Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
„W Norwegii przebywają islamscy ekstremiści”: Służby Bezpieczeństwa podtrzymują prawdopodobieństwo ataku terrorystycznego Aktualności
Magda Berbeć 28 czerwca 2017
10:29

„W Norwegii przebywają islamscy ekstremiści”: Służby Bezpieczeństwa podtrzymują prawdopodobieństwo ataku terrorystycznego

Skomentuj
Zamach terrorystyczny w Norwegii od kwietnia ocenia się jako "prawdopodobny". fotolia.pl - royalty free
Służby Bezpieczeństwa Policji (PST) ostrzegają, że atak terrorystyczny w Norwegii nadal jest prawdopodobny. W oficjalnym komunikacie przedstawiono podstawy do decyzji o przedłużeniu ostrzeżenia.
„PST od początku kwietnia ocenia, że prawdopodobna jest próba przeprowadzenia w Norwegii zamachu terrorystycznego. Ta ocena obowiązuje dalej” – czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym 27 czerwca przez Służby Bezpieczeństwa Policji (PST) Norwegii.

„W Norwegii przebywają islamscy ekstremiści”

PST wyjaśnia w komunikacie, że Państwo Islamskie nie osłabiło swoich intencji do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na Zachodzie, który, podobnie jak al-Qaida, postrzega jako swojego wroga.

Również w Norwegii przebywają islamscy ekstremiści, zarówno w zorganizowanych środowiskach, jak i poza nimi, którzy sympatyzują z Państwem Islamskim lub al-Qaidą, i którzy postrzegają Norwegię jako część swoich wrogów. W Norwegii są osoby, które sympatyzują z radykalnym islamizmem, i które mają intencje oraz możliwości do przeprowadzenia terroru.

Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Zorganizowana działalność słabnie, ale zagrożenie rośnie?

Według oceny zagrożenia na 2017 rok, którą przedstawiło na początku roku PST, zorganizowana działalność ekstremistów osłabła w stosunku do lat poprzednich. Według komunikatu, ta sytuacja nadal jest aktualna, jednak zagrożenie płynie z innej strony:

„Jednocześnie, w ciągu ostatniego półrocza, byliśmy świadkami radykalizacji poza znanymi siatkami i środowiskami. Raporty o nowych przypadkach radykalizacji pokazują, że odbywa się ona na nowych obszarach, poza dużymi miastami i w środowiskach, o których brakuje nam wiedzy. Radykalizacja może dokonywać się pomiędzy przyjaciółmi, w zamkniętych grupach czy w Internecie. Może to stanowić poważną lukę wywiadowczą w naszej wiedzy na ten temat”.

Skala według, której oceniane jest zagrożenie terrorystyczne w kraju:
– Bardzo prawdopodobne
– Prawdopodobne
– Możliwe
– Mało prawdopodobne
– Bardzo mało prawdopodobne

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas