Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Aktualności

Polska i Europa wybierają europarlamentarzystów. Drastyczny spadek frekwencji

Emil Bogumił

09 czerwca 2024 18:49

Udostępnij
na Facebooku
Polska i Europa wybierają europarlamentarzystów. Drastyczny spadek frekwencji

Polacy mogą zagłosować do 21:00. Fotolia.com / Royalty Free

Polacy w kraju i za granicą wybierają przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie trwa także w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Obywatele RP oddają głosy do 21:00.

Frekwencja na godzinę 17:00

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego do godziny 17:00 wyniosła 28,20 proc. Podczas analogicznego głosowania w 2019 roku odsetek Polaków, którzy wrzucili karty do urny wynosił 32,51 proc. Najwyższą aktywność obywateli odnotowano w województwach mazowieckim, małopolskim i pomorskim. Najmniej mieszkańców zagłosowało w województwie opolskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim.

Poniżej: do mediów spływają pierwsze dane dotyczące głosowania w innych państwach.

Frekwencja na godzinę 12:00

– W wyborach do Parlamentu Europejskiego według stanu na godzinę 12:00 liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosła 11,66 proc. – poinformował szef PKW Sylwester Marciniak. Pięć lat wcześniej wskaźnik wyniósł 14,39 proc. Najwyższą frekwencję (12,80 proc.) odnotowano w woj. małopolskim. Z kolei najniższą (9,87 proc.) w woj. opolskim.

W ujęciu pięcioletnim najwyższy spadek liczby wyborców głosujących do 12:00 odnotowano w Polsce południowo-wschodniej. Ponad cztery proc. mniej zagłosowało w Lubelskiem, Małopolsce i na Podkarpaciu. 3,86 proc. wyborców straciło Świętokrzyskie. Najstabilniej wygląda sytuacja na Pomorzu i województwach zachodnich.

Źródło: Parlament Europejski

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok