Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Uroczystości rocznicowe na Westerplatte: „Ta wojna wybuchła przeciw Polsce”

Emil Bogumił

01 września 2020 10:13

Udostępnij
na Facebooku
Uroczystości rocznicowe na Westerplatte: „Ta wojna wybuchła przeciw Polsce”

Obchody na Westerplatte zainicjował Paweł Adamowicz w 1998 roku. Fot. Grzegorz Rogiński, KPRM (CC BY-NC-ND 2.0)/zdjęcie poglądowe

W pierwszy wrześniowy poranek rozpoczęły się tradycyjne uroczystości na Westerplatte. W obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej wzięli udział m.in. Prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz członkowie rządu i parlamentarzyści. Przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża zapalono Znicz Pokoleń. Żołnierzy uczczono Apelem Pamięci oraz salutem armatnim.
Uroczystości na gdańskim półwyspie rozpoczęły się o 04:45. Zawyły wówczas syreny alarmowe. Chwilę później odśpiewano hymn państwowy oraz wciągnięto biało-czerwone flagi na maszt. Następnie głos zabrali przedstawiciele władz państwowych oraz żołnierze. – 81 lat temu wybuchła II wojna światowa, 1 września 1939 roku. Wybuchła przeciw Polsce. [...] To miejsce jest wielkim i wspaniałym symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy. A dla całego świata przestrogą przed tym, co oznacza imperializm, brutalna polityka prowadząca do wojny. Ostrzeżeniem by taka sytuacja i takie wydarzenia nigdy się nie wydarzyły. Albowiem pociągnęły za sobą tragedię narodów, miliony ludzi, którzy polegli lub zostali zamordowani. Pociągnęły za sobą Holocaust i wszystko co najstraszniejsze wydarzyło się w czasie II wojny światowej – zauważył w przemówieniu Prezydent RP Andrzej Duda. Chwilę po 06:00 na niebie pojawiły się samoloty Iskra, zostawiając za sobą biało-czerwoną smugę.
Tegoroczne obchody wybuchu II wojny światowej po raz pierwszy były uroczystościami w pełni państwowymi. Na mocy specustawy, Westerplatte zostało przejęte przez Skarb Państwa. Gdańsk przestał być gospodarzem półwyspu. Władze miasta obecne były pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Program wydarzenia nie przewidywał jednak możliwości wypowiedzi dla lokalnych samorządowców.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok