Rozlicz podatek do 31 maja

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Skazany na 21 lat otrzymał zawieszenie kary. To ewenement w Norwegii

Monika Pianowska

14 marca 2023 15:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Skazany na 21 lat otrzymał zawieszenie kary. To ewenement w Norwegii

Zawieszenie wykonania kary reguluje art. 35 ustawy o wykonywaniu kar. stock.adobe.com/ fot. Roland Magnusson/ tylko do użytku redakcyjnego

13 marca skazany na 21 lat pozbawienia wolności były szef policji Eirik Jensen został tymczasowo zwolniony z więzienia ze względu na stan zdrowia. To pierwszy raz w Norwegii, gdy osoba z tak długim wyrokiem otrzymała orzeczenie o tzw. zawieszeniu kary.
Jak pisze Dagbladet, Jensen (65 l.) będzie przebywał na wolności przez minimum sześć miesięcy, podczas gdy takie przerwy udzielane są na okres do czterech tygodni, z możliwością przedłużenia.

Przebywał w izolacji

Zawieszenie wykonania kary reguluje art. 35 ustawy o wykonywaniu kar. Jak głosi: „Służba Więzienna może postanowić o zawieszeniu wykonania kary, jeżeli wymaga tego stan zdrowia skazanego lub gdy zachodzą inne szczególnie ważne przyczyny, którym nie można zaradzić w żaden inny sposób”.
Eirik Jensen przebywał w dobrowolnej izolacji w zakładzie karnym Kongsvinger. Funkcjonariusze codziennie proponowali mu różne zajęcia i jedzenie, jednak osadzony nie brał udziału w działaniach społecznych i odmawiał posiłków.
Były najwyższy funkcjonariusz policji został skazany w 2020 roku na 21 lat więzienia za rażącą korupcję i współudział w imporcie dużych ilości haszyszu do Norwegii. Już wtedy na łamach Oslo Avisa tłumaczył, że nie ma motywacji do angażowania się we wspólnotę więzienną.

Musiał spełnić wymagania

Służba Więzienna nie może odpowiadać na pytania prasy ze względu na obowiązek zachowania poufności. Oprócz stanu zdrowia istnieje jednak kilka aspektów, które należało ocenić zgodnie z wytycznymi Norweskiej Służby Więziennictwa i Probacji. Według VG chodzi o to, czy istnieje powód przypuszczać, że podczas przerwy więzień popełni nowe przestępstwo, że po przerwie nie stawi się z powrotem w zakładzie karnym, by uniknąć realizacji wyroku, oraz że złamie warunki przerwania kary lub nadużyje przerwy w jakikolwiek inny sposób.
Eirik Jensen nie kwalifikuje się jednak do zwolnienia bezwarunkowego. Przerwę ma spędzić z rodziną i przyjaciółmi.
Źródła: Dagbladet, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jahu201

19-03-2023 12:41

No tak, sami swoi...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok