Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Tilbakeblikk czyli spojrzenie w przeszłość: norweski krajobraz wczoraj i dziś

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

08 listopada 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Tilbakeblikk czyli spojrzenie w przeszłość: norweski krajobraz wczoraj i dziś

fotolia.com - royalty free

Norwegia bardzo zmieniła się w ciągu kilkudziesięciu lat. Jak bardzo, można teraz sprawdzić dzięki stronie Tilbakeblikk.no, wspólnym projekcie norweskich instytucji zajmujących się etnografią i zmianami krajobrazu.
Tilbakeblikk można tłumaczyć z norweskiego jako „spojrzenie w przeszłość”. Projekt stworzono, aby pokazać jakie zmiany zaszły w norweskim krajobrazie na przestrzeni kilkudziesięciu, a czasem nawet kilkuset lat. Za realizacją projektu stoją Norweskie Muzeum Ludowe oraz Norweski Instytut Zasobów Leśnych i Krajobrazu.

Na stronie znajdziemy interaktywną mapkę Norwegii, podzieloną na poszczególne fylke, czyli okręgi administracyjne. Po wybraniu konkretnej części kraju, możemy zobaczyć w jakich miejscach były robione zdjęcia porównujące zmiany na danym obszarze. Do każdej pary fotografii przypisane są opisy związane z historią poszczególnych miejsc.
1889-2004. Hammerfest by, Hammerfest kommune, Finnmark
1889-2004. Hammerfest by, Hammerfest kommune, Finnmark Źródło: Oskar Puschmann / Norsk institutt for skog og landskap og Axel Lindahl/ Norsk folkemuseum

Stare i nowe zdjęcia

Twórcami archiwalnych zdjęć są Axel Theodor Lindahl oraz Anders Beer Wilse. Lindahl był jednym z najlepszych fotografów norweskiego krajobrazu. Urodził się w Szwecji, ale od 1883 roku skoncentrował się na fotografowaniu Norwegii i z zafascynowaniem ukazywał piękno tego kraju. Natomiast Wilse starał się w swoich zdjęciach pokazywać zależności między człowiekiem, technologią i przemysłem a naturą. Z zawodu był inżynierem. Przez kilka lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych, jednak bardzo tęsknił za swoją ojczyzną i znajomym, norweskim krajobrazem. Wrócił do kraju, gdzie kontynuował działalność fotografa, prowadził własne studio i organizował wystawy.

Współczesne fotografie wykonał i zebrał Oskar Puschmann, fotograf zafascynowany zdjęciami Lindahla i Wilse, oraz jednocześnie badacz zajmujący się krajobrazem kulturowym, czyli zmianami wprowadzanymi przed ludzi w środowisku. Puschmann pracował w Norweskim Instytucie Zasobów Leśnych i Krajobrazu, podróżował po różnych terenach w Norwegii, gdzie zaobserwował zmiany szczególnie na obszarach rolniczych. Następnie porównał swoje obserwacje z pracami wykonanymi przez Lindahla i Wilse. Efekty jego pracy możecie zobaczyć na tej stronie.
1976-2008. Monsjorde i Dalen, Tokke kommune, Telemark
1976-2008. Monsjorde i Dalen, Tokke kommune, Telemark Źródło: Kjetil Vistad & Oskar Puschmann /Norsk institutt for skog og landskap

Krajobraz odbiciem tożsamości

Twórcy strony podkreślają, że krajobraz, obok języka, jest centralną częścią narodowej tożsamości Norwegów. Dlatego jako naród powinni być świadomi kierunku, w jakim go przekształcają. Strona ma również zmusić do dyskusji na temat zagospodarowania norweskiej przestrzeni.

To nie pierwszy tego typu pomysł w Norwegii. Kilka miesięcy temu pewien informatyk z Oslo stworzył aplikację „Oslo i gamle dager”, dzięki której można zobaczyć przy pomocy smartfona jak norweska stolica wyglądała kilkadziesiąt lat temu.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok