Aktualności
Ustawa o dzieciach ma być neutralna płciowo: może zabraknąć słów „matka” i „ojciec”
23

Praca nad nowelizacją trwają od kilku miesięcy. Fot. Pixabay
Komisja ds. Rodziny i Kultury zajmuje się nowelizacją ustawy o dzieciach. Kontrowersje, o których donoszą norweskie media, budzi jednak to, że nowe zapisy w dokumencie mają być bardziej neutralne płciowo oraz uwzględniać rozróżnienie na płeć biologiczną oraz społeczną. Część polityków proponuje, by nowy akt nie zawierał takich słów jak: matka, ojciec, kobieta oraz mężczyzna.
Nad projektem nowelizacji pracowali parlamentarzyści Stortingu, którzy współpracują w ramach komisji. Na początku grudnia zakończyli rozmowy nad zmianami w ustawie i przekazali ją do ministra spraw dzieci i rodziny. Nowelizacja ma zaktualizować używane słownictwo. Do minimum ma zostać ograniczona nomenklatura wskazująca na płeć – matka, ojciec, kobieta, mężczyzna. Ich miejsce mają zastąpić terminy rodzic oraz drugi rodzic. Wszystko po to, by dokument był neutralny płciowo oraz nie naruszał praw mniejszości seksualnych. Ustawa o dzieciach zawiera także informacje o prawach do odwiedzin, odpowiedzialności rodzicielskiej oraz kwestie finansowego utrzymania dzieci.
Pełna neutralność płciowa niemożliwa do osiągnięcia?
Jak wynika z raportu prac komisji, pełna nowelizacja według przyjętych założeń może być trudna do osiągnięcia. – Chociaż większość dzieci wciąż będzie dorastać z matką, która biologicznie jest kobietą, i ojcem, który biologicznie jest mężczyzną, chcemy wziąć pod uwagę także te rodziny, w których układ ten wygląda inaczej. W takich sytuacjach użyte słownictwo jest bardzo ważne – czytamy w dokumencie przekazanym do ministerstwa, opisuje portal Nettavisen. Komisja wskazuje też, że usunięcie takich pojęć, jak matka i ojciec jest bardzo wymagające. Ogólne wytyczne ustawodawcze wskazują, że terminologia użyta w aktach prawnych ma być precyzyjna i łatwa do zrozumienia. Usunięcie słów nacechowanych płciowo i zastąpienie ich terminem „rodzic”, może nieść za sobą konsekwencje złego zrozumienia i odebrania tekstu.

Coraz mniej rodzin w Norwegii decyduje się na posiadanie dwójki lub więcej dzieci. Źródło: fotolia.com
Jenny Klinge, parlamentarzystka z ramienia Partii Centrum, uważa, że próby usunięcia słów matka i ojciec z ustawy są niedorzeczne. Zwraca uwaga, że nie powinno stawać się płci społecznej przed płcią naturalną. – Najbardziej denerwuje mnie, że nie traktujemy płci biologicznej jako czegoś naturalnego – skomentowała Klinge w rozmowie z Nettavisen. – Mężczyzna posiadający penisa nie urodzi dziecka. [...] Tak długo jak kobieta ma jajniki, będzie kobietą. Może identyfikować się jako mężczyzna, ale wciąż pozostanie biologicznie kobietą.
Nowelizacja ma unowocześnić i uwspółcześnić prawo
Jak zwracają uwagę parlamentarzyści zasiadający w komisji, zmiana prawa ma sprawić, że przepisy będą nowoczesne i lepiej dostosowane do obecnych warunków życia w Norwegii. Zauważają, że nowelizacja ustawy stawia na pierwszym miejscu dziecko. Osiągnięcie neutralności płciowej jest tylko jednym z wielu pomysłów, które mają być wdrożone w trakcie prac nad dokumentem. Nowe regulacje mają zwrócić uwagę na kwestię podmiotowości dziecka oraz jego prawa do prywatności, rozwoju i opieki. Ważnym elementem ma być m.in. włączenie najmłodszych do procesu mediacji między rodzicami oraz umożliwienie spotkań dziecka z każdą osobą, która ma pozytywny wpływ na jego wychowanie. Znowelizowane mają zostać również przepisy, które warunkują kwestie rozwodu oraz praw rodzicielskich.
Podstawa prawna
Podstawa prawna
Kwestię nowelizacji wyjaśnił również minister do spraw dzieci i rodziny Kjell Ingolf Ropstad. – Terminy matka i ojciec są odpowiednimi słowami w tej ustawie i w niej pozostaną – uspokaja sceptyków polityk Chrześcijańskiej Partii Ludowej. Dodaje też, że w dokumencie są przepisy, które należy zmienić. Twierdzi, że w niektórych miejscach użyte zostaną terminy neutralne płciowo – rodzic oraz rodzice.
Reklama
To może Cię zainteresować
15-02-2021 00:30
5
0
Zgłoś
14-02-2021 18:47
10
0
Zgłoś
14-02-2021 18:46
11
0
Zgłoś
14-02-2021 18:26
9
0
Zgłoś
14-02-2021 18:21
7
0
Zgłoś
14-02-2021 14:44
26
0
Zgłoś
14-02-2021 13:56
15
0
Zgłoś
14-02-2021 13:47
17
0
Zgłoś
14-02-2021 10:26
2
0
Zgłoś
14-02-2021 09:42
15
0
Zgłoś