Świętujemy urodziny!

Odbierz rabat 50% na wszystkie ogłoszenia

Sprawdź
Aktualności

Uwaga na osuwiska i lawiny w północnej Norwegii. Trzeci stopień zagrożenia

Agnieszka Wiśniewska

22 maja 2020 10:41

Udostępnij
na Facebooku

Policja prosi o informacje o nieprzewidzianych osuwiskach pod numer: 02800 Photo by Martin Jernberg on Unsplash

Prognoza pogody na najbliższy weekend w Norwegii przewiduje dużo słońca na północy kraju, co może zachęcić do wyjścia w góry. Trzeba jednak zachować ostrożność. Na podstawie raportów Norweskiego Urzędu ds. Dróg Wodnych i Energetyki (Norges vassdrags-og energidirektorat) Varsom.no ostrzega przed lawinami śnieżnymi i osuwiskami.
Na najbliższy weekend przewiduje się 3 stopień zagrożenia lawinowego. - Jak dotąd na północy było trochę chłodniej, ale teraz łagodna pogoda zmierza na północ, a to oznacza, że ​​w Finnmarku rośnie zagrożenie lawinowe - mówi Jørgen Kvalberg z varsom.no, witryny obsługiwanej przez NVE we współpracy z Instytutem Meteorologicznym ( Meteorologisk institutt), Norweskim Krajowym Zarządem Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) i Bane NOR.
Przewiduje się, że warunki w górach ulegną pogorszeniu ze względu na rosnącą temperaturę.
Główne centrum ratownicze w Północnej Norwegii HRS (Hovedredningssentralen Nord-Norge) informuje na Twitterze, że w ciągu ostatnich 24 godzin otrzymali raporty o kilku naturalnie wywołanych osuwiskach w górnej części kraju.

Trzeba zachować szczególną ostrożność

21 maja do komisariatu w Troms w ciągu dnia dotarły powiadomienia o czterech osuwiskach. Szczęśliwie nikt nie został ranny, ale w najbliższych dniach należy spodziewać się bardziej naturalnie wywołanych osuwisk oraz tych wywołanych przez człowieka. Trzeba szczególnie uważać na grzbietach i szczytach gór. Warto jest korzystać z aplikacji, aby na bieżąco monitorować sytuację i ostrzeżenia.
Instytut Meteorologiczny zachęca do zapoznania się z ostrzeżeniami o osuwiskach.
Rune Nilsen, policjant z komisariatu w Troms, prosi wszystkich o kontakt z policją w przypadku wystąpienia lawin śnieżnych, aby funkcjonariusze mogli jak najszybciej uruchomić procedurę ratowniczą.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram