Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Służby specjalne ostrzegają: atak terrorystyczny w 2018 jest możliwy Aktualności
Krystian Łukowicz 01 lutego 2018
10:56

Służby specjalne ostrzegają: atak terrorystyczny w 2018 jest możliwy

6
Skomentuj
Służby bezpieczeństwa bacznie obserwują religijnych fanatyków mogących stanowić zagrożenie dla Norwegii Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/Mats Danielsen
30 stycznia Policyjne Służby Bezpieczeństwa (PST) opublikowały raport na temat niebezpieczeństw, jakie mogą czekać państwo w 2018 roku. Funkcjonariusze za największe zagrożenie uznali potencjalny zamach przeprowadzony przez religijnych fanatyków powiązanych z islamskimi ekstremistami.
Zaraz obok ryzyka ataku terrorystycznego, policja wskazuje na pełną nienawiści aktywność skrajnie prawicowych ugrupowań.
Reklama

Zabójcza ideologia

Największym wyzwaniem dla norweskich służb będzie ochrona społeczeństwa przed islamskimi ekstremistami. Powołując się na przykłady z całej Europy, a szczególnie z sąsiedniej Szwecji służby dają do zrozumienia, że nie można ignorować szkodliwej ideologii płynącej ze źródeł najczęściej powiązanych z organizacjami ISIS i Al-Ka'idą.
Co prawda, stopień zagrożenia terrorystycznego jest niższy niż w ostatnich kilku latach, kiedy norweska komórka Państwa Islamskiego była dużo bardziej zorganizowana. Mimo wszystko Norwegowie nie powinni ignorować wciąż możliwej radykalizacji części społeczeństwa.

PST wie o co najmniej 40 obywatelach Norwegii znajdujących się na terenach Syrii i Iraku, którzy zostali zindoktrynowani i walczą po stronie islamistów. Służby uważają, że jest małe prawdopodobieństwo, iż ci bojownicy wydostaną się cali z obszarów objętych konfliktem. Nawet jeśli tak się stanie, to nie ma żadnej gwarancji, że wrócą akurat do Norwegii.

W tej chwili Norwegowie mogą się obawiać pojedynczych jednostek działających na własną rękę, a nie skrupulatnie zaplanowanych zamachów kierowanych przez zwierzchnictwo organizacji terrorystycznej. Dlatego najbardziej możliwe są ataki jednej-dwóch osób, przypominające któryś z zamachów, który miał już miejsce w Europie. Dlatego PST przygotowują się, by bacznie obserwować duże skupiska ludzi, koncentrując się na możliwości ataku nożownika, zamachu przy pomocy samochodu czy amatorskich ładunków wybuchowych. Bardzo nikła jest możliwość zagrożenia ze strony terrorystów uzbrojonych w broń palną, ponieważ zdobycie jej jest stosunkowo trudne i kosztowne.

Nie tylko religia

Drugim źródłem niepokoju dla PST jest dość wysoka aktywność ugrupowań o charakterze politycznym, zarówno skrajnie prawicowych, jak i lewicowych. Jednak w tym przypadku, ryzyko bezpośredniego ataku na mieszkańców Norwegii jest bardzo niskie. Ekstremizm prawicowy w Skandynawii polega głównie na agitacji, indoktrynacji, ale rzadko kiedy na faktycznych aktach przemocy.

Najprężniej działającą organizacją nacjonalistyczną jest Nordycki Ruch Oporu (DNM), jedyne ugrupowanie o charakterze neonazistowskim o silnej strukturze i hierarchii. To organizacja międzynarodowa. Norweska komórka DNM ma bliskie kontakty ze szwedzkimi przedstawicielami, którzy działają najprężniej i są zarejestrowani jako partia polityczna w przeciwieństwie do zrzeszonych pod szyldem DMN Norwegów.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan
Josef Satan 21-02-2018 11:29

paralotniarz napisał:
Była wzmianka o ostrzelaniu przy pomocy AK 47 lub kałacha restauracji w Oslo na Torggata???

Olaboga, to wojna juz sie zaczela?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Radoslaw Chilinski
Radoslaw Chilinski 20-02-2018 23:02

Była wzmianka o ostrzelaniu przy pomocy AK 47 lub kałacha restauracji w Oslo na Torggata???

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 02-02-2018 16:35

marino67 napisał:
Ostatnio zbyt prawicowe wypowiadał em się na fb I pejsy zlikwidował mi konto .cenzura socjalistyczna wszędzie .polecam program .w realu 24 tv.

... zdjecie profilowe
...to może była przyczyna
...wrzuc tutaj na to forum to co tam nabazgrałeś
...i jak tutaj tez zlikwiduja ci konto
...to moze jest większy problem
...niz tylko cenzura
...intelektualnych wypowiedzi

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
marek c
marek c 02-02-2018 15:00

Ostatnio zbyt prawicowe wypowiadał em się na fb I pejsy zlikwidował mi konto .cenzura socjalistyczna wszędzie .polecam program .w realu 24 tv.

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marian Paździoch
Marian Paździoch 01-02-2018 14:08

Rok 2018 planowana liczba przyjętych uchodźców ok 3000
Rok 2018 planowana akcja terrorystyczna ze strony muzułmanów
Rok 2018 i gdzie tu logika

9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas