Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Uwaga na kleszcze: liczba zachorowań na boreliozę wzrasta. Najbardziej narażeni są mieszkańcy Sørlandet

Iga Jaruszewska

19 lipca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Uwaga na kleszcze: liczba zachorowań na boreliozę wzrasta. Najbardziej narażeni są mieszkańcy Sørlandet

Kleszcz pospolity wikimedia.org/Bartłomiej Bulicz/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic

Dane Publicznego Instytutu Zdrowia (FHI) pokazują, że liczba zachorowań na boreliozę wzrasta od kilku lat. W tym roku, do tej pory, w Norwegii tą niebezpieczną chorobą zaraziło się 119 osób.
W połowie lipca portal Fædrelandsvennen poinformował, że w tym roku w Norwegii, w wyniku ukąszenia przez kleszcza, boreliozą zaraziło się 119 osób. Ponad połowa z nich żyje w regionie Agder.

Coraz więcej zachorowań

Dane Publicznego Instytutu Zdrowia (FHI) pokazują, że w ubiegłym roku zarejestrowano 410 przypadków boreliozy. Było to o 88 przypadków więcej niż w 2014 roku i o 154 więcej niż w roku 2012.

Mimo że w ostatnich latach odnotowano sporo przypadków boreliozy, to tylko 2 proc. osób ugryzionych przez kleszcze zaraziło się tą chorobą.

Borelioza (łac. borreliosis, morbus Lyme) – wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków (Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica), przenoszona na człowieka i niektóre inne zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Rezerwuarem krętka są liczne gatunki zwierząt.

Najgroźniej na południu

Bolerioza najbardziej „atakuje” w Sørlandet – 60 proc. osób, które zachorowały na tę chorobę w tym roku, „złapało” ją w regionie Agder. Dane z 2016 roku pokazują, że na boreliozę szczególnie narażone są także okolice okręgów Hordaland i Rogaland.

– Statystycznie, szansa zachorowania na chorobę po ukąszeniu przez kleszcza jest relatywnie niska, ale wciąż zdarza się dość często. Jeśli mieszkasz w Norwegii Południowej, jesteś bardziej narażony – powiedział Randi Eikeland, specjalista z zakresu neurologii z Sørlandet Hospital w rozmowie z portalem Fædrelandsvennen.

Nie lekceważ objawów

Choroba daje różne symptomy, jak na przykład: wysypka skórna, zapalenie stawów czy objawy neurologiczne. W niektórych przypadkach borelioza może doprowadzić do groźnych powikłań neurologicznych, stawowych lub sercowych.

Kleszczowe zapalenie mózgu (ang. Tick-borne encephalitis, TBE) jest bardziej niebezpieczne, ale rzadziej spotykane. W 2016 roku w Norwegii odnotowano 12 przypadków tej choroby. TBE może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzenia widzenia i paraliżu.

Jeśli zauważysz czerwony pierścień na skórze o średnicy większej niż 5 cm w okolicy ukąszenia przez kleszcza lub masz objawy grypopodobne 1-2 tygodnie po ugryzieniu, czym prędzej zasięgnij porady lekarza.

Jak uniknąć choroby?

Najlepszą radą, żeby uniknąć chorób przenoszonych przez kleszcze, jest wnikliwa obserwacja ciała każdego wieczoru, zwłaszcza jeśli dzień spędzaliśmy na łonie natury. W przypadku ewentualnego znalezienia przyssanego już kleszcza, należy usunąć go w ciągu 24 godzin od przyczepienia. Dodatkowo, żeby uniknąć ugryzienia, można używać środków odstraszających na insekty, należy jednak pamiętać, że takie preparaty działają tylko przez kilka godzin. Jeśli to możliwe, warto także unikać rozbijania namiotów w miejscach z bujną roślinnością.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok