Światowy Ranking Równości Płci: Norwegia na podium, Polska na 38. miejscu

Norwegia jest na 3. miejscu narkingu na temat równości płci, Polska dopiero na 38. Fot. fotolia - royalty free
Wciąż podium, ale „piętro” niżej
Alexander Leopold, jeden z autorów raportu, wyjaśnił NTB dlaczego Norwegia znajduje się niżej w rankingu:
– Wynika to głównie z kategorii „wynagrodzenie za podobną pracę”, gdzie spadliście z drugiego na piąte miejsce, oraz z szacunków dotyczących przeciętnego wynagrodzenia [w tym roku Norwegia w kategorii „szacowany dochód z pracy”, w której rozpatruje się proporcję zarobków kobiet i mężczyzn, zajęła 10. miejsce, natomiast w zeszłym – 1. – przyp. red.]. Tam skorygowaliśmy nieco parametry, co sprawiło, że Norwegia wypadła trochę gorzej.
Światowy Ranking Równości Płci (The Global Gender Gap Report)
Światowe Forum Ekonomiczne od 2006 roku opracowuje raport na temat równości kobiet i mężczyzn. Od tego czasu co roku publikowany jest ranking zbierający zaktualizowane dane i układający zestawienie krajów według poziomu równości uczestnictwa kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i gospodarczym. Nierówność mierzona jest w czterech płaszczyznach: udziału w życiu ekonomicznym (udział w rynku pracy i szanse zawodowe), dostępu do edukacji, zdrowia i długości życia oraz udziału w polityce. Każdy z tych filarów – będący złożeniem kilku wskaźników – oceniany jest w skali od 0 (całkowity brak równości) do 1 (pełna równość), albo inaczej w procentach równości (od 0 do 100 proc.). Łączna miara to średnia arytmetyczna z tych czterech miar składowych.
W Światowym Rankingu Równości Płci 2016 sklasyfikowano 144 krajów.
Polityka – tak, zdrowie – niekoniecznie
Najgorsze wyniki Norwegia osiągnęła natomiast, jeśli chodzi o poziom zdrowia – w tym obszarze była dopiero 68.
– Wynika to głównie z przewidywań, jak długo dziecko, które dorasta w tej chwili, będzie mogło oczekiwać życia w dobrym zdrowiu. W Norwegii to 69 lat dla mężczyzn i 72 dla kobiet. Wiele krajów ma lepsze statystyki niż Norwegia – powiedział NTB Leopold.

Kraje nordyckie w czołówce
Islandia, Finlandia, Szwecja i Norwegia utrzymywanie się w czołówce zawdzięczają wiodącej w skali świata pozycji w dziedzinie „udział w polityce”, a także dobrymi wynikami w „udziale w życiu ekonomicznym”.
Cały ranking zamykają Syria, Pakistan i Jemen.
Polska – awans o 13. miejsc
Cały raport znajduje się tutaj.
Niestety, wnioski końcowe wynikające z raportu nie są pozytywne. Jak zaznaczają jego autorzy: postęp wciąż jest zbyt powolny. Przed kobietami jeszcze długa droga. Nim osiągną równość szans z mężczyznami, minie... 170 lat.
źródła: weforum.org, rynek pracy. org, local.no
To może Cię zainteresować
09-11-2016 20:54
2
0
Zgłoś