Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,15%, 100 000kr. over 5 år, kost 37 120kr., Totalt 137 120kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Utrata dokumentów – podpowiadamy, jak sobie poradzić w kryzysowej sytuacji Aktualności
Krystian Łukowicz 17 stycznia 2018
12:30

Utrata dokumentów – podpowiadamy, jak sobie poradzić w kryzysowej sytuacji

Skomentuj
Wyrobienie nowych dokumentów na terenie Norwegii nie jest trudne, ale niestety wymaga odrobiny cierpliwości. Pxhere/CC0
Strata dokumentów może się przytrafić każdemu. Tym gorzej, jeśli ma to miejsce poza granicami państwa. Przedstawiamy poradnik, który ułatwi wyrobienie nowych dokumentów na terenie Norwegii.
Reklama

Gdzie zacząć

Na początek zaleca się zgłoszenie zagubienia lub kradzieży dokumentu tożsamości na najbliższym posterunku policji. Z otrzymanym tam zaświadczeniem należy udać się do urzędu konsularnego, aby wziąć udział w dalszych procedurach. Te z kolei różnią się w zależności od dokumentu, który chcemy wyrobić ponownie.

Zgłoszenie policji utraty dokumentów nie jest obowiązkowe, ale konsulat radzi, by to zrobić, ponieważ w ten sposób można ułatwić postępowanie i szybsze wyrobienie nowych.

Dowód osobisty

W przypadku utraty lub zniszczenia dowodu trzeba osobiście udać się do najbliższego polskiego konsulatu. Wcześniejsza rejestracja wizyty nie jest konieczna. Ważne, by nie zwlekać ze złożeniem odpowiedniego formularza. Im szybciej się go wypełni, tym szybciej otrzyma się nowy dowód.
W konsulacie otrzymuje się stosowne zaświadczenie, które jest ważne do otrzymania nowego dokumentu, ale nie dłużej niż dwa miesiące.
W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach możliwe jest złożenie wniosku pocztą lub faksem, z załączeniem kopii dokumentu potwierdzającego tożsamość i zaświadczenia otrzymanego na policji (jeśli takie posiadamy). Polacy, którzy chcą, by konsulat wysłał zaświadczenie na norweski adres, powinni też załączyć pisemną prośbę o wysłanie zaświadczenia, gdzie podadzą swój adres, zaadresowaną do siebie kopertę i potwierdzenie wpłaty 140 NOK na konto urzędu.
Istnieje też opcja załatwienia nowego dokumentu przez internet przez platformę ePUAP lub stronę urzędu, w którym wydany został dowód osobisty. Warto pamiętać, że nie wszystkie urzędy pozwalają na zgłoszenie utraty dowodu drogą elektroniczną.
Ambasada w Oslo przypomina, że utratę dowodu można też zgłosić...  za pośrednictwem banku. I to niekoniecznie tego, którego klientem jest poszkodowany.

Lista banków zastrzegających dowody od każdego:

Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

Bank Pocztowy SA

Bank Polskiej Spółdzielczości SA

Deutsche Bank PBC SA

Eurobank

Plus Bank SA
Krakowski Bank Spółdzielczy

PKO BP SA

Santander Consumer Bank SA

SGB-Bank S.A.

Bank Gospodarstwa Krajowego

Bank Zachodni WBK SA

Getin Bank

W przypadku utraty paszportu (biometryczny lub tymczasowy) również trzeba osobiście zgłosić sprawę w najbliższym konsulacie. Obowiązuje elektroniczna rejestracja wizyty.

Jeżeli utracony paszport został wydany przed 2003 rokiem, należy okazać w konsulacie inny dokument potwierdzający tożsamość.

Za wydanie nowego paszportu w Norwegii trzeba zapłacić 1075 koron. Procedura wygląda tak samo jak w Polsce:

Jakie dokumenty złożyć w konsulacie, żeby otrzymać nowy paszport?

– wniosek paszportowy wypełniony drukowanymi literami. Formularz ten należy podpisać w obecności pracownika urzędu konsularnego w ramce pod zdjęciem (podpis nie może dotykać ani przecinać linii ramki)

– zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5

– aktualnie posiadany paszport do okazania pracownikowi konsulatu, jeśli jest zniszczony. Jeżeli paszportu już nie ma

– zgłoszenie o terminie i okolicznościach utraty paszportu lub dowodu osobistego (wzór zgłoszenia dostępny w Wydziale Konsularnym)

Aby odebrać nowy dokument, należy przy odbiorze okazać potwierdzenie złożenia wniosku oraz stary paszport, jeśli nie został skradziony lub zgubiony.Paszport można odebrać w danym Wydziale, bez konieczności zapisywania się na wizytę, każdego dnia w godzinach przyjęć interesantów.
Jeżeli ktoś mieszka dalej niż 100 km od urzędu, istnieje możliwość wysłania nowego dokumentu na adres na terenie Norwegii. Do wniosku o wydanie nowego paszportu należy dołączyć pisemny wniosek o wysłanie dokumentu, zaadresowaną do siebie kopertę z logo Wydziału Konsularnego (koperty dostępne w konsulacie) i potwierdzenie zapłaty 155 NOK za wysłanie paszportu.

Paszport tymczasowy. Czym się różni?

Tymczasowy paszport to dokument, na który czeka się krócej niż na paszport biometryczny. Wydawany jest w sytuacjach nagłych, kiedy nie można sobie pozwolić na cierpliwe czekanie na “normalny” paszport.
Taką sytuacją jest kradzież i utrata paszportu poza granicami Polski. Jeśli osobie zależy na szybkim powrocie do kraju, to warto złożyć wniosek o tymczasowy dokument, ponieważ ten jest przygotowywany tak szybko, jak to tylko możliwe, przy uwzględnieniu osobistej sytuacji wnioskodawcy.
Warto pamiętać, że paszport nie bez powodu nazywany jest tymczasowym, ponieważ jego ważność kończy się po 12 miesiącach i należy go traktować jako dokument “przejściowy” w oczekiwaniu na standardowy paszport ważny przez 10 lat.

Nowe prawo jazdy? Konsulat nie pomoże

Niestety, Wydział Konsularny nie zajmuje się przyjmowaniem zgłoszeń o zagubieniu, kradzieży lub zniszczeniu prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. W tym przypadku trzeba kontaktować się z organem, który wydał prawo jazdy w Polsce i wszelkie formalności, jak zastrzeżenie lub ubieganie się o nowy dokument, należy załatwić na odległość.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas