Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Rośnie zagrożenie atomowe. Ministerstwo Zdrowia nakazuje gminom gromadzić zapasy jodu

Redakcja

03 stycznia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Rośnie zagrożenie atomowe. Ministerstwo Zdrowia nakazuje gminom gromadzić zapasy jodu

Jedna z łodzi podwodnych o napędzie atomowym, które pływają po norweskich wodach. Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/Ministry of Defence

Norweskie władze boją się skażenia radioaktywnego. Już teraz obserwują wzrost rakotwórczego promieniowania, za co odpowiada wzmożony ruch statków o napędzie atomowym i stare elektrownie jądrowe. Ministerstwo Zdrowia chce, by każda gmina zgromadziła zapas jodu, podawanego w przypadku katastrofy atomowej.

Niebezpieczeństwo rośnie

Norweski Urząd Ochrony przed Promieniowaniem (NRPA), przynależny do Ministerstwa Zdrowia (Sosial- og helsedirektoratet), wydał opinię o rosnącym zagrożeniu atomowym. Jednym z powodów do obaw są liczne statki o napędzie atomowym, pływające u wybrzeży Norwegii. Władze mają też na uwadze starzejące się elektrownie i sytuację na świecie – dyskusje o zagrożeniach płynących z posiadania broni atomowej każdego dnia wybrzmiewają równie głośno.
Ministerstwo próbuje przewidzieć potencjalną, dramatyczną w skutkach katastrofę grożącą skażeniem radioaktywnym. Politykom sen z powiek spędzają głównie wizje możliwej katastrofy jednego ze statków o jądrowym napędzie. Zatopienie takiego okrętu u brzegu Norwegii byłoby tragedią straszliwą w skutkach.

Czas ma znaczenie

Z tego powodu gminy powinny zadbać o zapas jodu, stosowanego jako pierwsza pomoc przy podejrzeniu napromieniowania. Jod musi być podany w ciągu 4 godzin od narażenia na szkodliwe działanie promieni. Dlatego Ministerstwo Zdrowia każe władzom gminnym sprowadzać ten związek chemiczny z Oslo, by znajdował się do natychmiastowej dyspozycji ludności w każdej części Norwegii.

W Polsce jod w formie płynnej (tzw. płyn Lugola) podawano za darmo ludziom w 1986 roku po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Działanie jodu zapobiega rozwojowi raka tarczycy, który jest najczęstszym powikłaniem po napromieniowaniu.

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok