Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rząd szykuje „pakiet powrotowy” dla emigrantów. W planach m.in. ulgi podatkowe Aktualności
Maja Zych 18 lutego 2019
12:09

Rząd szykuje „pakiet powrotowy” dla emigrantów. W planach m.in. ulgi podatkowe

21
Skomentuj
Norwegia jest wśród Polaków jednym z głównych kierunków emigracji zarobkowej po 2004 roku. MN
W piątek 15 lutego minister przedsiębiorczości i technologii ujawniła pomysł rządu, który ma zachęcić Polaków mieszkających za granicą do powrotu do kraju. Chodzi m.in. o specjalnie przygotowane ulgi podatkowe, które mają ściągnąć z powrotem do kraju emigrantów zarobkowych. Szczegóły dotyczące warunków pakietu są jeszcze nieznane. 
Na razie plan jest w trakcie negocjacji, jednak już teraz szacuje się, że po wprowadzeniu ulg aż 30 proc. Polaków może wrócić do kraju.
Reklama

Pakiet „na zachętę”

W ostatnim czasie rozpoczęły się rozmowy między minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz, ministrem finansów Teresą Czerwińską oraz premierem Mateuszem Morawieckim na temat ulg, które miałyby być skierowane specjalnie do osób, które jakiś czas temu wyjechały zarobkowo za granicę. Pakiet ma zachęcić do powrotu do kraju oraz wsparcia polskiego rynku pracy, który zmaga się obecnie z dużym zapotrzebowaniem na siłę roboczą.

Dokładne założenia „pakietu powrotowego” nie są na razie znane, jednak głównym punktem mają być ulgi podatkowe. Podobne rozwiązania, na których chce wzorować się polski rząd, wprowadziła w ubiegłym roku m.in. Portugalia i Czechy. Minister Emilewicz szacuje, że mogą one przyciągnąć do kraju nawet 30 proc. Polaków przebywających za granicą.

Nie tylko dla Polaków z Wysp Brytyjskich

Planowanie projektu zbiega się w czasie z negocjacjami w sprawie Brexitu, które wzbudzają niepewność wśród wielu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Dla części z nich „planem B” jest przeprowadzka do Norwegii, która wciąż ma duże zapotrzebowanie na polskich pracowników. Minister Emilewicz zapowiedziała jednak, że ulgi nie będą dotyczyć jednak tylko emigrantów z Wysp, ale wszystkich, którzy wyjechali podczas tzw. nowej fali emigracji po 2004 roku. 

Zdaniem minister Emilewicz polski rynek pracy znacznie rozwinął się w ciągu ostatnich lat, a osoby, które już jakiś czas temu wyjechały z kraju, nie zdają sobie sprawy z jego potencjału. Zwraca się szczególną uwagę na duże zapotrzebowanie na pracowników, które pracodawcy częściowo zaspokajają siłą roboczą z Ukrainy. Powrót do kraju Polaków mieszkających za granicą mógłby dlatego pozytywnie wpłynąć problem z obsadzeniem rosnącej liczby wakatów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 20-02-2019 13:36

Xx1 napisał:
Doskonale zdaję sobie sprawę ze w Norwegi dużo szybciej zarobimy na iPhona czy kredyt na nowe auto, ale czy to jest najważniejsze? Z materialnych rzeczy to jedzenie i mieszkanie jest w Norwegi najbardziej drogie. Ja wydaję kilkanaście tysięcy na samo jedzenie, więcej niż kosztuje wypasiony iPhone czy leasing na Porshe (tu strzelam, ale myśle ze za kilkanaście tysięcy na miesiąc Porshe można jeździć). Na kilka osób to i tak wychodzą śmieszne pieniądze na głowę dziennie. Osobiście gdybym mógł cofnąć czas nigdy bym z kraju nie wyjeżdżał.
Przecież w PL też największą część budżetu pochłania jedzenie i mieszkanie.

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 19-02-2019 20:39

Doskonale zdaję sobie sprawę ze w Norwegi dużo szybciej zarobimy na iPhona czy kredyt na nowe auto, ale czy to jest najważniejsze? Z materialnych rzeczy to jedzenie i mieszkanie jest w Norwegi najbardziej drogie. Ja wydaję kilkanaście tysięcy na samo jedzenie, więcej niż kosztuje wypasiony iPhone czy leasing na Porshe (tu strzelam, ale myśle ze za kilkanaście tysięcy na miesiąc Porshe można jeździć). Na kilka osób to i tak wychodzą śmieszne pieniądze na głowę dziennie. Osobiście gdybym mógł cofnąć czas nigdy bym z kraju nie wyjeżdżał.

15
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
cham
cham 19-02-2019 19:21

W Polsce sa takie wsie, gdzie ludzie zyja ze strzyzenia sie wzajemnie A mogli przeciez sprowadzic ukrainca zeby ich strzygl. Tego jednak nie robia bo to prawdziwi patryjoci

-16
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 19-02-2019 18:42

ellada napisał:
boj fra oszlo
W sam punkt, \' głupi mądrego nie zrozumie\' ale postaram wytłumaczyć Ći podstawy prostym językiem, może zrozumiesz i następnym razem zanim napiszesz kolejny bez sensu komentarz, może pomyślisz.
A więc boju fra oszlo, węgiel z Rosji jest sprowadzany tylko i wyłączenie przez polskich przedsiębiorców. Nawet i Ty możesz sprowadzić węgiel np. z Rosji i go w Polsce sprzedawać, tu rząd nie ma nic do tego, wolny rynek.
A jeśli chodzi o tramwaje dla Polskich miast, tu decydują prezydenci danych miast. W Warszawie trzaskowski z PO wybrał koreańskie tramwaje zamiast Polskich ! Tu trzaskowski miał wybór, mógł kupić Polski produkt, ale jak zwykle PO wspiera inne kraje.


...madrego to i warto posluchac
...zaprzeczasz sam sobie
...mogli wybrac polski wyngiel,nieprawdaz?
...a faktycznie rzad nie ma nic do tego..tzn. do tramwaji w samorzadach...

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kamil Przybył
Kamil Przybył 19-02-2019 17:50

boj fra oszlo
W sam punkt, ' głupi mądrego nie zrozumie' ale postaram wytłumaczyć Ći podstawy prostym językiem, może zrozumiesz i następnym razem zanim napiszesz kolejny bez sensu komentarz, może pomyślisz.
A więc boju fra oszlo, węgiel z Rosji jest sprowadzany tylko i wyłączenie przez polskich przedsiębiorców. Nawet i Ty możesz sprowadzić węgiel np. z Rosji i go w Polsce sprzedawać, tu rząd nie ma nic do tego, wolny rynek.
A jeśli chodzi o tramwaje dla Polskich miast, tu decydują prezydenci danych miast. W Warszawie trzaskowski z PO wybrał koreańskie tramwaje zamiast Polskich ! Tu trzaskowski miał wybór, mógł kupić Polski produkt, ale jak zwykle PO wspiera inne kraje.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 19-02-2019 16:59

ellada napisał:
Brawo PiS !
Widać że ten rząd chce powrotu rodaków, chce lepszej Polski, chce rozwijać Polskę !
A PO ?! Właśnie prezydent Warszawy kupił 160 koreańskich tramwajów, a mamy polskie Pesa !
SZOKK !


...gupi mundrego nigdy nie zrozumiecheer: :
...a moze z innej beczki skoro tak lubisz pys
...dlaczego polski rzad kupuje wyngiel z Rosji skoro w Polsce polskiego w brud!

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Lukasz Jablonski
Lukasz Jablonski 19-02-2019 12:37

Xx1 co Ty mowisz? W polsce zarabiasz 6000 i twierdzisz ze wszysto 3,5 razy tansze... Kup se w Polsce np tv. Samsung 55'qled q9fn , okolo 5500pl i co Ci zostanie na zycie?? Ten sam tv kupuje w No i ile zostaje na zycie przy zarobkach 28k ?? Sprawdz i se pilicz...

14
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Ola123
Ola123 19-02-2019 12:14

Moze i ten kierowca ma 6000. Mieszka caly miesiac w szoferce ale jak go zapytasz ile ma na umowie a ile dostaje w reke to sie zdziwisz. Bo na umowach średnio mają 3000zl. A diety podpisuje że otrzymał. a nie dostał. Jeżdża po całej europie. Wiec wiadomo że u enerytura nisja będzie.Pis póki co nie zacheca a wrę przeciwnie.,bo podnosząc podatki dla pendlerów daje im do myślenia czy nie zabrać całej rodziny do Norwegii

9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kamil Przybył
Kamil Przybył 19-02-2019 10:34

Brawo PiS !
Widać że ten rząd chce powrotu rodaków, chce lepszej Polski, chce rozwijać Polskę !
A PO ?! Właśnie prezydent Warszawy kupił 160 koreańskich tramwajów, a mamy polskie Pesa !
SZOKK !

-2
Odpowiedz