Norwegowie rewidują nastawienie wobec migracji, ale nadal zostaje ono pozytywne.
Fot. Adobe Stock, licencja standardowa (zdjęcie poglądowe)
Norwegowie coraz bardziej podzieleni w ocenie imigracji. Choć większość wciąż dostrzega pozytywny wkład imigrantów w życie kraju, rośnie liczba tych, którzy chcą zaostrzenia przepisów azylowych – wynika z najnowszego badania Centralnego Biura Statystycznego (SSB).
W 2023 roku odnotowano najwyższy poziom akceptacji imigracji w historii badania, co wiązano z solidarnością wobec ukraińskich uchodźców po rosyjskiej inwazji. W 2025 roku 24 proc. respondentów stwierdziło, że należy zaostrzyć zasady przyznawania azylu i pobytu dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl, a tylko 13 proc. uważa, że powinny być one łagodniejsze.
To odwrócenie proporcji w stosunku do wyników z lat 2022–2023. Stanowi także powrót do poziomów sprzed wojny w Ukrainie.
Czy uchodźcom powinno być prościej uzyskać pozwolenie na pobyt w Norwegii? Czarny - bez zmian, niebieski - należy utrudnić proces, zielony - należy ułatwić proces Il. SSB
Praca i kultura postrzegane pozytywnie
Większość respondentów zgadza się, że imigranci wnoszą pozytywny wkład w norweskie życie zawodowe (79 proc.) i kulturalne (70 proc.), choć w obu przypadkach odnotowano kilkupunktowy spadek poparcia w porównaniu z 2024 rokiem. Jednocześnie 62 proc. badanych nie uważa, że imigranci są źródłem zagrożenia dla bezpieczeństwa, a 61 proc. odrzuca twierdzenie, że nadużywają oni systemu świadczeń socjalnych
Coraz więcej osób ma kontakt z migrantami
Od 2002 roku liczba osób mających kontakt z imigrantami wzrosła z 67 do 85 proc. Najczęstsze formy kontaktu to miejsce pracy (60 proc.), grono znajomych (44 proc.) i sąsiedztwo (38 proc.). 44 proc. respondentów ma codzienny kontakt z imigrantami, a 41 proc. co tydzień. Większość ocenia te relacje jako zdecydowanie pozytywne.
Postawy wobec imigracji są wyraźnie powiązane z poziomem wykształcenia i intensywnością kontaktu z imigrantami. Osoby z wyższym wykształceniem i szeroką siecią kontaktów z imigrantami wyrażają bardziej pozytywne opinie. Również młodsi respondenci i kobiety wykazują większe poparcie dla równego traktowania imigrantów, w tym w zatrudnieniu.
Czy migranci są źródłem niepewności? Czarny - nie zgadzam się, zielony - zgadzam sięIl. SSB
Około 40 proc. respondentów uważa, że imigranci powinni starać się upodobnić do Norwegów. Kolejnych 42 proc. jest przeciwnego zdania. Wyniki odzwierciedlają podzielone opinie na temat oczekiwań wobec integracji kulturowej w Norwegii.
W 2025 roku Centralne Biuro Statystyczne przeprowadziło kolejną edycję badania opinii Norwegów na temat imigrantów i imigracji. Dane pochodzą z pierwszego kwartału roku i uwzględniają odpowiedzi 1 063 respondentów w wieku 16–79 lat. Badanie, finansowane przez norweskie Ministerstwo Pracy i Integracji Społecznej, wykazało drugi z rzędu spadek pozytywnych postaw wobec imigracji, choć ogólny trend od 2002 roku pozostaje rosnący.
15 godzin temu
2
0
Zgłoś