Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Ponad 1000 ataków na pracowników NAV. Audyt po zabójstwie pracowniczki

Emil Bogumił

25 września 2021 16:30

Udostępnij
na Facebooku
6
Ponad 1000 ataków na pracowników NAV. Audyt po zabójstwie pracowniczki

Statystyki dotyczące ataków na pracowników NAV spadają, ale wciąż pozostają wysokie. Fot. Gorm Kallestad, NTB scanpix (CC BY-NC 4.0)

Pracownicy Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) muszą zmagać się z ponad dwoma tysiącami ataków rocznie, wynika ze statystyk. Instytucja planuje wzmocnić bezpieczeństwo urzędników. To efekt napaści z 20 września, podczas której zginęła kobieta, a kolejna została ranna.
W poniedziałek w oddziale NAV w Bergen nożownik zaatakował dwie kobiety. Mężczyzna został aresztowany i przebywa w areszcie. Jest oskarżony o zabójstwo oraz ciężkie uszkodzenie ciała. Jak informuje instytucja, zdarzenie jest jednym z ponad 1000 incydentów do których doszło w biurach urzędu w całym kraju. Do pierwszego września pracownicy NAV zmierzyli się z 1042 atakami. Od stycznia do końca sierpnia 2021 roku zgłoszono trzy ataki fizyczne. Pozostałe to groźby oraz inne przykłady mowy nienawiści.

Statystyki dają nadzieję

– Misją NAV jest pomaganie tym osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Niestety, możliwość otrzymania gróźb lub niebezpieczeństwo występowania aktów przemocy jest elementem naszej pracy – komentuje na łamach NRK Hans Christian Holte, dyrektor NAV. Jak wynika ze statystyk instytucji, urzędnicy spotykają się z coraz mniejszą liczbą ataków słownych lub fizycznych. Najgorzej wypada pod tym względem 2016 rok. Wówczas urzędnicy instytucji musieli zmierzyć się z 2 468 incydentami. Od tamtej pory statystyka spada:

  • 2017 – 2 169,
  • 2018 – 2 339,
  • 2019 – 2 251,
  • 2020 – 1 702.
Urzędnicy najczęściej muszą stawić czoła kierowanym pod ich adresem obelgom. Popularną formą ataku są również groźby zaatakowania, samookaleczenia lub samobójstwa, a także akty wandalizmu, nękanie i ataki fizyczne.

Urzędnicy najczęściej muszą stawić czoła kierowanym pod ich adresem obelgom. Popularną formą ataku są również groźby zaatakowania, samookaleczenia lub samobójstwa, a także akty wandalizmu, nękanie i ataki fizyczne. Fot. Ssu / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Z badań norweskiego ośrodka badawczego Fafo wynika, że w 2019 roku 37 proc. pracowników NAV doświadczył w ciągu ostatnich 12 miesięcy przemocy słownej lub fizycznej. Po ataku z 20 września audyt ma zostać powtórzony. Władze instytucji chcą dowiedzieć się, jak wzmocnić bezpieczeństwo pracowników urzędu. – Nie chcemy odgradzać się od ludzi. Mamy plan lepiej ich poznać – podsumowuje planowane działania Anne Kverneland Bogsnes, dyrektor NAV Vestland.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

29-09-2021 00:40

gregorek0078 napisał:
Dobrze jakby zrobili statystykę z jakich krajów byli ci atakujący.
Jakby znali i zrobili. To Co.

gregorek0078 Gradalski

23 godzin temu

Dobrze jakby zrobili statystykę z jakich krajów byli ci atakujący.

Napisz do kaczyńskiego, on potrzebuje wrogów.

Keri H

25-09-2021 22:21

NAV jest tak samo pomocny, jak i niszczacy. Znam jedno i drugie z wlasnej autopsji. Ogolnie bardzo zle oceniam NAV.

Dobrze jakby zrobili statystykę z jakich krajów byli ci atakujący.

Xx1

25-09-2021 18:18

Do kontaktu z bezrobotnymi zatrudnić komandosów lub policję…

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok