Adamowi nie zgadza się kasa.

Sprawdź, jak sobie z tym poradził.

Obejrzyj wideo

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Aktualności

W norweskim więzieniu zabito pedofila. Morderca polskiego pochodzenia?

Monika Pianowska

27 lutego 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
14

W norweskim więzieniu Ringerike doszło do zabójstwa. fotolia.com - royalty free

25 lutego w więzieniu Ringerike w Norwegii doszło do zabójstwa. Policja potwierdziła, że ofiarą współwięźnia padł recydywista skazany za molestowanie seksualne nieletnich. Media sugerują, że mordercą jest norwesko-polski obywatel – informuje Aftenposten.
W sobotę 25 lutego wieczorem policja w Północnym Buskerud otrzymała zgłoszenie, że wcześniej tego samego dnia jeden z rezydentów więzienia Ringerike zaatakował współwięźnia, w efekcie czego ten zmarł. Służby więzienne potwierdziły, że ofiarą był 58-letni pedofil, Christian Alexander Borge. Policja wszczęła dochodzenie.

Kto jest zabójcą pedofila z Ringerike?

Borge dał się poznać norweskiej policji jako recydywista, który często zmieniał tożsamość. W ciągu ostatnich 30 lat pod siedmioma różnymi nazwiskami stawał przed sądem w sumie 20 razy, z czego siedem spraw dotyczyło molestowania seksualnego nieletnich. Policja nie wyklucza, że w tym czasie jego ofiarą mogło paść 40 osób.

Służby policyjne do tej pory nie zdecydowały się ujawnić tożsamości oskarżonego o sobotnie morderstwo. Według NRK mężczyzna, który 25 lutego pozbawił życia Christiana Borge, to obywatel o norwesko-polskiej tożsamości, skazany przez sąd na 17,5 roku więzienia za zabójstwo dozorcy na Oppsal w Oslo w 2014 roku. Adwokat policyjny Hans-Petter Aasen z okręgu Południe-Wschód potwierdza, że oskarżony odsiaduje w Ringerike wyrok od wiosny 2016 roku i ma ponad 50 lat.

„To jeszcze nie czas na szczegóły, ale morderstwo ma swoje tło”

Oskarżonego o morderstwo przeniesiono do więzienia w Drammen, gdzie 26 lutego odbyła się rozmowa z jego obrońcą, prawnikiem Mariusem Ihlebækiem. Spotkanie trwało nieco ponad godzinę. – Całe zajście ma swoją historię. To jeszcze nie jest odpowiedni czas, by zdradzać publicznie szczegóły sprawy – komentuje w rozmowie z Aftenposten. Ihlebæk poinformował również, że przesłuchanie oskarżonego przez policję nie nastąpi przed końcem bieżącego tygodnia.

Obrońca nie zdradził, jakie relacje łączyły Christiana Borge i jego zabójcę oraz czy zamieszkiwali cele w tym samym oddziale.

Pedofile na celowniku

Knut Are Svenkerud ze Związku Zawodowego Pracowników Opieki Więziennej wiedział, że zabity więzień był uwikłany w sprawy związane z molestowaniem nieletnich – podaje Aftenposten. – Tacy ludzie stoją w więziennej hierarchii najniżej. Oskarżeni o molestowanie seksualne dzieci są bardziej narażeni na prześladowanie, zastraszanie i przemoc niż reszta – powiedział.

Wiadomo, że ofiara morderstwa wielokrotnie otrzymywała pogróżki w Ringerike. Svenkerud potwierdził także, że oskarżony o zabójstwo wcześniej został już skazany za pozbawienie kogoś życia.

Ochroniarze są potrzebni w norweskich zakładach karnych

Rita Braten, dyrektor Norweskiego Związku Oficerów Więziennictwa i Kuratorów (NFF), w rozmowie z Aftenposten informuje, że co prawda morderstwa w więzieniach to rzadkość, jednak NFF w ciągu kilku minionych lat wielokrotnie podnosiło alarm o wzrastającym zagrożeniu przemocą w norweskich zakładach karnych.

– W ostatnich latach wielokrotnie otrzymywaliśmy sygnały, że zarówno więźniowie, jak i pracownicy placówek karnych nie czują się bezpiecznie – mówi Braten. Uwagi zgłaszali m.in. rezydenci więzienia w Bergen. Byli oni niezadowoleni z mało licznego personelu mającego pilnować porządku w strefach wspólnych.

Według Aftenposten do śmiertelnego zdarzenia w Ringerike doszło właśnie w części wspólnej. – Łatwo tam o awanturę. Do konfliktu może doprowadzić nawet drobne spięcie między więźniami. Dlatego tak ważna jest obstawa ochroniarzy – podkreśla szefowa NFF.

Policja potwierdza jednak tylko, że Borge na pewno nie został zamordowany w celi.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Sławomir Zapała

27-02-2017 23:01

Pedofil się przekręcił to plus ale czy polsno orweki obywatel to bohater? Chyba sie kurna zapędzacie No chyba że poprzednia ofiara tez była pedofilem... wtedy przyznam rację ale cos mi się nie wydaje

zaskar bygg

27-02-2017 20:06

ktos zrobil dobra robote a wy sie czepiacie
wy go wsadziliscie do kiepskiego hotelu a dopiero ktos mu wymierzyl kare

Jan Kowalski

27-02-2017 19:05

Chuck Norris napisał:
German napisał:
Ten kto to zrobił jest idiotą. Dlaczego? Bo odsiedzi za tego zabitego min 10 lat. W NO można dostać maksymalnie 21lat. Więc ktoś już za coś siedział a teraz jeszcze to sobie wydłuży, bo dożywocia nie ma. Chyba ten ktoś lubi siedzieć w więzieniu, może poza nim nie daje sobie rady. Prawdopodobnie ofiara pedofila padlo 40 osob. Zmienial tozsamosc 7 krotnie. Jestem pewien ze po wyjsciu z wiezienia molestowal by dalej a wiec to Polsko-Norweski Bohater Raz a pozadnie rozwiazal problem pedofili

I bohater będzie siedział, nisko ceni swoją wolność, może i lepiej że będzie siedział dłużej skoro już siedzi za zabicie człowieka i to jakiegoś niewinnego pracownika ochrony.

krzysztof ignaszak

27-02-2017 19:03

brawo jestem dumny ze jestem Plakiem. Kara smierci powinna byc tez za aborcje !

M N

27-02-2017 18:59

Chuck Norris napisał:
German napisał:
Ten kto to zrobił jest idiotą. Dlaczego? Bo odsiedzi za tego zabitego min 10 lat. W NO można dostać maksymalnie 21lat. Więc ktoś już za coś siedział a teraz jeszcze to sobie wydłuży, bo dożywocia nie ma. Chyba ten ktoś lubi siedzieć w więzieniu, może poza nim nie daje sobie rady. Prawdopodobnie ofiara pedofila padlo 40 osob. Zmienial tozsamosc 7 krotnie. Jestem pewien ze po wyjsciu z wiezienia molestowal by dalej a wiec to Polsko-Norweski Bohater Raz a pozadnie rozwiazal problem pedofili


Zabójstwo to nie kara , pedofil już nic nie czuje . Mógł go zostawić przy życiu i go tylko wykastrować .

Jan Kowalski

27-02-2017 18:07

Ten kto to zrobił jest idiotą. Dlaczego? Bo odsiedzi za tego zabitego min 10 lat. W NO można dostać maksymalnie 21lat. Więc ktoś już za coś siedział a teraz jeszcze to sobie wydłuży, bo dożywocia nie ma. Chyba ten ktoś lubi siedzieć w więzieniu, może poza nim nie daje sobie rady.

Brajan Cebula

27-02-2017 17:08

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram