Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Restauracje i hotele wysyłają pracowników na permittering: pierwsze efekty ograniczeń w funkcjonowaniu branży

Emil Bogumił

09 listopada 2020 11:59

Udostępnij
na Facebooku
Restauracje i hotele wysyłają pracowników na permittering: pierwsze efekty ograniczeń w funkcjonowaniu branży

Branża gastronomiczna i hotelarska po raz kolejny masowo wysyłają pracowników na permittering. Fot. pxfuel.com

Norweska sieć hoteli Thon Hotels rozpoczyna wysyłanie pracowników na permittering. Sytuacja wiąże się z wprowadzeniem surowych restrykcji w Oslo i Bergen, które utrudniają prowadzenie działalności. Podobne kroki podejmują restauracje Egon, Big Bite, Peppe's Pizza i TGI Friday's.
Grupa Norrein AS posiada ponad 50 restauracji i hoteli w całej Norwegii. Do najpopularniejszych należą lokale marki Egon. Właściciele przyznają, że na permittering wysłano już sporo pracowników. – Najprawdopodobniej odeślemy do domów dużo więcej osób. Wskaźnik wysyłania na permittering będzie różny, w zależności od miasta – komentuje w rozmowie z E24 Dan Robert Halshamn, z Norein AS. Przedstawiciele grupy przyznają, że pracują nad rozwiązaniem obecnej, trudnej sytuacji. Podobne kroki podejmują osoby zarządzające Umoe Restaurants. Grupa zatrudnia 4 tys. pracowników w TGI Friday's, Starbucks, Peppe's Pizza i La Baguette. W niektórych miastach, jak na przykład w Oslo, od 9 listopada restauracje być otwarte, ale zabrania się w nich sprzedaży alkoholu.

Powrót kryzysu w branży hotelarskiej

Druga fala zachorowań na COVID-19 i następujący w jej wyniku kryzys są problemem również dla branży hotelarskiej. Popularne hotele posiadały w październiku rekordowo niskie obłożenie wynoszące 20 proc. Wpływ na to miały m.in. lokalne środki ostrożności, które funkcjonowały m.in. w Oslo oraz Bergen. Spadek dochodów zmusił właścicieli obiektów noclegowych do odesłania pracowników do domów. – Nie wolno nam organizować imprez masowych, co oznacza odwołanie większości kursów, konferencji oraz wydarzeń towarzyskich. [...] Oczywiste jest, że w tej sytuacji będziemy zmuszeni odesłać pracowników na permittering. Na razie nie wiadomo o jakich liczbach mowa – skomentował Morten Thorvaldsen, jeden z wiceprezesów sieci Thon Hotels.
Branża gastronomiczna i hotelarska najmocniej odczuły kryzys już w marcu. Obecnie sytuacja powtarza się.

Branża gastronomiczna i hotelarska najmocniej odczuły kryzys już w marcu. Obecnie sytuacja powtarza się. Źródło: fotolia.com/ royalty free

Norweski rząd przewidział wysoki spadek obrotów w wybranych branżach i masowe wysyłanie pracowników na permittering. W związku z tym, okres wypłacania zasiłku w podwyższonej kwocie został przedłużony do 31 marca 2021 roku. Ma to pozwolić bezrobotnym lepiej poradzić sobie z trudną sytuacją ekonomiczną.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok