Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Podduszają się i nagrywają atak spazmów. Norweskie russy znów igrają z życiem dla wyzwania

Hanna Jelec

03 listopada 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
5
Podduszają się i nagrywają atak spazmów. Norweskie russy znów igrają z życiem dla wyzwania

Młodzi Norwegowie co roku igrają z życiem, by zaistnieć wśród rówieśników. Flickr/MishC/CC BY 2.0

Cel jest jeden: zasłynąć na profilu „króla russów” na Snapchacie. Metody na zwrócenie na siebie uwagi są jak rosyjska ruletka. Jednym z najnowszych,  przerażających pomysłów na wyróżnienie się wśród russów jest „blackout challange”. Wyzwanie dla młodych Norwegów polega na podduszaniu kolegów do momentu, aż ci upadną na ziemię i dostaną ataku spazmów. Następnie wideo trafia do sieci.
Wyskakiwanie z rozpędzonego auta, rozbijanie sobie szklanej butelki na głowie, picie Zalo, a teraz podduszanie się do momentu, aż wideo zarejestruje atak spazmów. Pomysły russów są coraz bardziej niebezpieczne, a najnowsze wyzwanie – „blackout challange” – przeraża zarówno rodziców, jak i nauczycieli.

Igrają z życiem dla nagrania

O niebezpiecznym wyzwaniu głośno było już w 2016 r. Jeden z nastolatków z Bodo stracił wtedy życie. Tragiczny wypadek nie powstrzymał jednak lawiny kolejnych prób, a w 2018 r. „blackout challange” znów wysunął się na prowadzenie wśród trendów na russowe szaleństwa. Wyzwanie to przerażająca rosyjska ruletka: młodzi ludzie podduszają się nawzajem do momentu, gdy osoba duszona osunie się na ziemię i dozna ataku spazmów. Wszystko ma być zarejestrowane na filmie, który następnie trafi na profil „króla russów” (norw. nazwa: russekongen) w serwisie Snapchat.

Osoba, która prowadzi konto, twierdzi, że otrzymuje nagrania z „blackout challange” od Norwegów z całego kraju, a moda na wyzwanie z dnia na dzień robi się coraz popularniejsza. Do właściciela konta wysłano już ponad 300 tego rodzaju nagrań, a każde z nich obejrzano w sumie 50 tys. razy.

„To wymknęło się spod kontroli”

Pomysły russów z roku na rok są coraz bardziej niebezpieczne, a moda na „blackout challange” to tylko przykład tego, do czego zdolni są młodzi Norwegowie, by zasłynąć wśród rówieśników. Kilka tygodni temu norweskie dzienniki pisały o nastolatkach, którzy pili środek chemiczny Zalo, by dostać się do grona wybrańców prezentowanych na profilu „króla russów”. W tym samym celu młodzi próbowali tego roku także rzucania w siebie lotkami, wyskakiwania z jadącego auta czy rozbijania sobie na głowie szklanych butelek.

Mimo coraz bardziej skrajnych przypadków igrania z życiem wśród młodych Norwegów, „russekongen” wciąż prowadzi swój profil, a fanów przybywa. Jak twierdzi w wywiadzie z NRK, nie zachęca nikogo do tego rodzaju wybryków, a jedynie „zapewnia młodym rozrywkę”. Sprawę niebezpiecznych wyzwań russów krytykuje wielu nastolatków, rodziców, a także nauczycieli. – To wymknęło się spod kontroli, ludzie ryzykują własnym życiem – mówi w wywiadzie dla NRK Live Wahl Gellein pełniąca funkcję przewodniczącej russów w jednej ze szkół w Trondheim.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Josef Satan

05-11-2018 10:48

Mlodzi ludzie uwazaja, ze sa niesmiertleni i nic im sie nie stanie. I tak jest niestety na calym swiecie.
Ta "moda" jest niebezpieczna, ale pociag do zaistnieniaw sieci jest silniejszy niz instynkt zycia.
We wszystkich szkolach sa zebrania z rodzicami i obecnym rocznikiem russ'ow. Na zebraniach policja wyjasnia niebezpiecznstwa owych"zabaw. Wiekszosc mlodych ludzi bawie sie rozsadnie, ale w kazdej grupie sa osoby, ktore wiedza lepiej i chca zablysnac.
Pozniej swieci im sie swiatla na grobie.

Violka22

05-11-2018 10:13

Młodzi ludzie robią głupie rzeczy wszędzie. To nie wina kraju, ale otoczenia, chęci bycia zauważonym w tym zwariowanym świecie, mody,hormonów itd.Spójrzmy chociażby na nasze wpisy, pełne goryczy, nietolerancji, nienawiści. Czy to jest normalne?

Malaguti B

03-11-2018 12:44

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Kacper102

03-11-2018 11:59

No tak Państwo Wychowuje a rodzić ma ograniczone prawo . W Szwecji już geje śluby w kościołach biorą .

Lysek Spre

03-11-2018 11:47

Owoce norweskiego „systemu” wychowawczego

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok