Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Policja wprowadza amnestię na nielegalną broń: będzie ją można oddać anonimowo i bez konsekwencji Aktualności
Monika Pianowska 01 marca 2017
08:00

Policja wprowadza amnestię na nielegalną broń: będzie ją można oddać anonimowo i bez konsekwencji

3
Skomentuj
Norwegia wprowadza amnestię na nielegalną broń. http://www.publicdomainpictures.net - public domain
Na mocy amnestii zapowiedzianej 28 lutego przez policję mieszkańcy Norwegii będą mogli bez żadnych konsekwencji pozbyć się posiadanej przez siebie nielegalnej broni. Wystarczy, że między 1 marca a 31 maja dostarczą ją na najbliższy komisariat lub do biura szeryfa.
Reklama
Podczas amnestii możliwe stanie się także zarejestrowanie broni, na którą dana osoba nie ma licencji, a chciałaby ją zachować zgodnie z prawem. W przypadku kiedy posiadacz zechce po prostu zrzec się nielegalnej broni, będzie mógł to zrobić anonimowo – podkreśla na swojej oficjalnej stronie norweska policja.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Jak twierdzi na łamach Stavanger Aftenbladet Leif Ole Topnes, przewodniczący oddziału policji ds. administracji i imigrantów, która zajmuje się m.in. kontrolą paszportów i wystawianiem dokumentów na posiadanie broni, funkcjonariusze mają na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo norweskiej społeczności. – Broń sama w sobie nie stanowi zagrożenia. Staje się niebezpieczna dopiero wtedy, gdy trafi w niepowołane ręce – twierdzi Topnes.

Żadnych konsekwencji prawnych

Policja uspokaja, że od 1 marca do 31 maja można albo po prostu anonimowo pozostawić broń na komisariacie, albo zaplombować ją i poprosić na miejscu o jej zarejestrowanie. Wtedy zainteresowani będą ją mogli zatrzymać na własny użytek bądź też sprzedać zgodnie z prawem. Właściciele nielegalnej broni w czasie amnestii nie ryzykują utraty aktualnie posiadanej licencji na inną broń ani możliwości jej przedłużenia.

Funkcjonariusze apelują o rozsądek, ponieważ za przechowywanie niezarejestrowanej broni można trafić do więzienia na dwa lata, a w wyjątkowych przypadkach – nawet na sześć.

Amnestia przynosi obopólne korzyści

To nie pierwszy raz, kiedy w Norwegii ogłoszono przywileje dla osób posiadających broń bez licencji. Wcześniej amnestię wprowadzano tam już dwa razy: w 2004 i 2008 roku. Wtedy miała ona miejsce między 1 maja a 30 września.
W efekcie w samym regionie Rogaland policja zyskała 230 sztuk nielegalnie posiadanej broni – potwierdza Leif Ole Topnes. W przewadze były to strzelby i dubeltówki, ale zdarzały się również pistolety maszynowe.

Większość broni przekazanej służbom policyjnym została znaleziona przez właścicieli w piwnicy lub na strychu. Część z nich otrzymała niechciane uzbrojenie w spadku. Leif Ole Topnes spekuluje w rozmowie ze Stavanger Aftenbladet, że być może kiedyś broń ta była legalna, lecz jej obecni posiadacze w odpowiednim czasie nie zatroszczyli się o jej przerejestrowanie.

Wskazówki policji: jak obchodzić się z bronią?

Norweska policja umieściła na swojej oficjalnej stronie wskazówki dotyczące postępowania z bronią, którą chciałoby się przekazać odpowiednim służbom na mocy amnestii.

– Kiedy podnosisz broń, trzymaj dłonie z dala od spustu, a lufę skieruj w bezpiecznym kierunku. Upewnij się, że broń nie jest nabita. Schowaj ją do futerału lub torby i w ten sposób zawieź na komisariat policji lub do biura szeryfa. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z bronią i boisz się z nią obchodzić, poproś kogoś o pomoc – głosi komunikat.

Policja radzi, aby na komisariat nie zanosić samodzielnie materiałów wybuchowych, granatów, prochu ani petard. Co prawda mogą się one okazać niewypałami, ale lepiej zostawić je ekspertom.

W celu uzyskania informacji na temat amnestii lub pomocy w przetransportowaniu broni warto zadzwonić pod numer 02800.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
ja ja
ja ja 03-03-2017 12:17

Togetridofanger napisał:
Czy rowniez dotyczy to amunicji?. Jaki kaliber masz na zbyciu?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zbyszek To get rid of
Zbyszek To get rid of 02-03-2017 22:24

Czy rowniez dotyczy to amunicji?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Kulpa
Tomasz Kulpa 02-03-2017 13:19

Mogli od razu wprowadzic opcje ulegalnienia broni sportowej lub mysliwskiej skoro niektorzy odziedziczyli bron na ktora musza zrobic zezwolenie.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas