Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Odebrali pożywienie niedźwiedziom ze Svalbardu. Norwescy aktywiści: „To wbrew naturze” Aktualności
Hanna Jelec 12 września 2018
11:06

Odebrali pożywienie niedźwiedziom ze Svalbardu. Norwescy aktywiści: „To wbrew naturze”

Skomentuj
Według aktywistów niedźwiedzie miały w ten sposób zapewnione pożywienie na następnych kilkanaście tygodni. Sysselmannen
Norwegowie nie kryją oburzenia poniedziałkową sytuacją na Svalbardzie. 10 września lokalne władze zadecydowały, by pozbyć się martwego kaszalota z Bjørndalen. Padliną zajęła się już jednak rodzina niedźwiedzi polarnych, która – według specjalistów – miałaby w ten sposób zapewnione pożywienie na kolejne kilka miesięcy. Sysselmann tłumaczy, że to niezgodne z prawem – niedźwiedzie nie mogą bowiem przebywać tak blisko osad mieszkańców Svalbardu. Nawet, jeśli od dłuższego czasu borykają się z głodem.
Reklama
Sytuacja na Svalbardzie wzbudziła sporo kontrowersji. 10 września lokalne władze zadecydowały, by potencjalne pożywienie niedźwiedzi polarnych – martwy kaszalot wyrzucony na brzeg – zostało jak najszybciej przeniesione z miejsca, w którym zlokalizowała je już rodzina niedźwiedzi polarnych. – A co z przymierającymi głodem niedźwiedziami? – pytają oburzeni Norwegowie.

Bezpieczni ludzie czy najedzone zwierzęta?

O usunięciu martwego kaszalota z terenu zadecydował rządzący na Svalbardzie sysselmann, Frede Lamo. – W Bjørndalen, 30 metrów od miejsca, gdzie leżała padlina, mieszkają ludzie. A oni muszą czuć się bezpiecznie – tłumaczy Lamo. Sysselmann dodaje, że według prawa Bjørndalen leży w specjalnej „bezpiecznej” strefie mieszkańców, a pozostawienie martwego kaszalota w tym miejscu mogłoby sprawić, że na terenach zamieszkałych zaczną pojawiać się drapieżniki.

Padlinę zdążyła już jednak zlokalizować rodzina niedźwiedzi polarnych. Według specjalistów, mięso kaszalota wystarczyłoby zwierzętom na kilka miesięcy. Krótko po godz. 21 martwy kaszalot został przetransportowany przez służby na głębokie wody.

Kto jest „prawdziwym rdzennym mieszkańcem”?

Kwestia niedźwiedzi polarnych ze Svalbardu wzbudza wiele kontrowersji wśród internautów. Jednym z bardziej przerażających zdjęć w sieci jest fotografia wychudzonego drapieżnika, który z powodu zmian klimatycznych i działalności ludzkiej został pozbawiony jedzenia.
30 lipca internautów poruszyła także sytuacja związana z zastrzeleniem niedźwiedzia polarnego przez pracownika niemieckiego promu turystycznego. Po tym, jak zwierzę zaatakowało przewodnika wycieczki, oddano strzały. – Zabiliście niedźwiedzia za to, że próbował bronić swojego terytorium, cholerni turyści – pisali wtedy norwescy internauci.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas