Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Aktualności

Odwołane lub opóźnione loty: na norweskich lotniskach może wybuchnąć strajk

Monika Pianowska

11 czerwca 2024 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Odwołane lub opóźnione loty: na norweskich lotniskach może wybuchnąć strajk

W kilku portach lotniczych wstrzymany zostanie tylko ruch pasażerski, a z niektórych z nich samoloty i helikoptery w ogóle nie będą startować. Avinor/Catchlight

11 czerwca członkowie Norweskiego Stowarzyszenia Urzędników Służby Cywilnej (Norsk Tjenestemannslag Forbundet, NTL) i Związków Zawodowych LO Stat spotkają się z przedstawicielami zarządcy norweskich lotnisk Avinor. W biurze mediatora krajowego będą negocjować nowe warunki umów i stawki minimalne. Jeśli strony nie osiągną porozumienia do północy, w środę w południe rozpocznie się strajk.
Dotyczy on siedmiu lotnisk w całej Norwegii: Bergen (53 pracowników), Brønnøysund (11 pracowników), Førde (6 pracowników), Kirkenes (15 pracowników), Kristiansand (10 pracowników), Oslo (27 pracowników) i Ålesund (18 pracowników).

Śledzić aktualizacje

W kilku portach lotniczych wstrzymany zostanie tylko ruch pasażerski, a z niektórych z nich samoloty i helikoptery w ogóle nie będą startować. Strajk może również wywołać efekt domina dla płynności ruchu na innych lotniskach, których nie dotyczy bezpośrednio, a także mieć poważne konsekwencje dla innych sektorów, takich jak sektor opieki zdrowotnej, mówi wiceprezes wykonawczy ds. dużych portów lotniczych Thorgeir Landevaag.
Radzi wszystkim podróżującym, aby zwracali szczególną uwagę na informacje dostarczane przez linie lotnicze pod kątem możliwych odwołań, opóźnień i zmienionych harmonogramów odlotów. Aktualizacje pojawia się również na stronie Avinor.
NTL jest związkiem zawodowym zrzeszającym pracowników państwowych i zatrudnionych w przedsiębiorstwach o powiązaniach publicznych (takich jak instytucje kulturalne i badawcze). W Avinor organizuje szereg różnych grup zawodowych, m.in. w straży pożarnej i ratownictwie, obsłudze lotnisk oraz administracji. W strajku może wziąć udział 140 związkowców.

Jak strajk wpłynie na lotniska?

Jeśli dojdzie do protestu, początkowo lotnisko Bergen obsługiwać będzie jedynie loty ambulansów, działania poszukiwawczo-ratownicze i pilotowane helikoptery. Oznacza to, że od środy 12 czerwca o godzinie 12:00 wstrzymany zostanie cały zwykły ruch pasażerski. Jeśli strajk będzie się utrzymywał, w sobotę 15 czerwca i niedzielę 16 czerwca nie będzie latać nic.
Dla Brønnøysund, które obsługuje również ruch helikopterów na morzu, bojkot będzie oznaczać, że lotnisko nie będzie w stanie obsłużyć żadnego połączenia: ani lotów komercyjnych, ani ambulansów, ani ruchu morskiego.
W przypadku braku porozumienia między związkami zawodowymi a Avinor lotnisko Førde nie będzie w stanie w ogóle obsłużyć ruchu lotniczego. Strajk nie będzie miał wpływu jedynie na mniejsze prywatne samoloty i helikoptery.
Port lotniczy Kirkenes jest bazą dla lotów karetek i dlatego odgrywa ważną rolę w transporcie pacjentów. Początkowo będzie obsługiwać wyłącznie loty Widerøe i ambulansów w określone dni, natomiast w inne będzie zamknięte dla całego ruchu.
Podobnie w przypadku lotniska Ålesund: w ciągu dnia poprowadzi wyłącznie loty ambulansów, a po południu i wieczorem będzie zamknięte dla całego ruchu.
Port lotniczy Kristiansand w czasie protestu planuje funkcjonować prawie normalnie w ciągu dnia, jednak w godzinach popołudniowych/wieczorem lotnisko obsłuży wyłącznie loty karetek pogotowia i mniejsze maszyny Widerøe.
Ewentualny strajk w niewielkim stopniu wpłynie na lotnisko w Oslo. Planowane drobne prace konserwacyjne musiałyby zostać przełożone.
Źródła: NTB, Avinor, ntl.no
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok