się do poprawy klimatu oraz bezpieczeństwa w kraju fiordów.
Zakaz używania grilli jednorazowych ma pomóc w zmniejszeniu liczby pożarów, do których dochodzi w lasach i na polach. Od 15 kwietnia do 15 września w Norwegii obowiązuje zakaz rozpalania ognia na obszarach leśnych i polanach w całym kraju. We wskazanych miejscach nie można korzystać także z grilli jednorazowych. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, alarmują aktywiści. – Wydaje nam się, że wiele osób nie wie, że zakaz organizowania ognisk obejmuje również grille jednorazowe. Wprowadzając zakaz unikniemy nieporozumień i całkowicie niepotrzebnych pożarów – komentuje Rolf Søtorp, prezes Norweskiego Stowarzyszenia Ochrony Przeciwpożarowej.

Walka o bezpieczeństwo, klimat i… brak śmieci?

Aktywiści podkreślają, że grill jednorazowy ze względu na swoją konstrukcję może łatwo zapalić palne powierzchnie, takie jak sucha trawa i ściółka leśna. – Stanowi to poważne zagrożenie pożarowe – informują. Działacze apelują o odpowiedzialne podejście do korzystania z grilli i przypominają, że istnieją lepsze alternatywy, które nie zaśmiecają środowiska. Wyzwaniem ma być również utylizacja zużytych grilli jednorazowych. Norsk Brannvernforening przyznaje, że choć korzystanie z jednorazowego grilla może być wygodne, to jednak w ostatnich latach spełnił on już swoją rolę i generuje niepotrzebne zanieczyszczenia środowiska. Społeczeństwo ma być gotowe do korzystania z innych, mniej kontrowersyjnych metod, przypominają aktywiści.
9 na 10 pożarów jest spowodowanych działalnością człowieka, zaznaczają działacze.

9 na 10 pożarów jest spowodowanych działalnością człowieka, zaznaczają działacze. Fot. Pixabay

– Dzięki zakazowi pozbędziemy się problemu dla środowiska i przyczynimy się do zrównoważonego rozwoju – uważa Rolf Søtorp. Aktywiści przypominają także, że od 15 kwietnia do 15 września, poza wskazanymi miejscami, grille i ogniska można palić jedynie za zezwoleniem gminy. Inne postępowanie stanowi naruszenie przepisów obowiązujących w całym kraju.

Źródło: Norsk Brannvernforening, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Myśliwy

29-04-2023 18:03

wspaniale zakazać wszystkiego KONONOWICZ
mają ludzi za idiotów
próbują wmówić ze każdy tylko czeka na okazje żeby podpalić las
przecież każdy nawet mało rozgarnięty potrafi wyszukać dobre miejsce do zrobienia grilla ogniska a po sobie posprzątać. jaki z tym problem?
świat schodzi na psy każdego uważa się za niepełnosprytnego i dla bezpieczeństwa równa do najsłabszego ogniwa. przecież to chore i uwsteczniające

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok