Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Sucho, zimno i… nienaturalnie ciepło jednocześnie. Pogodowe zawirowania w Norwegii

Emil Bogumił

22 stycznia 2023 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Sucho, zimno i… nienaturalnie ciepło jednocześnie. Pogodowe zawirowania w Norwegii

Ocieplenie klimatu na Svalbardzie uznawane jest za największe na świecie. Fot. Ketil Isaksen, materiały prasowe Instytutu Meteorologicznego

Nietypowe zjawiska pogodowe i zmiany klimatu dają się we znaki mieszkańcom kraju fiordów. Styczniowe temperatury na Svalbardzie wzrosły w ciągu 60 lat o prawie 14 stopni. Zupełnie inaczej kształtuje się pogoda w Norwegii kontynentalnej. Grudzień 2022 roku był najchłodniejszy od dziesięciu lat.
– Ostatni miesiąc był najzimniejszym grudniem od 2012 roku, a ogólnie kraj był o 20 proc. bardziej suchy niż normalnie. Arktyka była częściowo cieplejsza, a częściowo chłodniejsza niż normalnie. Zasięg lodu morskiego w Arktyce był wyjątkowo niski jak na grudzień – opisują grudzień 2022 roku eksperci norweskiego Instytutu Meteorologicznego. Średnia temperatura w kraju była o 2,9 stopnia Celsjusza niższa od normy. Skrajne temperatury odnotowano na stacjach pomiaru:

  • Latarnia morska Ytterøyane (Kinn, Vestland) – średnia 3,4 stopnia Celsjusza (1,5 stopnia poniżej normy),
  • Folldal – Fredheim – średnia - 17 stopnia Celsjusza (7,3 stopnia poniżej normy).

Najwyższa temperatura w grudniu 2022 roku wyniosła 12,2 stopnia. Odnotowano ją 20 grudnia w Ålesund (Møre og Romsdal). Średnia najwyższa temperatura w latach 1991-2020 wynosi 14,6 stopnia. Z kolei, najniższa temperatura wyniosła -35,9 stopnia i została zarejestrowana Karasjok (Troms og Finnmark). Była to jednocześnie najniższa temperatura w roku. Średnia najniższa temperatura w Norwegii w latach 1991-2020 wynosi - 35,3 stopnia.

Najważniejszy archipelag Norwegii coraz cieplejszy

Odmienną sytuację niż w pozostałej części Norwegii odnotowano na Svalbardzie. Średnia temperatura w grudniu 2022 roku na lotnisku Svalbard wyniosła - 8,4 stopnia Celsjusza, czyli 0,8 stopnia powyżej normy. W niektórych częściach normę przekroczono o ponad dwa stopnie. Synoptycy zwracają uwagę, że sytuacja pogodowa na Svalbardzie zmienia się od kilkudziesięciu lat. Jak przykład podają styczeń. W porównaniu z latami 60., temperatury obserwowane na archipelagu wzrosły średnio o 14 stopni Celsjusza. – Svalbard jest jednym z obszarów, gdzie zmiany klimatyczne zachodzą najszybciej. Musimy spodziewać się kolejnych wzrostów temperatur – skomentował na łamach NRK klimatolog Jostein Mamen z Instytutu Meteorologicznego.
Lato 2022 roku było najgorętszym tego typu okresem na Svalbardzie. Średnia temperatura wyniosła osiem stopni, w porównaniu ze średnio czterema-pięcioma stopniami w analogicznych miesiącach wcześniejszych lat.

Lato 2022 roku było najgorętszym tego typu okresem na Svalbardzie. Średnia temperatura wyniosła osiem stopni, w porównaniu ze średnio czterema-pięcioma stopniami w analogicznych miesiącach wcześniejszych lat.Fot. Sprok / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Jak wylicza redakcja NRK, w latach 1961-1990 termometr na Svalbardzie pokazywał przeciętnie - 15,3 stopnia Celsjusza. W kolejnym trzydziestoleciu temperatura wzrosła do - 10,9 stopni poniżej zera. W ciągu dwóch pierwszych tygodni 2023 roku średnia temperatura na Svalbardzie wyniosła 1,7 stopnia. To skok o około 14 stopni na przestrzeni 60 lat.

Źródła: Norweski Instytut Meteorologiczny, NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram