kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Aktualności

Pandemia zmieniła mieszkańców Oslo: coraz więcej osób chce wyprowadzić się z centrum

Emil Bogumił

11 czerwca 2021 16:30

Udostępnij
na Facebooku

Mieszkańcy Oslo przenoszą się z centrum miasta na jego obrzeża lub do okolicznych gmin. wikimedia.org/ fot. Yngvar Johnsen/ CC BY 2.0

Firma Eie Eiendomsmegling, zajmująca się obrotem nieruchomościami, spytała klientów ze stolicy Norwegii o potrzeby mieszkaniowe po roku pandemii. Ankietowani przyznali, że zwiększyła się ich chęć do opuszczenia centrum Oslo. Podobne zdania przedstawiły osoby pochodzące z innych dużych miast Norwegii.
Reklama
Badania społeczne zrealizowano w marcu 2020 oraz 2021 roku. Wynika z nich, że chęć zmiany miejsca zamieszkania zwiększyła się trzykrotnie i wzrosła z sześciu do 18 proc. – Pandemia jeszcze bardziej wzmocniła zainteresowanie ludzi własnym domem. Chcą inwestować we własne miejsce zamieszkania. Wzrasta potrzeba mobilności, wskutek czego coraz więcej mieszkańców myśli o przeprowadzce – komentuje na łamach Nettavisen dyrektor generalny Eie Eiendomsmegling, Hedda Ulvness. 

Eksperci nieruchomości zwracają uwagę, że coraz więcej osób chciałoby mieszkać w dużych miastach. Jednocześnie wolą dom lub mieszkanie na obrzeżach, z łatwym dostępem do centrum. W marcu 2020 roku wyprowadzenia się z centrum chciało osiem proc. mieszkańców Oslo. W 2021 roku wskaźnik wzrósł do 21 proc.

Pandemia zmienia nawyki Norwegów

Jak przyznają pracownicy Eie Eiendomsmegling, zmiany dotyczące mieszkalnictwa w Norwegii wynikają z wpływu pandemii. Koronawirus przyczynił się do zmiany sposobu życia i codziennych schematów. Praca zdalna, ograniczony dostęp do instytucji kultury, wydarzeń i gastronomii sprawił, że Norwegowie więcej czasu spędzają w domu. W marcu 2021 roku 35 proc. badanych oceniło, że potrzebuje we własnych czterech kątach więcej przestrzeni. Przed rokiem tego samego zdania było 13 proc. ankietowanych.
Popularnością wciąż cieszą się okolice dużych miast, m.in. Oslo, Bergen, Trondheim oraz Stavanger.

Popularnością wciąż cieszą się okolice dużych miast, m.in. Oslo, Bergen, Trondheim oraz Stavanger. Fot. Fotolia

27 maja w Norwegii rozpoczął się drugi etap luzowania obostrzeń. Zmianie uległy m.in. restrykcje dot. wydarzeń, gastronomii oraz pracy zdalnej. Spowodowały ponowną zwiększoną mobilność mieszkańców Norwegii.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram