Aktualności
Tani prąd w Norwegii

W 2. kwartale 2014 roku cena prądu w gospodarstwie domowym, z doliczonymi podatkami i opłatami, wyniosła 78,9 øre/kWh. Jest to prawie 10% mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Niska cena prądu może być związana z dużą produkcją energii wodnej w ciągu całego kwartału.
Gdy obecne ceny nas nie zadowalają, możemy spróbować obniżyć nasze rachunki za prąd na kilka sposobów.
Jak zmienić dostawcę prądu?
Możemy sporo zaoszczędzić na opłatach za prąd, gdy zdecydujemy się zmienić swojego dostawcę. Zmiana dostawcy prądu nic nie kosztuje i możemy zmieniać dostawcę tak często, jak chcemy. Na stronie Konkurransetilsynet możemy porównać sobie ceny od różnych dostawców i wybrać tego najtańszego. Powinniśmy mieć najnowszą fakturę po to, aby mieć wszystkie ważne informacje potrzebne przy zmianie dostawcy.
Musimy pamiętać o tym, że mamy 14 dni aby odstąpić od umowy, gdy podpisujemy umowę na odległość, na przykład przez Internet.

commons.wikimedia.org
Co wpływa na cenę?
Na cenę prądu wpływa między innymi balans hydrologiczny. Jest to związek między dopływem i odpływem wody. Balans hydrologiczny to ważny czynnik do prostego wyliczenia cen na rynku energetycznym.
Innym czynnikiem, który wpływa na zmiany cen prądu jest temperatura.
- Jak zimno musi być, aby miało to wpływ na cenę prądu?
- Krótkotrwały wzrost cen nastąpi, gdy temperatura na zewnątrz wynosi poniżej -10 stopni lub mniej w dużej części południowej Skandynawii. Patrząc z większej perspektywy, balans energii na północy jest dobry i spodziewamy się, że ceny prądu będą do końca roku i w przyszłych latach na stosunkowo niskim poziomie. Z powodu kryzysu ekonomicznego w 2008 roku spadło zużycie prądu w krajach nordyckich. Zużycie energii jest dużo niższe niż przed kryzysem. Chociaż zużycie spada, dostawa wzrasta. Produkcja energii wzrasta przez energię wiatrową i wodną. Innymi słowami: oferta się umacnia stale mimo braku wzrostu konsumpcji. Będzie to trwało do 2020 roku - mówi Sigbjørn Seland, kierownik analityczny w Nena (firma analizująca rynek enrgetyczny).

Produkcja elektryczności
screenshot ssb.no
Czy opłaca się zawrzeć umowę na stałą cenę prądu?
Mamy do wyboru kilka opcji płacenia rachunków za prąd. Jedną z nich jest umowa na stałą cenę prądu. Jest to umowa w której mamy ustaloną stałą cenę za prąd przez pewien czas. Umowy takie są ważne od roku do 3 lat. W okresie, w którym obwiązuje nas umowa na stałą cenę prądu, nie możemy zmienić dostawcy prądu.
Umowa na stałą cenę prądu jest opłacalna, gdy cena prądu znacząco wzrasta, jednak gdy prąd stanieje, konsument może na tym stracić.
Istnieje wiele opinii na ten temat, jedni są za, twierdząc, że klienci mogą otrzymać ofertę niższą niż obecne ceny prądu, zaś inni są przeciw, argumentując, że na takich umowach korzystają w większości dostawcy prądu.
Jak zaoszczędzić na prądzie?
Jeśli już masz tanią umowę na opłaty za prąd, możesz jeszcze spróbować zmniejszyć wydatki na kilka sposobów.

commons.wikimedia.org
Oto kilka porad co zrobić, aby nieco zredukować wydatki na prąd.
- Wietrz mieszkanie krótko i efektywnie, zamiast zostawiać uchylone okna. Zapobiega to ochłodzeniu podłogi, sufitu i ścian.
- Zamontuj tzw. sparedusj. Zmniejsza on o połowę zużycie ciepłej wody podczas prysznica.
- Zredukuj temperaturę w bojlerze do 65 °C.
- Używaj żarówek energooszczędnych na zewnątrz, w chłodnych pomieszczeniach i trudno dostępnych miejscach.
- Zamontuj termostat, aby kontrolować temperaturę pomieszczeń i godziny w których ogrzewanie ma być niższe.
- Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których się nie znajdujesz.
- Utrzymuj temperaturę w pokoju w granicach 19-22 °C. Każdy stopień obniża wydatki na ogrzewanie o 5%.
- Ubieraj się ciepło w mieszkaniu. Mając na sobie ciepły sweter, można mieć niższą temperaturę w pomieszczeniu bez wpływu na komfort.
- Zamontuj taśmę izolacyjną w oknach i drzwiach mieszkania.
- Używaj czasomierza podczas nagrzewania mieszkania. Ogrzewanie nie musi być włączone na dłużej niż 2 godziny.
Źródła:smartepenger.no, konkurransetilsynet.no, dinepenger.no, forbrukerradet.no, ssb.no
Zdjęcie źródłowe: wikimedia.org - Paul Moss, Mozasaur - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować
1