Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Polska nie blokuje tranzytu. Oświadczenie polskiego MSZ Aktualności
Natalia Szitenhelm 26 marca 2020
10:24

Polska nie blokuje tranzytu. Oświadczenie polskiego MSZ

2
Skomentuj
Siedziba MSZ/zdjęcie ilustracyjne wikimedia.org/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL
- W związku z coraz częściej pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami o blokowaniu przez polskie służby tranzytu przez Polskę produktów zaopatrzenia medycznego stanowczo podkreślamy, że doniesienia te są nieprawdziwe – informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Chodzi o tranzyt środków dezynfekujących z Polski do Norwegii.
Reklama

Polska nie blokuje tranzytu

W odpowiedzi na nasze zapytanie, czy na linii Polska-Norwegia istnieje jakikolwiek spór związany z ww. tranzytem, otrzymaliśmy odpowiedź polskiego resortu:

Podobnie jak w innych krajach europejskich kwestie dotyczące wywozu określonych produktów medycznych zostały uregulowane prawnie w związku z nadzwyczajną sytuacją. W Polsce reguluje je rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Wyjątkowy czas wymaga wyjątkowego działania, dlatego krajowa produkcja środków ochronnych w głównej mierze posłużyć ma zabezpieczeniu Polski i jej obywateli. Stąd wprowadzone czasowe ograniczenie możliwości wywozu produktów medycznych z terytorium Polski. Wywóz może się odbywać w wyjątkowych przypadkach, jedynie po uzyskaniu zgody odpowiednich władz (wojewodów).

Obecnie mamy do czynienia z nasilającą się dezinformacją, również dotyczącą produktów zaopatrzenia medycznego. Wszelkie informacje jakoby Polska blokowała tranzyt przez swoje terytorium produktów zaopatrzenia medycznego są nieprawdziwe.

Ministerstwo opublikowało także oświadczenie, w którym informuje: 

Informujemy, że kwestie wywozu z Polski określonych produktów medycznych reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Zgodnie z treścią tego rozporządzenia ograniczenia wywozowe dotyczą wyłącznie produktów produkowanych na terytorium Polski lub zakupionych przez polskiego przedsiębiorcę w celu dalszej redystrybucji. W tym przypadku przedsiębiorca ma obowiązek powiadomić wojewodę właściwego dla siedziby albo miejsca swojego zamieszkania zamiarem wywozu lub zbycia poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Takie zgłoszenie wojewoda niezwłocznie przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia. Te regulacje mają na celu zagwarantowanie by rodzima produkcja w pierwszej kolejności zabezpieczała przed zagrożeniami epidemiologicznymi na terytorium RP.

Norenco Polska także dementuje

W poprzednim tekście zamieściliśmy także komentarz firmy Norenco Polska, która również dementuje informacje:
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Michal S
Michal S 26-03-2020 18:13

Ten Vedum to niezły populista, jak widać hołota łyka jego propagandę bez zastanowienia. Menda a nie polityk.

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 26-03-2020 17:00

A Norwedzy domagają się wstrzymana grantów hahahahahaha

resett.no/2020/03/26/polen-stanser-ekspo...ardhjelp-til-landet/

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas