Spiesz się, zostało tylko:

8
DNI

Ostatnia szansa na rozliczenie podatku!

Odzyskaj podatek

Aktualności

Rząd planuje zmiany w obostrzeniach: nowe przepisy w zamkniętych gminach, koniec zaświadczeń o przebytym COVID-19

Emil Bogumił

01 lutego 2021 14:15

Udostępnij
na Facebooku
1

Głównym celem rządu jest walka z brytyjską mutacją koronawirusa. /zdjęcie poglądowe Fot. Wasielgallery, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Rada Ministrów poinformowała, że część restrykcji obowiązujących w zamkniętych gminach zostanie zliberalizowana. Zmianie ulegnie także liczba miejscowości, które zostały objęte dodatkowymi środkami kontroli. Rząd znalazł także sposób na unikanie kwarantanny na podstawie zaświadczenia o przebytym COVID-19.
Reklama
31 stycznia wszedł w życie przepis, który zaostrza przepisy dotyczące kwarantanny wjazdowej i przeprowadzenia testów po przekroczeniu norweskiej granicy. Regulacje mają być odpowiedzią na permanentnie pojawiające się fałszywe dokumenty, które zwalniały podróżnych z izolacji i konieczności diagnozy pod kątem zakażenia. Rząd ogłosił, że wszystkie wyjątki dla osób posiadających zaświadczenie o przebyciu COVID-19 zostały zlikwidowane. Zatwierdzona została tylko ta dokumentacja o przebytej chorobie, która pochodzi od norweskich instytucji służby zdrowia.

Takie zaświadczenie nie będzie już zwalniać z obowiązkowego przeprowadzenia testu na granicy lub kwarantanny wjazdowej. Aby uzyskać zwolnienie z wymogu przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa wykonanego nie później niż 24 godziny przed przybyciem do Norwegii, i kwarantanny wjazdowej, należy okazać dokumentację dotyczącą przebycia COVID-19. Zatwierdzono jedynie norweskie zaświadczenie przebytego zakażenia.

FHI oceni środki wprowadzone w zamkniętych gminach

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) oceni drugiego lutego, czy środki wprowadzone w zamkniętych gminach okazały się skuteczne. Już wcześniej, 31 stycznia, rząd zdecydował, że do obszaru szczególnego zagrożenia epidemicznego (Ring 1) włączone zostaną Sarpsborg, Halden, Moss i Våler. Fredrikstad i Hvaler dołączą do Ring 2, gdzie restrykcje są mniej surowe.

Gminy znajdujące się w Ring 1 od trzeciego lutego: Nordre Follo, Oslo, Ås, Sarpsborg, Halden, Moss, Våler.

Gminy znajdujące się w Ring 2 od trzeciego lutego: Asker, Bærum, Enebakk, Frogn, Indre Østfold, Lillestrøm, Lunner, Lørenskog, Moss, Nesodden, Nittedal, Rælingen, Vestby, Fredrikstad, Hvaler, Skiptvet, Rakkestad, Råde, Marker.

Od trzeciego lutego liberalizacja obostrzeń dotknie wybrane obszary życia publicznego w strefie szczególnego zagrożenia epidemicznego. Dzieci i młodzież do 20 roku życia będą mogli korzystać z basenów i zajęć sportowych, podobnie jak profesjonalni sportowcy. Zostanie otwarta część sklepów, przy jednoczesnym zamknięciu galerii handlowych. Do funkcjonowania powrócą także restauracje. Zalecenia zakazu odwiedzin zostaje zmienione na możliwość przyjęcia w domu pięciu gości. W strefie Ring 2 centra fitness zostaną otwarte dla mieszkańców gminy. Zajęcia sportowe ponownie będą dostępne również dla dorosłych. Otwarte zostaną także biblioteki.
Ostatnia zmiana przepisów została ogłoszona przez norweski rząd 31 stycznia o 22:00.

Ostatnia zmiana przepisów została ogłoszona przez norweski rząd 31 stycznia o 22:00. Fot. Torbjørn Kjosvold, Forsvaret (CC BY-NC 2.0)

Działania rządu skupiają się obecnie nad powstrzymaniem trzeciej fali pandemii, która wiązałaby się z rozprzestrzenianiem brytyjskiej mutacji koronawirusa. Surowe restrykcje przyniosły w ostatnich dniach efekty. Służba zdrowia poinformowała o spadku liczby nowych zakażeń. Pierwszego lutego odnotowano w Norwegii 173 przypadki infekcji. W ten sam dzień poprzedniego tygodnia służby mówiły o 279 zachorowaniach na COVID-19.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram