Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Państwowa posada po krótszym stażu pracy? Nowe prawo zmniejszy odsetek umów tymczasowych Aktualności
Monika Pianowska 29 marca 2017
08:00

Państwowa posada po krótszym stażu pracy? Nowe prawo zmniejszy odsetek umów tymczasowych

Skomentuj
umowa fotolia.com - royalty free
27 marca norweski rząd przedstawił nowelizację prawa dotyczącego umów tymczasowych w sektorze publicznym. Teraz prawo do stałego zatrudnienia zacznie przysługiwać po trzech latach – pisze dziennik Dagens Næringsliv. To dobra wiadomość zwłaszcza dla pracowników naukowych.
Reklama
Wysoki odsetek zatrudnienia tymczasowego w sektorze państwowym, szczególnie na stanowiskach uniwersyteckich, był przez wiele lat tematem dyskusji wśród norweskich polityków. – Teraz wreszcie coś ruszy – zapowiedział minister ds. samorządu terytorialnego i modernizacji Jan Tore Sanner z Partia Konserwatywnej.

Koniec z umowami tymczasowymi po trzech latach

Nowe prawo zastąpi obecne zasady zatrudniania pracowników na państwowych posadach. Nowelizacja zagwarantuje prawo do stałego zatrudnienia osobom z umowami tymczasowymi już po trzech latach przepracowanych w sektorze prywatnym, a nie czterech, jak to miało miejsce do tej pory.

Jan Tore Sanner wespół z ministrem edukacji Torbjørnem Røe Isaksenem zaproponował, żeby nowe zasady zaczęły obowiązywać jeszcze przed Wielkanocą bieżącego roku.

Korzyść dla zatrudnionych w sektorze publicznym

Dagens Næringsliv przytacza również statystyki opisane marcu przez gazetę Klassekampen, według których w ostatnim kwartale 2016 roku pracownicy między 15 a 74 rokiem życia zatrudnieni na umowach tymczasowych stanowili 8,2 proc. wszystkich zatrudnionych na norweskim rynku pracy.

Do tej pory głosy zadowolenia z nowelizacji docierają w znacznej mierze ze środowiska uniwersyteckiego. – Cieszymy się, że udało się wprowadzić zmiany, i że teraz Ustawa o pracy w sektorze publicznym będzie zharmonizowana z Ustawą o środowisku pracy – powiedział Petter Aaslestad, przewodniczący Norweskiego Związku Naukowców.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas