Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Rząd i służba bezpieczeństwa reagują na incydenty z dronami. Aresztowano syna rosyjskiego oligarchy

Emil Bogumił

20 października 2022 14:05

Udostępnij
na Facebooku
Rząd i służba bezpieczeństwa reagują na incydenty z dronami. Aresztowano syna rosyjskiego oligarchy

Problemy zauważalne są przede wszystkim w okolicy obiektów infrastruktury krytycznej. Fot. materiały prasowe Equinor

Norweska Służba Bezpieczeństwa Policji (PST) przejęła śledztwa w sprawie obserwacji dronów w Norwegii. W związku z tym aresztowano siedmioro obywateli Rosji. Wśród nich znalazł się Andrey Yakunin, syn jednego z oligarchów i przyjaciół Władimira Putina.
47-letni Rosjanin wpadł w ręce policji w Finnmarku 17 października. Do aresztowania doszło w Hammerfest. Oskarżono go o latanie dronem na Svalbardzie oraz w innych regionach kraju. Służby przeszukały także należącą do niego łódź. 18 października sąd przychylił się do wniosku policji o umieszczenie Yakunina w areszcie na dwa tygodnie. Mężczyzna bronił się, że posiada również obywatelstwo brytyjskie, a mieszka we Włoszech, dlatego nie powinny obejmować go sankcje. Posługiwał się jednak rosyjskim paszportem.

Andrey Yakunin to syn Władimira Jakunina, byłego szefa Kolei Rosyjskich i bliskiego współpracownika Władimira Putina. Po aneksji Krymu przez Rosję jego ojca umieszczono na liście sankcji Departamentu Stanu USA. Jak przypomina The Barents Observer, 47-latek publicznie sprzeciwił się rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W Norwegii wzrasta zagrożenie wywiadowcze

Jak zwracają uwagę norweskie służby, w Norwegii wzrosło zagrożenie wywiadowcze ze strony Rosji. To jeden z powodów szczególnej obserwacji infrastruktury krytycznej oraz dodatkowego patrolowania północno-wschodnich regionów kraju. W związku z nasileniem problemów dronów latających nad norweskimi obiektami, śledztwa przejęła Norweska Służba Bezpieczeństwa Policji. – Takie zagrożenie występuje również w normalnej sytuacji. I nie jest tak, że wszystkie zgłoszone obserwacje są podejrzane i powinny być dalej badane – uspokajała na konferencji, która odbyła się 19 października Hedviga Moe, wiceszefowa norweskich służb.
Służby otrzymały już 10 raportów dotyczących zaobserwowania dronów w pobliżu norweskiej infrastruktury naftowo-gazowej.

Służby otrzymały już 10 raportów dotyczących zaobserwowania dronów w pobliżu norweskiej infrastruktury naftowo-gazowej. fot. materiały prasowe Equinor

Coraz trudniejszą sytuację skomentował również premier Jonas Gahr Støre. – Niedopuszczalne jest, aby zagraniczny wywiad korzystał z dronów nad norweskimi lotniskami – odniósł się do ostatnich aresztowań. Zwrócił także uwagę, że rząd potępia naruszenia prawa przez obywateli Rosji. – Nie chcemy, aby ktokolwiek latał nad ważną infrastrukturą w Norwegii. Będziemy dążyli do zakończenia tego procederu – stwierdził premier na krajowym spotkaniu związkowców LO, które odbyło się 19 października.

Pierwsze organizacje chcą zakazu używania dronów

Lederne – organizacja zrzeszająca menedżerów i pracowników sektorów krytycznych – domaga się wprowadzenia zakazu latania dronami nad Norwegią. Związkowcy chcą, by nowe przepisy obowiązywały do momentu poprawy obecnej sytuacji międzynarodowej. – Nie należy niepotrzebnie pogarszać bezpieczeństwa kraju – argumentują.

Organizacja twierdzi, że potrzebę wprowadzenia zakazu można uargumentować zarówno sytuacją za granicą, jak i w samej Norwegii. – Coraz więcej naszych członków zastanawia się, dlaczego Norwegia nie usuwa wszystkich niepotrzebnych zagrożeń związanych z niekontrolowanym użyciem dronów – czytamy w komunikacie prasowym. – Ruch dronów jest niepotrzebnym dodatkowym obciążeniem i uciążliwością dla pracowników, którzy mają w pracy kontakt z samolotami i śmigłowcami. […] To samo dotyczy pracowników obszarów przemysłowych, kolejnictwa – twierdzi Lederne.
W wyniku wzrostu zagrożenia wywiadowczego, również działań przy użyciu dronów, norweska infrastruktura krytyczna została zabezpieczona przez wojsko i policję.

W wyniku wzrostu zagrożenia wywiadowczego, również działań przy użyciu dronów, norweska infrastruktura krytyczna została zabezpieczona przez wojsko i policję. Fot. materiały prasowe Norweskich Sił Zbrojnych

Działania mające na celu wyeliminowanie dronów z norweskiej przestrzeni powietrznej związane są m.in. z rosnącym zagrożeniem wywiadowczym ze strony Rosji. 17 października policja w oświadczeniu prasowym poinformowała, że zatrzymano czworo obywateli rosyjskich, którzy fotografowali obiekty objęte całkowitym zakazem robienia zdjęć. Sześć dni wcześniej na przejściu granicznym w Storskog policja aresztowała 50-letniego Rosjanina. W trakcie rutynowej kontroli w jego bagażu znaleziono drony oraz dyski twarde.

Źródła: Lederne, politiet.no, NRK, Nettavisen, The Barents Observer, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok