Adamowi nie zgadza się kasa.

Sprawdź, jak sobie z tym poradził.

Obejrzyj wideo

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Aktualności

W Norwegii pojawi się więcej dawek: program szczepień w kraju fiordów przyspiesza

Emil Bogumił

23 lipca 2021 15:50

Udostępnij
na Facebooku

Odstęp pomiędzy pierwszą i drugą dawką szczepionki jest w Norwegii zdecydowanie dłuższy niż w Polsce. Wynosi średnio 12 tygodni. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Jak podała norweska służba zdrowia, liczba zaszczepionych mieszkańców kraju fiordów przekroczyła 75 proc. Nie oznacza to, że program szczepień zwalnia. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego poinformował o otrzymaniu dodatkowych stu tysięcy dawek preparatu Pfizer. Dobre wiadomości przekazały także władze Oslo.
Reklama
Frode Hagen, lekarz monitorujący sytuację epidemiczną w Oslo, poinformował, że w nadchodzącym tygodniu stolica może przyspieszyć termin podania drugiej dawki. – W tym momencie, kiedy kończymy proces szczepienia pierwszą dawką, pojawia się możliwość wysłania części preparatów do innych gmin. Jeśli otrzymamy kolejne szczepionki, być może przyspieszymy termin drugiej dawki, aby uniknąć wyrzucenia ich – mówił 21 lipca Hagen, w romowie z VG. Jak precyzuje lekarz, nadwyżka preparatów być może będzie widoczna w ostatnim tygodniu lipca. Według najnowszych danych władz Oslo, w norweskiej stolicy przynajmniej jedną dawką zaszczepiło się co najmniej 77 proc. osób w wieku od 18 do 44 lat.

Dodatkowe dawki z Litwy

O możliwym przyspieszeniu programu szczepień poinformował także Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). Norwegia otrzyma dodatkowe 100 tys. dawek preparatu Pfizer. Trafią do gmin, które w ostatnich tygodniach nie były traktowane priorytetowo. Szczepionki przekazał litewski rząd. W odpowiedzi kraj fiordów wyśle Litwinom 100 tys. dawek preparatu Janssen, który nie jest wykorzystywany w Norwegii. Pierwsze szczepionki z nowej dostawy będą do dyspozycji gmin w ostatnim tygodniu lipca.

Komunikat FHI 

Do 22 lipca w Norwegii odnotowano 134 969 przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 lub występowania chorób współistniejących zmarło 799 osób. 22 lipca z powodu infekcji w szpitalach przebywało 21 osób.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram